HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Návrh a fotogalerie: Jak založit stylovou zahradu?

Když dokončíte stavbu nového domu a trochu vydechnete, je na čase pustit se do zakládání zahrady. Mladé rodiny, které novostavbu splácejí, zpravidla řeší jednu podstatnou věc – finance. Proto se lidé často pouštějí do zakládání zahrady svépomocí, ačkoli se to nemusí vždy vyplatit. Jaké jsou možnosti realizace a řešení zahrady? Máme pro vás základní rady pro návrh zahrady a fotogalerii plnou inspirace.


okrasná zahrada
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Archiv redakce

Vybudovat krásnou zahradu na pozemku, kde ještě nedávno jezdily bagry, chce pořádnou dávku fantazie. Vhod přijdou samozřejmě i zkušenosti a rady zasvěcených. Můžete začít třeba tak, že se po zahradě projdete. Ujasníte si, kde bude místo pro posezení, kde květinové záhony, zeleninová zahrádka, ovocné stromy nebo okrasné keře. K ruce si vezměte papír a tužku a kreslete.

Zohlednit je třeba celou řadu kritérií: praktické, estetické, užitkové. Inspiraci naberte v této fotogalerii.

Půda a terén zahrady

Návrh a samotná realizace zahrady by měly respektovat místo samotné.  Optimální je rovinatý nebo mírně svažitý terén. Pokud se vaše zahrada prudce svažuje nebo naopak stoupá, bude nutné nejprve provést terénní úpravy, aby byla schůdná a mohli jste o ni pečovat i si ji užívat. Svahy zpevní různé dřeviny a pomocí kaskád je můžete proměnit v zajímavý prvek. Rovnou zahradu bude třeba naopak oživit – rozčlenit ji například na okrasnou nebo užitkovou část, přidat zahradní dekorace, zídky, kameny.

Při realizaci zahrady je nutné zohlednit půdu – neuškodí, pokud si necháte zjistit pH půdy a podle toho zvolíte výsadbu rostlin. Důležité je uvědomit si také to, zda je půda hlinitá, písčitá, lehká nebo jílovitá. Podmáčené části zahrady je vhodné odvodnit.

Jak vybrat rostliny do zahrady snů?

Častou chybou začátečníků při zakládání zahrad je, že zajdou do zahradnictví, nakoupí rostliny, které se jim líbí, aniž by přemýšleli nad tím, jak je vhodně kombinovat.

  • Dřeviny – zahrady bez stromů nebo keřů by byly smutné. Keře vysázené u plotu nám poskytnou soukromí, stromy zase stín. Pokud navíc zvolíte ovocné keře nebo stromy, získáte i vlastní ovoce. Vybrat si můžete třeba rakytník, rybíz nebo jostu. Vhodné jsou i okrasné keře – například celoročně zelené s kvetoucími. K typickým keřům na českých zahradách patří zlatý déšť nebo šeříky.
  • Solitéry – okrasné dřeviny, například pestrobarevné javory, borovice, magnolie nebo okrasné jabloně vysaďte jako solitéry, které můžete zkombinovat s nízkými záhony květin.
  • Více rostlin najednou – rostliny vysazujte po skupinách, jen tak docílíte kýženého efektu, že bude zahrada vypadat bohatě. Jedna růže zahradu nedělá, proto si vždy pořiďte více rostliny a vysaďte je u sebe.
  • Kombinace – myslete na to, abyste se na zahradě měli stále na co dívat. Celoročně zelené rostliny střídejte s kvetoucími. Myslete také na to, aby k sobě barevně ladily.
  • Bylinky – mátu, levanduli, tymián nebo oregano nemusíte schovávat v zeleninové zahradě – vysaďte je tak, abyste se mohli kochat jejich nádherou i vůní.
  • Zeleninová zahrada – k pěstování zeleniny se stále více vracíme. Proto si vyčleňte část zahrady pro tento účel. Je vhodné užitkovou a okrasnou zahradu vhodně oddělit – keři, zídkou nebo jiným optickým řešením.
  • Detail dělá zahradu – pokud máte smysl pro detail, využijte ho i při plánování zahrady – vhodně posazený kámen nebo zahradní dekorace udělají divy.

Bude vás zajímat: Zahradní pergola svépomocí: montážní návod a projekt pergoly ke stažení

Realizace zahrad s oborníkem, nebo ne?

I když se vyhnete návrhu zahrady od odborníka, stejně je jasné, že za založení krásné zahrady zaplatíte nemalou cenu – nákup rostlin něco stojí a váš čas také. Ve výsledku to může být i dražší, než pokud byste si na realizaci zahrady sjednali odbornou pomoc.

Navíc nevhodnou výsadbou můžete mnohé poškodit. Špatně vybranými kombinacemi rostlin lze snadno pokazit estetický dojem z výsadby, stromy a keře se mohou vzájemně utlačovat, a pokud nepůjdou přemístit, po několika letech je budete muset zlikvidovat. Založení zahrady svépomocí bez zkušeností nebo konzultace se zahradníkem či zahradním architektem se tak nemusí úplně vyplatit.

Čtěte dále: Zahradní nábytek: Fotogalerie, ceny a současné trendy

P.S. Řešíte zahradu nebo vybavení kolem domu? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 26. – 29. ledna 2024. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.


Vydáno dne:
28.10.2016

3

Zelená střecha je zahradou ve městě

Co je to zelená střecha, kolik stojí a co je třeba udělat, aby jí neteklo?.. Číst více →Hamaka: houpací síť aneb pohodlí zavěšené na stromě

Kolik stojí houpací síť a kde všude ji můžete pověsit? Povíme v článku... Číst více →Okrasná zahrada: Jak ji založit a vybrat správné rostliny?

Poradíme, jak na okrasnou zahradu a její rostliny. Inspiraci najdete ve fotogalerii... Číst více →Zakládání trávníku: Návod a několik rad, než se pustíte do práce

Jak správně založit trávník? Co promyslet, než se pustíte do práce? Máme pro vás návod krok po kroku... Číst více →Jak vybrat dětské hřiště na zahradu?

Dětské hřiště na zahradě je sen. Zatímco dospělí hledí především na bezpečnost, děti se chtějí bavit. Jak dětské hřiště vybrat?.. Číst více →Jaké dětské hračky pořídit na zahradu?

Vyberte svému dítěti hračky na zahradu, které ho budou bavit, podnítí jeho fantazii a zabaví ho. Vybírejte z fotogalerie... Číst více →Mulčovací kůra: Kolik stojí a návod jak mulčovat

Plevel je noční můrou mnoha zahrádkářů. Jak vám s tím pomůže mulčovací kůra? Dozvíte se zde... Číst více →Gabiony jako vhodný doplněk zahrady (tipy a fotogalerie)

Gabiony nemusí sloužit jen pro zpevnění terénu, ale i jako všestranná zahradní dekorace. Jak vytvořit gabiony svépomocí a jeho aktuální ceny se dozvíte zde... Číst více →Zahradní lavičky a lavice: Tipy jak a podle čeho je vybrat

Zahradní lavička má své místo v každé zahradě. Vyberte si zahradní lavičky pohodlné, bezúdržbové a odolné. Podívejte se, jaká kritéria při výběru lavice sledovat... Číst více →Video: Jak postavit pěknou kamennou zeď

Přemýšlíte, jak zkrášlit vaši zahradu? Naučte se stavět pěkné kamenné zdi, australský kameník vám ukáže, jak na to!.. Číst více →