HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Navštivte jeden z nejunikátnějších sadů v Česku: Mandloně pod dřevěnou rozhlednou v Hustopečích

Připravili jsme pro vás skvělý tip na unikátní jarní výlet na Jižní Moravě. Nedaleko města Hustopeče najdete jeden z nejslavnějších sadů v celé České republice, ukrývá přes tisíc starých i nově vysazených mandloní a zejména v době květu přitahuje turisty ze širokého okolí. Prohlédněte si celý sad i s krásnou dřevěnou rozhlednou díky našim fotografiím a zamiřte sem třeba o příštím volném víkendu.


Unikátní mandloňový sad v Hustopečích.
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Richard Skoumal, RS photos

Mandloně obecné jsou spíše méně známé stromy plodící mandle – výjimečně zdravá jádra plodů, která mají mnohá využití. Spolu s broskvoněmi nebo třešněmi patří mandloně do rozsáhlého rodu slivoní a lze je pěstovat spíše v teplejších oblastech. Původ mají mandloně v Malé Asii, na Moravě se první stromy objevily před cca 400 lety a byly výhradně uměle pěstované. V Čechách na mandloně pravděpodobně dodnes nenarazíte. Prohlédněte si unikátní mandloňový sad v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Richard Skoumal, RS photos

Velkou výhodou těchto stromů je jejich ojedinělý vzhled. Jsou to velmi pohledné stromy s tmavou kůrou dorůstající výšky až 5 metrů, které při dobré péči vytváří nádherné široké koruny. Nejkrásnější jsou rozhodně na jaře, kdy jsou doslova obsypané výraznými bílými či jemně narůžovělými květy velikosti až 3,5 centimetru. Právě období květu proslavilo mandloňové sady v Hustopečích.

Procházka pro děti i dospělé

Pokud si chcete úžasných stromů užít také, vydejte so do města Hustopeče. Ideální je přijet po dálnici z Brna na Bratislavu a sjet na exitu 25, dálnici pak podjedete a zaparkujete ideálně u hřbitova. Kousek odtud už začíná přímo začátek Mandloňové stezky, která vás provede přes dva rozsáhlé mandloňové sady až k populární dřevěné rozhledně. Celá trasa má lehce pod devět kilometrů.

Možné je také zvolit zkrácenou trasu o délce jen 5 km, která vás provede pouze jedním ze sadů. Celá trasa nabízí i odpočinek v altánku u předního rybníka či na jiných dřevěných posezeních podél celého putování. Nechybí ani sedm informačních tabulí, které vás seznámí s celou historií pěstování mandloní v tomto kraji.

Nevynechejte rozhlednu

Na Hustopečském starém vrchu s výškou okolo 300 metrů krom mandloňového sadu najdete také dřevěnou rozhlednu, kterou lze spatřit už při příjezdu autem do Hustopečí. Stavba projektována inženýry Antonínem Olšinou a Martinem Novákem má přes 17 metrů a je z ní nádherný výhled na staré stromy. Aby dobře zapadla do krajiny, je celá ze dřeva, a to z kombinace modřínového, dubového a smrkového. Vybudována byla před 8 lety. 

Historie sadu

I když dnes hustopečský sad dosahuje jen na zlomek své dávné slávy, stále v Česku nenajdete podobné místo. V době svého největšího rozmachu čítal přes 50 000 stromů na 185 hektarech a nekonkuroval mu žádný jiný sad v celé střední Evropě. I když byly na Moravě první mandloně vysazeny už v 17. století, nejvíce se rozrostly až za dob komunismu po roce 1949. Snaha o zcela soběstačné socialistické hospodářství sice nebyla zrovna ekonomicky výhodná, ale esteticky určitě ano.

Mohlo by vás zajímat: Poklady z našich sadů a zahrad – 1. díl: třešeň a švestka

Po revoluci pak zájem o mandloně zcela opadl a sady zůstaly dlouho zcela bez využití a jakékoliv péče. Až v roce 2004 se město Hustopeče opřelo do obnovy sadů, stromy ořezaly, vyčistilo náletové dřeviny a postupně se sady začaly rozšiřovat. V roce 2015 proběhla nová výsadba 150 mladých stromů k původním 900. Velkou zásluhu na tom měla i Mendelova univerzita, která s novým vypěstováním pomohla.

Mimochodem, mandloně mají velmi tvrdé a kvalitní dřevo vhodné na dýhy. Ale sehnat by se v našich končinách dalo jen velmi těžko.

TIP: Jezdíte rádi na výlety po Česku? Navštivte naši kategorii Tipy na výlety, kde najdete zajímavé české, moravské i slezské rozhledny a dřevěné památky, které rozhodně stojí za návštěvu.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
24.04.2020

Photocredit: Richard Skoumal, RS photos

2

Dřevostavitel radí: Jak zasadit strom?

To není jen vykopat jámu – postavit do ní strom – zakopat jámu – zalít

Stezka korunami stromů (tip na výlet)

Chystáte se v létě na Lipno? Pak nesmíte vynechat stezku korunami stromů. Podívejte se do fotogalerie, co vás čeká.

Adršpašské skály a jejich nejkrásnější roubenky (tip na výlet)

Hledáte tip na výlet? Adršpašské skály jsou jedním z nejkrásnějších míst v ČR. V naší fotogalerii si můžete prohlédnout roubenky v nádherné přírodě.

Stezka v oblacích (tip na výlet)

Chcete se procházet po oblacích? V tom případě musíte navštívit Stezku v oblacích na Dolní Moravě! Koukněte na fotogalerii, jaký úžasný výhled na vás čeká.

Poklady z našich sadů a zahrad – 1. díl: třešeň a švestka

Víte, že ve starých sadech a zahradách můžete najít hotové poklady? Po přečtení tohoto článku už s nimi nebudete chtít jen topit!

Poklady z našich sadů a zahrad – 2. díl: hrušeň a jabloň

Některé způsoby využití dřeva našich oblíbených ovocných stromů pro vás možná budou překvapením. Pojďte se na ně s námi podívat.

Pět nejzajímavějších českých rozhleden ze dřeva – tipy na výlet

Jezdíte rádi po výletech a nebojíte se výšek? V tomto článku naleznete několik typů, kam vyrazit v Česku na zajímavé dřevěné rozhledny.

Dřevěné zvonice a zvoničky ze všech koutů světa

Věděli jste, že mezi zajímavé dřevostavby je možné zařadit i stavby zvonic a zvoniček? Vyskytují po celém světě a jsou neodmyslitelnou součástí nejen vesnického života. Pojďme se na ně společně letem světem podívat.

Ze dřeva a kamene se tyčí na pomyslném středu areálu rozhledna Kraličák

Rozhledna Kraličák nabízí nádherný výhled na celé Jeseníky a Králický Sněžník. Pojďte s námi vystoupat na její vrchol.

Největší dřevěné 3D bludiště v Česku – tip na výlet pro celou rodinu

Zábavní centrum, které se pyšní největším 3D bludištěm v ČR, se stalo oblíbenou dřevěnou stavbou roku. Podívejte se, v čem je stavba tak jedinečná.