HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Plovoucí prosklená sauna je v Česku raritou. Víme přesně, kde ji najdete

Saunování neodmyslitelně patří k chladnějším měsícům. Ulevíte si od stresu, zlepšíte si stav duševního zdraví a zbavíte se úzkosti. Přečtěte si v článku další benefity saunování a objevte s námi také lokalitu unikátní říční sauny a její výhody, které vám žádná jiná v Česku nenabídne. V čem je právě tato sauna tolik výjimečná?


Venkovní sauna
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Bc. Michal Fanta (se souhlasem)

Prosklená sauna: Pociťte teplo, zatímco vidíte mráz

Navštívili jste už někdy venkovní saunu? Tento masivní plovoucí objekt na řece Orlici je jedinečným hned z několika důvodů. Díky proskleným stěnám máte dokonalé výhledy do okolní krajiny, které prožitek ze saunování jen umocní. Kontrast mezi exteriérem, kde se teplota pohybuje na úrovni bodu mrazu a vnitřkem s teplotou až 100 °C, je velice obohacující. Prohlédněte si tuto jedinečnou venkovní saunu ve fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Bc. Michal Fanta (se souhlasem), Lucie Procházková

Konstrukce venkovní sauny – co ji drží nad vodou?

Říční sauna je přístupná po pontonovém molu, přičemž je usazená na třech spojených pontonových tělesech. Nosnost této sestavy byla dimenzována tak, aby ponor při zatížení saunou odpovídal okolním pontonům a byla tak zajištěna plynulá návaznost celé plovoucí sestavy.

Co je to ponton?

S pontonem jste se dozajista všichni setkali. Jedná se o dutý člun, jenž se využívá ke stavbám plovoucích objektů. Ponton jste mohli vidět např. u plovoucích mol, houseboatů či rybářských chat.

Když přijde potopa, máme bezpečné řešení

Sauna poblíž Hradce Králové u mostu Železňák je k molu kotvena přes nosný ocelový rám pomocí čtyř šroubových kotev. Ty lze v případě přemístění sauny mimo vodní hladinu snadno odjistit a saunu zavěsit za připravená oka. Oka jsou vynesena ocelovými táhly do roviny střechy, aby se při manipulaci jeřábem nepoškodila dřevěná konstrukce sauny.

Konstrukce závěsného systému byla využita také pro převoz kompletně sestavené sauny včetně vsazených skel z výrobní haly.

Hledáte další neokoukaná místa v Česku, kam si zajet na výlet? Podívejte se na tipy na zážitková ubytování a srovnejte si jejich ceny zde.

Finská sauna svépomocí – postavte si stavbu, kde zapomenete na všechny každodenní starosti

Dřevěná konstrukce sauny

Sauna je kromě výše zmíněného ocelového podkladového rámu vyrobena ze dřeva. Skeletová konstrukce z KVH hranolů je doplněna výplněmi z biodesek. Objekt je velkoryse prosklen speciálními izolačními dvojskly bezrámově vsazenými přímo do konstrukce.

Lavice uvnitř sauny jsou vyrobeny ze dřeva olše. Jejich výhodou je modulární skladba, která umožňuje jednoduché rozebrání a rozmístění těchto lavic i na přilehlé molo.

Střecha sauny je přístupná po žebříku

Střecha této plovoucí sauny je pokryta modřínovými palubkovými deskami a je přístupná po žebříku z modřínových latí. Pro umocnění zážitku odpočinku mezi jednotlivými fázemi saunování můžete vyjít na střechu a kochat se okolím.

Domácí vs. venkovní sauna

Mezi venkovními a domácími (vnitřními) saunami je pár rozdílů. Která volba vám bude sedět více?

Pravděpodobně největší výhodou domácích saun je přilehlá odpočinková zóna, která je v bezprostřední blízkosti sauny. Ochlazení po saunování je tedy o něco příjemnější. Také zde máte bezpochyby více soukromí. Na rozdíl od venkovní sauny však nejste vůbec v kontaktu s přírodou a požitek ze samotného saunování není natolik intenzivní. A nakonec – milovníci extrémů dozajista nepohrdnou ochlazením ve sněhu či přírodním jezírku. Kolik stojí domácí infrasauny v porovnání s venkovními saunami na zahradu? Udělejte si cenové srovnání zde.

Sauny mají v ČR bohatou historii. Tehdy existovalo pravidlo, které by se nám zamlouvalo i dnes

Správné místo v sauně

Ptáte-li se, proč navštěvovat saunu, nadhodíme vám pár důvodů:

  • Úleva od stresu a úzkostí.
  • Pomoc při bolestech hlavy, kloubů a některých kožních onemocněních.
  • Pozitivní vliv na zdraví (především srdce a cévy).
  • Podpora funkce imunitního systému.

Na co si dávat během saunování pozor?

  • Třikrát za sebou bohatě stačí (stačí 3 saunovací cykly).
  • Není dobré vynechávat ochlazování.
  • Před návštěvou sauny navyšte pitný režim.
  • Před saunováním jezte s mírou.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
26.12.2022

Photocredit: Bc. Michal Fanta (se souhlasem)

1

Video: Energeticky soběstačná sauna

Přemýšlíte o stavbě vlastní sauny? Inspirovat se můžete třeba tady! Taky toužíte po klidném místu pro relaxaci a uvolnění? Postavte si saunu!

Infrasauna do bytu a jak se správně saunovat (6 kroků při výběru)

Máte rádi saunování? Infrasauna má kompaktní rozměry, takže ji můžete mít i v bytě. Seznamte se s druhy topidel a vyberte tu správnou infrasaunu.

Video: Netradiční sauna s výhledem na jezero

Tak tahle sauna se opravdu povedla, co říkáte? Pojďte se podívat, jak vypadá interiér tvarovaný CNC stroji!

Finská sauna ve Finsku. Tu prostě musíte navštívit!

Finská sauna prostě patří k finské kultuře. Tuto novou veřejnou saunu můžete navštívit v Helsinkách nebo v naší fotogalerii. Užijte si odpočinek a relaxaci.

Sauny – velké plus pro naše zdraví

Saunování je příjemnou záležitostí, která má pozitivní účinky na naše zdraví. Tak proč si těchto zážitků nedopřát co nejvíce a saunu si nepořídit i domů?

Finská sauna svépomocí – postavte si stavbu, kde zapomenete na všechny každodenní starosti

Přemýšleli jste o zhotovení domácí sauny? Po přečtení tohoto článku budete mít dostatek inspirace i návod ke zrealizování takové stavby. S chutí do toho!

Sauny mají v ČR bohatou historii. Tehdy existovalo pravidlo, které by se nám zamlouvalo i dnes

Sauna má příznivé účinky na lidský organismus. Historie saunování u nás i ve světě je však možná starší, než si myslíte. Dočtěte se zajímavé informace a prohlédněte si bohatou fotogalerii.

Dovolená na soukromém ostrově v Česku – objevte tiny house u Hradce Králové

Ostrov a v Česku? Prohlédněte si toto nanejvýš originální místo v naší fotogalerii. Majitelé prozradili při rozhovoru spoustu detailů.