HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Za exotikou ve stromovém hotelu nemusíte jezdit přes půl světa

Za exotickým a originálním ubytováním nabízejícím i domečky na stromech není nutné jezdit přes půl světa. Jedno takové je možné navštívit i ve Středozemí – konkrétně v tureckém národním parku nazvaném Olympos. Nachází se na jihu Turecka mezi městy Kumluca a Antalya. Nejvyšší hora parku měří 2 366 m n. m, jmenuje se taktéž Olympos a na jejím úpatí se rozkládají zbytky stejnojmenného antického města.


Kadirs Treehouses
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Kadirs Treehouses

Karety, cedry i Chiméra

Národní park se táhne notný kus podél pobřeží Středozemního moře a můžete zde najít vzácné cedry i takovou raritu, jako jsou pláže, kde kladou vejce karety. Tyto mořské želvy mají velmi náročné požadavky na čisté životní prostředí, a tak jsou jedním z ukazatelů čistoty přírody celé oblasti. Rezervace se pyšní ještě jedním unikátem – přírodními plameny Yanartaş nebo také Chiméra – šlehajícími ze skály. Unikající plyn na bázi metanu se zde samovolně vzněcuje a vytváří tak neopakovatelnou a tajemnou atmosféru. Zmiňuje se o nich dokonce již Homér.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Kadirs Treehouses

Komunita žijící v domech na stromech

Další místní zvláštností je milá komunita lidí, která se rozhodla k alespoň občasnému návratu k přírodě. Bydlí v domcích na stromě a vlastní tu restaurace či čajovny. Komunita se nachází asi kilometr od pláže a je známá pod názvem Kadir’s Yorük nebo také Kadir’s Treehouses – „Kadirovy stromové domky“. Množství chatek a domků v současnosti tvoří už spíš vesnici. Během posledních šesti let totiž Kadir’s Yorük rychle expandoval. I vy si zde můžete splnit svůj dětský sen a bydlet aspoň na čas v domečku na stromě. Na výběr jsou ale také pohodlně vybavené bungalovy. Nyní má osada k dispozici 100 bungalovů, 15 chat a 10 hostelových pokojů o celkové kapacitě 300 osob.

Ve srovnání s moderními přímořskými rekreačními letovisky, kam míří většina turistů, je to jako zavítat do jiného světa. Dřevěné domky a chaty jsou barevné, různorodé a veselé. Většina z nich je pomalovaná rozličnými výjevy, některé zas nesou názvy londýnských ulic. Pokoje jsou zařízeny jednoduše, ale pohodlně – čisté, bíle povlečené postele, koupelna, klimatizace, základní nábytek... Budete si zde připadat jako v tropickém ráji nebo zapomenuté komunitě hippies. Můžete zde narazit na cestovatele z celého světa.

Pohodlí i únik z civilizace

Je jen na vás, jak pobyt zde pojmete – můžete si užívat zasloužený únik z přetechnizované civilizace, ale pokud se nechcete úplně vzdát všech jejích výdobytků, nemusíte. Nejen pro vyznavače nočního života jsou k mání dva bary, které slouží hostům od oběda až dlouho do noci, Hangar Restaurant nabízející především mořské plody, pizzerii, kde si můžete dát čerstvou křupavou pizzu vytaženou přímo z pece a snack bar. Samozřejmostí jsou vydatné snídaně a večeře pro všechny ubytované hosty. Můžete si vybrat z mnoha převážně vegetariánských pokrmů.

Kadir's navíc poskytuje hostům služby prádelny, mezinárodního telefonu, faxu, internetu, satelitní televize, můžete si zahrát volejbal nebo ping pong, půjčit si skútr či kolo nebo využít služby místní cestovní kanceláře nabízející výlety, tipy na cestování, rezervace a rady. Takže se nemusíte obávat, že Kadir’s je na vás příliš „punkový“ a necivilizovaný. Osada získala dokonce několik ocenění – za zmínku stojí například cena od Lonely Planet, Discovery Channelu, Washington Postu či Los Angeles Times.

Ráj pro dobrodruhy

Na své si zde přijdou i všichni dobrodruzi a sportovně založení jedinci – můžete se zde koupat či potápět v krásně průzračném Středozemním moři, vylézt (nebo vyjet lanovkou) na horu Olympos, vyrazit na kajaku prozkoumávat jeskyně v útesech, lézt po skalách nebo vyrážet na objevné výpravy do přírody parku nebo antických ruin města Olympos. Pro náročnější adrenalinové nadšence je v nabídce také paragliding nebo rafting na divoké řece. Sami obyvatelé Kadir's Yorük tvrdí, že místo je ideální pro alternativní dovolenou.

Pojďte s námi na prohlídku netradiční lokality alespoň do fotogalerie. Neláká vás v Kadir’s Yorük strávit letošní dovolenou?

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
31.05.2019

Photocredit: Kadirs Treehouses

0

Domy ve stromech nejsou jen pro děti

Mít své vlastní malé obydlí v korunách stromů je snad sen každého dítěte

Stezka korunami stromů v Krkonoších (Tip na výlet)

Víte, že je nově otevřená vyhlídková stezka v Krkonoších? Neváhejte a jeďte se podívat na úchvatný výhled na Krkonošský národní park!

Video: Boeing 727 přetvořený v luxusní hotel

Něco pro milovníky letadel. Boeing 727 byl předělaný na hotel s dřevěným interiérem. Jaké asi je strávit noc v letadle uprostřed pralesa?

Domy ve stromech: Rady a inspirace, jak si jej postavit na vlastní zahradě

Dívat se z výšky na svět a mít hvězdy jen pro sebe? Stačí se přestěhovat do tzv. Tree house. Jak vypadají moderní domy v korunách stromů a můžete si jeden postavit u vás na zahradě?

Před shonem velkoměsta utekli pod tropické palmy. Prohlédněte si dřevostavbu Palmyra House.

Víkendová chata na indický způsob nebo spíše luxusní dřevostavba mezi tropickými palmami – tak by se dala charakterizovat stavba Palmyra House. Podívejte se, jak vypadá netradiční útočiště před ruchem velkoměsta.

Hotel Juvet: Moderní dřevostavby zavrtané do strmé skály si místní postavili vlastními silami

Nevšední krajinný hotel Juvet se skládá z malých dřevostaveb chytře začleněných do svažitého terénu. Místní řemeslníci navíc vše postavili sami.

Tradiční čínská palácová dřevostavba, která slouží jako moderní hotel

Dokonale napodobený styl staré čínské palácové dřevostavby, která dnes slouží jako moderní hotel. Prozkoumejte s námi tuto netradiční kombinaci.

Tropický eko resort ve Vietnamu je z uzeného bambusu

Na jednom vietnamském ostrůvku vyrostlo výjimečné rekreační středisko. Co je na něm vlastně tak zvláštního?

Magický stromový domek ve tvaru šišky, který vás přenese do jiné dimenze

Fasnicující domek v korunách stromů je inspirován tvarem šišek sekvojí. Tyčí se ve výšce patnácti metrů nad zemí a poskytuje dokonalý klid pro odpočinek a meditaci. Prohlédněte si i jeho prosklenou podlahu.

Proměna rozpadlé jihotyrolské stodoly v úžasný penzion s duší

Prohlédněte si dokonalou proměnu staré zničené venkovské stodoly na stylové apartmány v jihotyrolské vesnici Nals. Zasloužila se o ni mladičká a usměvavá Judith, dcera majitele zdejší farmy.