HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Pět nejzajímavějších českých rozhleden ze dřeva – tipy na výlet

Přemýšlíte, kam byste mohli vyrazit na výlet? Pokud máte rádi výšlapy a nebojíte se výšek, je pro vás ideální zastávkou některá z našich dřevěných rozhleden. Vybrali jsme pro vás pět tvarově zajímavých staveb, které jsou umístěny na různých místech Česka. Prohlédněte si je v článku a zjistěte, kde se ukrývají.


Pět zajímavých českých rozhleden ze dřeva
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Fojsinek, Marzper, Kirk, Safranek-interia

Rozhledna Bára u Chrudimi

Objekt rozhledny má tvar trojbokého komolého jehlanu. Tato nevšední konstrukce rozhledny je postavena z modřínového dřeva. Malé zastoupení má použití dubového dřeva. Zajímavostí je, že výška rozhledny se mění v závislosti na vlhkosti dřeva. Tvar rozhledny je tvořen opláštěním z modřínových prken, které přirozeně zešedla. Rozhledna měří okolo 26 metrů, vyhlídkový prostor je ve výšce kolem 15 metrů a půdorysně je rozhledna tvarována do rovnostranného trojúhelníku o délce strany 5 metrů. Nahoru se stoupá po dřevěném dubovém schodišti. Výhled z rozhledny například na Orlické hory opravdu stojí za to. Rozhlednu Báru si můžete prohlédnout i v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Fojsinek, Marzper, Kirk, Safranek-interia

Jak se k ní dostat?

Rozhledna Bára se nachází asi 4 kilometry jižně od města Chrudimi. Autem můžete přijet před obec Rabštejnská Lhota. Zaparkovat lze na parkovišti Podhůra, k rozhledně se pak již můžete vydat pěšky nebo na kole. Od parkoviště je to necelých 400 metrů.

Rozhledna Čubův kopec na Valašsku

Stavba má tvar jehlanu. Samotná rozhledna má čtyři patra, kde se můžete kochat výhledem na Bílé Karpaty nebo Vizovické vrchy. Rozhledna je vysoká 18 metrů a kdo chce vystoupat až nahoru, musí zdolat všech 60 žebříkovitých dřevěných schodů. Nosná konstrukce je tvořena masivní dřevěnou kulatinou. Přesahující střecha při vstupu do rozhledny má tvar valaškého klobouku. Střešní krytina je z dřevěného šindele. Zábradlí je řešeno jako dřevěné z kulatiny menších průměrů.

Jak se k ní dostat?

Necelé 3 kilometry od malebné vesnice Francova Lhota na Valašsku se nachází rozhledna Čubův kopec. Autem se lze dostat asi kilometr od samotné rozhledny, pak už ale musíte jít po svých. Asi dvacetiminutová procházka lesem vás po polní cestě přivede až k samotné rozhledně.

Mohlo by vás zajímat: Adršpašské skály a jejich nejkrásnější roubenky (tip na výlet)

Rozhledna U Jakuba v České Kanadě

Základy rozhledny jsou tvořeny kamenitou stěnou, která představuje zázemí pro provoz rozhledny. Až od výšky čtyř metrů nad terénem začíná dřevěná konstrukce nosné části rozhledny. Tato rozhledna je ojedinělá svojí výškou, protože měří úctyhodných 40 metrů. Rozhledna U Jakuba je jednou z nejvyšších rozhleden u nás. Na nosnou konstrukci byly použity lepené lamelové nosníky velkých průřezů. Půdorysně má rozhledna tvar šestiúhelníku a střešní konstrukce je ve tvaru jehlanu. Z rozhledny je možno sledovat okolí České Kanady, ve kterém tato jedinečná stavba vyniká.

Jak se k ní dostat?

Nevšední rozhlednu U Jakuba najdete v jižních Čechách asi 17 km od Dačic. Autem je nejvhodnější zajet na parkoviště Valtínovský mlýn a po té pěšky vystoupat po hezké cestě asi kilometr až k rozhledně.

Mohlo by vás zajímat: České dřevěné stavby dobývají svět. Rozhledna „Kaktus“ vykvetla v Jeruzalémě

Rozhledna Akátová věž na jižní Moravě

Konstrukce rozhledny má unikátní válcovitý tvar s půdorysem o průměru 4 metrů a výškou přes 14 metrů. Je z ní krásný výhled například na Pálavu či Brno. Tvarově rozhledna připomíná hradní věž a je vyrobena z akátového dřeva. Akátové dřevo bylo použito z důvodu toho, že je v dané lokalitě poměrně rozšířeno. Nosnou konstrukci tvoří svislé dřevěné sloupy, které jsou po obvodě ztuženy ocelovými pásnicemi. Schodiště je řešeno jako točité, zavěšené, s dřevěnými stupni.

Jak se k ní dostat?

Rozhlednu můžete navštívit nedaleko města Židlochovice na jižní Moravě. Po přijezdu do tohoto městečka je dobré zaparkovat na místním náměstí a pěšky se vydat lesem k této rozhledně, která je od náměstí vzdálená necelé 2 kilometry.

Rozhledna Boubín na Šumavě

Rozhledna je vysoká 21 metrů a až nahoru je nutné zdolat 109 schodů. Jelikož je umístěna v chráněném Boubínském pralese, materiál na její stavbu se sem dovážel pomocí koní, lanovky nebo ručně. Dřevěná rozhledna má 7 podlaží a drží také jeden rekord: Je nejvýše položenou dřevěnou rozhlednou v Česku. Je vyrobena ze smrkové kulatiny a nosná dřevěná konstrukce je zakotvena do betonových patek. Nabízí se odtud krásný výhled na vzdálené Alpy nebo krásy Šumavy.

Jak se k ní dostat?

V jižních Čechách můžete vyrazit na výlet na rozhlednu Boubín, která leží asi 20 kilometrů od města Prachatice. V přímé blízkosti se nachází vesnička Kubova Huť, kde je možné zaparkovat auto, nebo se sem dá dojet i vlakem. Odtud se lze pěšky lesní cestou vydat na 5 kilometrovou procházku k rozhledně.

Všech pět dřevěných rozhleden si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

P.S. Řešíte stavbu domu, rekonstrukci nebo vybavení? Stáhněte si zdarma volnou vstupenku na veletrh FOR ARCH 2022


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
21.06.2019

Photocredit: Fojsinek, Marzper, Kirk, Safranek-interia

4

Mohlo by Vás zajímat: