HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Vyhřívaný koupací sud si Petr postavil svépomocí. Vodu udrží horkou 24 hodin

Teplejších dní se teď dlouhou dobu opět nedočkáme. Zima je tu. Své o tom ví i Petr, který rozhodně nepatří mezi chladnomilné typy. Právě naopak – zbožňuje teplo, a proto postavil sobě, své ženě a dětem vyhřívaný koupací sud úplně sám, a co víc, podělil se o postup s veřejností. Chcete-li mít doma i vy vlastní wellness jen za pár tisíc, bude vás jistě zajímat finální cena v porovnání s již vyrobeným kusem z hobbymarketu. To vše a mnohem více jsme se od Petra dozvěděli.


Koupací sud
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Petr Schmid (se souhlasem)

Milovníci tepla to mají v zimě těžké

Před zimou utečete jen do vyhřátého domu, letním „sedánkům“ na terase je však konec. Ideální by samozřejmě bylo, kdybyste měli hned za rohem moderní wellness centrum a vstup zadarmo. Předpokládejme, že takových nás tu moc není, a proto si musíme teplo na zahradě obstarat nějakým způsobem sami. A nejlepším způsobem je inspirovat se někým, kdo to už udělal před vámi. Petr má na svém kontě mraky zkušeností a postřehů, věcí, které by udělal jinak, materiálů, kterým by se vyhnul. Přestože Petr na začátku vůbec nevěděl, jak začít, jeho odhodlání bylo natolik veliké, že se výzvy chopil. Mrkněte se na fotky jeho koupacího sudu, který vytvořil s pomocí rodičů a své ženy Adély.

Názor rodiny se změnil až po prvním koupání

Co se týče reakce rodiny, tak byla vesměs pozitivní. Petrova žena už ho zná a ví, že by nemělo cenu mu nápad rozmlouvat. A protože žijí manželé v dvougeneračním domě, k Petrovu DIY projektu se vyjádřili i jeho rodiče. „Obyčejná vana s teplou vodou,“ říkali. Chvíli polemizovali o tom, zda nebude výhodnější koupě již postaveného sudu, ale nakonec dali Petrovi za pravdu, že ne, a jako vždy ho podpořili. Po prvním koupání si však koupací sud zamilovali. A syn Vojta je z koupacího sudu také nadšený a manželé jsou si jisti, že v budoucnu bude i malý Michael.

Někdo má víc času a někdo zase víc peněz

A pokud máte dostatek obojího, máte se přímo báječně. Petr si mohl koupací sud samozřejmě koupit v hobbymarketu, ale více se mu líbila myšlenka výroby svépomocí. Celkové náklady nám prozradil v druhé polovině článku, prozatím se však můžete podívat na aktuální ceny obdobných koupacích sudů zde. Celková výroba zabrala Petrovi zhruba 2 měsíce. Rozhodně ale nelze říct, že by pracoval na výrobě intenzivně (nepřerušovaně). Projektu se věnoval, jen když byla chvilka času.

Není to jen plast obskládaný dřevem

Jelikož neměl Petr s výstavbou žádné zkušenosti, zabrousil na internet a hledal inspiraci i praktické rady. Spoustu se toho však dozvěděl při stavbě, jak už tomu tak bývá. Věcí na prozkoumání bylo opravdu hodně – odpad, obruče, zateplení a třeba i schody – ty, které nakonec vytvořil on, nikde na internetu nenajdete. Jeho sud má průměr cca 175 cm, přičemž objem celého sudu je 1 100 litrů. V zimě je možné využívat koupací sud i na otužování, stačí nepřikládat do kamen a můžete se spokojeně chladit.

Petr se s celkovou cenou za koupací sud s ohřevem dostal na částku 52 000 Kč. Jednotlivé položkové ceny jsou vypsané ve fotogalerii. A kolik stojí nový koupací sud? Srovnejte si aktuální ceny zde.

Něco za něco

Kam dát ta kamna? Ven anebo dovnitř? Obojí má své plusy a mínusy, nicméně pokud byste chtěli, aby vydržela voda teplá i několik hodin bez přikládání, instalujte je dovnitř. Ano, uberete si na prostoru, ale efektivita předávání tepla je větší. Venkovní kamna mají také nevýhodu v tom, že se musí vždy po použití vypustit výměník, a když byste třeba jednou zapomněli a voda v něm by zmrzla, museli byste koupit celá nová kamna. A ta rozhodně nejsou levná (aktuální ceny koupacích sudů s kamny najdete zde).

Větší mráz kádi vůbec nevadí. Je v tom však háček

Nepředpokládá se, že by byla letošní zima natolik mrazivá jako ta minulá, kdy teploty klesly na mnoha místech až na –20 °C. Ale kdo je připraven, není překvapen. Volba mezi nerezovou skruží nebo sklolaminátovou vanou je v tomto případě stěžejní. Petr chtěl původně v rámci úspor vnitřní část sudu vytvořit z velké skruže, nerezové či obdobné nádoby. Například u dostupné plastové varianty by ale kvůli teplotě nemohla být kamna uvnitř, a hlavně byla jen o tisíc korun levnější než sklolaminátová vana přímo od výrobce sudů. A proto Petr koupil nádobu přímo k tomu určenou, sklolaminátovou. Sud je díky tomu vyhřátý z 10 °C na 40 °C za 2–3 hodiny (podle použitého palivového dřeva). Když Petr měřil pokles teploty, zjistil, že za 24 hodin se sníží jen o cca 5 °C.

Bezpečnost svých dětí si Petr ohlídal

V případě schodů do koupacího sudu bylo Petrovi od začátku jasné, že „obyčejné“ žebříkové nebudou pro jejich rodinu to pravé. Obával se nejen o bezpečí dětí, ale také o pohodlný vlez pro své rodiče. Rozhodl se tedy, že si i schody vyrobí sám.

Fotopostup výroby koupacího vyhřívaného sudu najdete ve fotogalerii níže. Na krok číslo jedna můžete přeskočit zde.

Ajaj... nemáte dílnu?

Ani Petr ji neměl a zvládl to na jedničku. Vybaven byl pouze ručním nářadím a všechno tvořil pod svojí venkovní pergolou. Na výrobu potřeboval pokosovou a přímočarou pilu, frézku a aku vrtačku. Dále na povrchovou úpravu dřeva (pláště) volil ozkoušenou olejovou barvu (olej U609). Co se týká dřeva, tak na opláštění použil smrk, nášlapy (podlahová prkna) jsou ze sibiřského modřínu a poklop s vnitřním plotem před kamny je z cedru. Předtím, než se však do práce pustíte, mějte na paměti, že je nejdůležitější příprava. Na tu samotnou i Petr upozorňuje. Vyvarujete se tak mnoha zbytečným chybám.

P.S. Zajímá Vás, jak splní novostavby v roce 2025 nové požadavky na úspory energií? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
30.11.2024

Photocredit: Petr Schmid (se souhlasem)

1

Finská sauna svépomocí – postavte si stavbu, kde zapomenete na všechny každodenní starosti
Přemýšleli jste o zhotovení domácí sauny? Po přečtení tohoto článku budete mít dostatek inspirace i návod ke zrealizování takové stavby. S chutí do toho!

Dřevěné koupací sudy jako zdravá alternativa bazénů – bez chemie a se spoustou zdravotních benefitů
Koupací sud je krásným doplňkem na zahradu a velký konkurent bazénů. Přečtěte si, jaké jsou typy koupacích sudů a inspirujte se v galerii.

Treehouse s koupacím sudem na Vysočině inspirovaný stromovým barem na Filipínách
Navštívili jste už někdy treehouse? Pokud ne, neváhejte se podívat na krásný stromový dům na Vysočině v naší fotogalerii. Můžete si ho i pronajmout a strávit v něm třeba romantický víkend.

Dvě romantické hygge chatky s koupacím cedrovým sudem v malebném Posázaví
Čím jsou výjimečné dvě dřevěné chatky Hygge a Lykke postavené v srdci Vysočiny? Tyto původem skandinávské pojmy skrývají recept na šťastný život.

Sauna svépomocí krok po kroku – postup a výkresy ke stažení
Saunovací sezona se blíží a nastává pravý čas se na ní připravit. Spojili jsme se proto s panem Ivanem, kutilem, který si i jako laik dokázal postavit vlastní, velmi zdařilou saunu na zahradě v Karviné.

Právě teď je ideální čas na pořízení koupacího sudu. Připravte se na zimu
Není divu, že jsou dřevěné koupací sudy oblíbené po celém světě. Skvěle vám mohou nahradit saunování nebo drahé termální koupele.