HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Treehouse s koupacím sudem na Vysočině inspirovaný stromovým barem na Filipínách

Mít vlastní bunkr na stromě bylo snem snad každého z nás. Co takhle si tento dětský sen splnit a strávit alespoň víkend v treehousu v srdci České republiky – na krásné Vysočině. Romantika pod hvězdami, výhledy do údolí a koupací sud přímo pod lípovým stromem. Jak vypadá tento treehouse zvenčí a jak probíhala jeho výstavba?


Treehouse s koupacím sudem na Vysočině inspirovaný stromovým barem na Filipínách
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Ing. Jan Vlach (se souhlasem)

Nadechněte se Vysočiny

Sníte-li o dostatečném soukromí, a přitom byste měli rádi celý svět jako na dlani, bude pro vás lokalita treehousu jako stvořená. Tento stromový dům je postaven v malé vesničce na Vysočině s přibližně 50 obyvateli. Ovšem výhledy, které se tu nabízí, jsou jedinečné. Přečtěte si příběh tohoto treehousu a pokochejte se i krásnými fotkami.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Ing. Jan Vlach (se souhlasem), Kateřina Pospíšilová , Petr Havel (se souhlasem)

Za celým příběhem stojí studentská stáž na Filipínách

Treehouse dělá radost svému majiteli i návštěvníkům už přes dva roky. V době, kdy začínal Honza s jeho výstavbou, nebylo v České republice takové množství zážitkových ubytování, jako je tomu dnes, o domech na stromě ani nemluvě. „Na myšlenku stavby treehousu jsem došel na stáži na Filipínách. Byl tam stromový bar a já si tenkrát řekl, že něco podobného chci postavit i tady u nás na Vysočině,“ říká Honza a dodává: „Abych se inspiroval, objel jsem pár treehousů po Česku. Nicméně se mi žádný moc nelíbil, takže jsem si ho navrhnul tak nějak po svém."

Zdravotní stav lípy byl posouzen dendrologem

Jelikož má za sebou Honza několik let studia inženýrství (se zaměřením na dřevostavby), navrhnout si vlastní dřevěný domek na stromě nebylo úplně od věci. „Návrh jsem si dělal sám, pouze jsem si nechal dělat posudek od dendrologa na zdravotní stav samotné lípy,“ dodává. Celý treehouse je ze smrkového dřeva. Naopak v interiéru bylo použito dřevo modřínu (postel, konferenční stolek, kuchyňská linka).

Dendrochronologie: Počítání letokruhů stromu není jen hra pro děti

Treehouse se stal srdcovou záležitostí

Postavit treehouse svépomocí není jen tak. Celý proces trval pozvolným tempem přibližně jeden rok. Máte-li kolem sebe přátele a rodinu, kteří jsou ochotni pomoci vám s každým bláznivým nápadem, který vás napadne, máte vyhráno. Podobně jako Honza, když svým blízkým oznámil, že staví dům na stromě. Ostatně jak sám říká: „Na to postavit základní konstrukci bylo potřeba spoustu rukou, takže pomáhala celá rodina. Pak už jsem se ale snažil toho zvládnout co možná nejvíc sám.

Povrchová úprava, materiály, nářadí

Jak je to s povrchovou úpravou, kterou zabudované dřevo vyžaduje? „Všechny dřevěné povrchy jsou upraveny olejovou lazurou. Co se týká materiálů, použil jsem minerální izolaci do stěn i podlahy a asfaltové pásy pod dřevěnou střešní krytinu. Nářadí bylo použito snad všechno, co jsem měl k dispozici.

Řešil jste při návrhu a plánování treehousu nějaké komplikace?

Jednu za druhou. Největším oříškem byly asi ty asfaltové pásy na střeše, které se pokládaly za poměrně silného větru a měly tendenci létat.:)

Proč bych měl/a navštívit treehouse?

Napsat něco ve smyslu, že nikde jinde si tak neodpočnete, zní jako tuctová fráze. Ale je to tak. Tohle je prostě potřeba zažít,“ řekl Honza výstižně. Lipový treehouse je výjimečný. Za každým detailem, dekorací i barevnými návaznostmi je skrytá pečlivá práce. Řekli byste, že aranžování tří polštářů na posteli před úplně první návštěvou zabralo přibližně 10 minut? Tady se zkrátka budete cítit opravdu jako v bavlnce.

Treehouse stojí ve svahu s ohromujícím výhledem

Jak bylo již zmíněno v úvodu článku, treehouse stojí v odlehlé vesničce na Vysočině, která nabízí překrásná místa, která můžete navštívit. Samotná lokalita je tedy perfektním místem pro ty z vás, kteří chtějí úplně vypnout. „Kousíček od samotného treehousu jsem vždycky snil o tom, že by jednou mohl stát můj dům. Takže treehousem jsem si trošku splnil svůj sen. Je to krásný jižní svah s ohromujícím výhledem,“ doplňuje majitel. Mimo jiné, pod samotným treehousem je i nově zřízený koupací sud pro návštěvníky. Mrkněte se na něj ve fotogalerii.

Výhled z ekologického tiny housu s moderním interiérem na Vysočině dostane i vás

Pro milovníky vína je uvnitř k dispozici i vinotéka

Tento domek na stromě s plochou 11 m2 (bez balkónu) nabízí mnoho aktivit na celý víkend. Z postele máte ihned po probuzení luxusní výhled z ptačí perspektivy na téměř celý kraj, a to díky prosklenému štítu krásného treehousu. Ve vybavené kuchyňce si připravíte dobrou kávu, případně snídani, kterou můžete vidět i na fotografii níže. Jak tento kuchyňský prostor vypadá? Mrkněte se do galerie na krásné fotky vnitřního vybavení treehousu.

V rámci vybavení uvnitř objevíte postel, křesílko, knihovničku s čtecím koutkem, vinotéku, indukční desku a mnohem víc. A co úložné prostory? „Úložné prostory jsou v kuchyňské lince a jsou v nich hry, deky a všechno potřebné, bez čeho se návštěvníci neobejdou,“ říká Honza.

Uvažujete o podobném projektu? Zeptali jsme se majitele na pár otázek...

Jak máte vyřešený systém vytápění a chlazení v pokojích? 

„Chlazení tvoří i v nejteplejších měsících samotná koruna lípy. Na topení je tu přímotop.“

Co byste vzkázal lidem, kteří zvažují podobný projekt?

„Dvakrát měř, jednou řež.“ :)

Kdybyste byl opět na začátku, rozhodl byste se stejně?

„Celkově jsem se stavbou spokojený. Co bych ale možná udělal jinak, je použití většího množství izolace, abych o něco prodloužil samotnou sezónu, případně bych zvolil i jiný typ zasklení.“

Vyskytlo se něco, co vás v průběhu celé stavby překvapilo?

Překvapilo mě, že můj strach z výšek je o něco větší, než jsem si do té doby myslel!

Splnil výsledek vaše očekávání? S čím jste nejvíce spokojený?

„Nejvíc jsem asi spokojený se samotným umístěním stavby. Ten výhled přímo z postele je opravdu úžasný.“

Chystáte se na další podobné projekty?

Určitě ano. Jen ještě nevím, co, kdy a jak.“

Osobní názor redaktorky:

Osobně můžu říci, že není nic lepšího, než vstát z postele za ranního rozbřesku, zabalit se do deky a vychutnávat si s čajem v ruce ta kouzelná rána z útulného balkónu. Jen si to představte – sedíte po ránu na čerstvém vzduchu, na jedné straně vidíte za sklem svého spícího partnera a na druhé straně probouzející se Vysočinu. Z tohoto místa si odvezete nezapomenutelné zážitky.

Moc děkujeme Honzovi za poskytnutý rozhovor a přejeme mu další úspěchy v rámci jeho nových projektů. 


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
11.07.2022

Photocredit: Ing. Jan Vlach (se souhlasem)

7

Domek v korunách stromů nadchne milovníky dokonalých výhledů

Máte rádi nekonečné výhledy a nebojíte se výšek? Potom je domek v korunách stromů to pravé pro vás. Nakoukněte s námi dovnitř.

Tip na výlet na Vysočině – dvě moderní dřevěné kaple, které překvapují tvarem

V dnešním článku pro vás máme tip na výlet v kraji Vysočina. Tyto dvě novodobé kapličky za dřeva rozhodně stojí z návštěvu.

Video: Tento obrovský treehouse v lese rozhodně nepřehlédnete

Viděli jste už někdy větší treehouse? Tato stavba dozajista upoutá vaši pozornost svojí velkolepostí. Kolik místností je uvnitř a kde se dům na stromě nachází?

Navštivte toto úžasné místo na Vysočině, které je světu ukryté v korunách stromů

Nevíte, kam na Vysočině? Toto kouzelné místo v korunách stromů musíte navštívit i vy. Výlet na příští týden je tedy naplánovaný. Nahlédněte do fotogalerie, na co se můžete těšit.

Treehouse se soukromými lázněmi v korunách stromů. Překonat musíte jen 18metrový visutý most

Tento treehouse se řadí na seznam těch nejkrásnějších glampingových míst světa. Proč? Podívejte se na fotografie jednoho nádherného baldachýnového domu na stromě s lázněmi a možná pochopíte.

Moderní mini domek v srdci Vysočiny – odpojte se pomocí kouzelného tlačítka OFF

Ubytujte se na vrcholku hory Melechov v moderní chatě s proskleným štítem a podlahovým vytápěním. Čím vším tento dům disponuje?

Zvládli jsme si sami postavit malý dům a bylo to nečekaně super, říkají majitelé

Barbora a Tibor si postavili svépomocí malý dům, ve kterém se rozhodli žít, dokud se ji nenarodilo dítě. Přečtěte si jejich příběh v článku.

Vladislav vyměnil notebook za sekyru a po 13 letech se rozhodl splnit svůj dětský sen

Pan Vladislav si splnil svůj dětský sen a postavil vlastníma rukama treehouse uprostřed hlubokého lesa. Nyní jej můžete navštívit i vy. Budete to jen vy takřka uprostřed ničeho.

Nevíte, kde strávit silvestr 2022? TIPY na 14 míst v Česku, kde oslavit Nový rok

Stále hledáte? Přečtěte si našich 14 tipů, kam vyrazit letos na silvestra. Jeden žhavý tip je horská vesnice na Šumavě, která se nahází kousek za hranicemi ČR, věděli jste o ní?

Noc v tomto luxusním treehousu začíná na 7900 Kč. Dojít k němu musíte pěšky

Dva treehousy v panenské přírodě s jedinečným pohádkovým výhledem. Přečtěte si více o tomto špičkovém projektu v našem článku.