HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Zatopené lomy jako alternativa předražených koupališť – mapa lomů z celé ČR

Už vás nebaví trávit letní odpoledne mezi davy v aquaparku nebo na koupalištích? Hledáte místo na přírodní koupání, ale obyčejný rybník se vám zdá nudný? Zkuste koupání v zatopeném lomu. V Česku je takových míst na koupání hned několik desítek. Podívejte se do naší interaktivní mapy a vyberte si místo pro váš příští letní výlet.


Zatopené lomy v ČR mapa
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Pixabay (CC0)

Proč vyrazit na koupání do zatopeného lomu?

Zatopený lom v mnoha ohledech převyšuje jak rybníky, tak i koupaliště. Především bývá voda v lomu průzračně čistá – téměř jako v horském jezeru – a díky tomu vhodná ke koupání, ale často i k potápění a pozorování podvodního světa. Okolí vodní plochy v lomu navíc poskytuje úchvatnou podívanou na přírodní scenérie.

Kromě přírodních krás je nesporným benefitem zatopených lomů také jejich dostupnost. Pokud se vstupné vůbec platí, jeho výše je většinou minimální ve srovnání například s celodenním vstupným do aquaparku. V zatopeném lomu navíc nepotkáte zdaleka tolik lidí jako na koupališti, takže je to ideální především pro ty, kteří mají raději svůj klid než davy. Některé lomy jsou už přizpůsobené většímu zájmu lidí a nabízí zázemí v podobě toalet i občerstvení, k jiným se ale budete muset „probojovat“ třeba úzkou lesní pěšinkou. O to větší klid a romantická atmosféra ale v takovém lomu bude panovat. V jakých regionech najdete v Česku zajímavé zatopené lomy? Prohlédněte si je v naší galerii.

Fotogalerie:

i Foto: Pixabay (CC0), Mapy.cz

Ne všechny lomy jsou ke koupání

Přestože průzračná voda a krásná příroda může k osvěžení přímo vybízet, ne vždy se do vody smí. Než se k zatopenému lomu vypravíte, vždy si proto nejprve zkontrolujte, jestli je v něm vůbec koupání povoleno. Zákaz koupání může být trvalý, ale i dočasný, například kvůli špatné kvalitě vody. Proto je potřeba hledat aktuální informace s předstihem, abyste předešli nepříjemnému překvapení na místě. Ať už je zatopený lom určený ke koupání nebo ne, určitě jde o zajímavou a fotogenickou lokalitu, kam stojí za to se vypravit na výlet.

Kde konkrétně zatopené lomy v Česku najdete, se můžete podívat v naší galerii. Nebo si prohlédněte tuto interaktivní mapku zatopených lomů v ČR s téměř 50 lokalitami, každé konkrétní místo s tipem na výlet si můžete rozkliknout:

Na co si dát pozor

Pokud se vypravíte na koupání do zatopeného lomu, nezapomeňte na bezpečnost. Zejména pokud se jedete koupat s malými dětmi, buďte obezřetní a nenechávejte je dovádět ve vodě o samotě, protože voda v lomu bývá místy velmi hluboká. Některé lomy sice mají písčitou pláž, pohodlný vstup do vody a měkoučké dno, ale raději na to nespoléhejte. Vše záleží zejména na tom, co se v lomu těžilo. Pokud jde třeba o kamenolom, nic takového nečekejte a raději si přibalte boty do vody, protože je pravděpodobné, že jak dno, tak i okolí vodní plochy bude pokryté různými kameny.

P.S. Chystáte se na veletrh FOR ARCH ve dnech 19. – 23.9.2023 v Praze Letňanech? Máme pro vás zdarma volnou vstupenku ke stažení zde.

Vydáno dne:
24.07.2023

Photocredit: Pixabay (CC0)

2

Pět nejzajímavějších českých rozhleden ze dřeva – tipy na výlet

Jezdíte rádi po výletech a nebojíte se výšek? V tomto článku naleznete několik typů, kam vyrazit v Česku na zajímavé dřevěné rozhledny... Číst více →Navštivte jeden z nejunikátnějších sadů v Česku: Mandloně pod dřevěnou rozhlednou v Hustopečích

V dobách největší slávy čítal hustopečský mandloňový sad přes 50 000 stromů. Dnes je menší, ale v Česku stále unikání. Prohlédněte si ho v našem článku... Číst více →Boží vyhlídka je boží. Rozhledna láká návštěvníky svým netypickým vzhledem

Máme pro vás tip na výlet. Od dubna do října volně přístupnou Boží vyhlídku u Božího Daru. Dřevěná rozhledna stojí za vidění... Číst více →Rozhledna Bukovka střeží kraj čarodějnických procesů, světově proslulých sklářů a tajemných kostelů

Dřevěná rozhledna stojí na Bukovém kopci krátce, ale kraj pod ní pamatuje mnohé. Vydejte se s námi na výlet a objevte jeho tajemství... Číst více →Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm fascinuje návštěvníky z celého světa

Vydejte se s námi do Rožnova pod Radhoštěm, kde přímo nad Valašským muzeem v přírodě stojí na kopci jedinečná Jurkovičova rozhledna... Číst více →Nenápadné slovácké městečko ukrývá novou dřevěnou rozhlednu a tisíce let starý archeologický poklad

Máme pro vás další tip na výlet. Vydejte se do Polešovic za pravěkým pokladem a dřevěnou rozhlednou, která je přístupná po celý rok... Číst více →České „Eiffelovky“ obdivuje celý svět. Poznáte všech 15 unikátních rozhleden?

Zaostřeno na nejobávanější české rozhledny. Znáte všech 15? Podívejte se na fotografie v galerii... Číst více →