Video: Chatka svépomocí za 210 000 Kč je hotová do 6 měsíců. Jak na to?
HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Video: Chatka svépomocí za 210 000 Kč je hotová do 6 měsíců. Jak na to?

V minulém roce se s příchozí pandemií vyrovnával každý po svém. A přesně se v tomto období jeden šikovný kutil rozhodl pro stavbu domácí chaty na své zahradě. Celý proces výstavby je založený na jeho znalostech samouka a lásce k přírodě. Průběh jeho počínání je krásně zdokumentovaný ve videu.


Potřebné nářadí, které doma (ne)máte

Chata má podstavu 12 x 20 stop (přibližně 3,7 x 6,1 metrů). Jedna dřevěná stěna je zhruba o 1 metr vyšší než druhá. Důvody jsou jednak estetické, ale samozřejmě je důležitý i spád střešního pláště pro odvod vody (delší stěna je vysoká cca 3,7 metrů, druhá 2,4 metrů). Jelikož patří práce se dřevem mezi Jenveyho koníčky, měl doma spoustu nářadí. I přesto ale musel dokupovat ještě širokou sponkovačku na cedrové obklady a šneka na vrtání základových otvorů, kterého můžete vidět hned na prvním záběru videa.

Na co si dát pozor aneb jakým chybám se vyvarovat

Od samotného začátku neměl kutil Jenvey žádné velké plány své budoucí chaty. Všechno, co chtěl zrealizovat, bylo jen v jeho hlavě a na drobných náčrtcích v notebooku. Tento krok není úplně ideální volbou pro ty z vás, kteří se chtějí pustit do podobného projektu. Jenvey nebyl profesionálem a vše, co dokázal postavit, bylo založeno na jeho znalostech laika. Naučil se téměř vše za pochodu, což s sebou přineslo i řadu chyb. Je proto velice důležité být připravený a pokud možno – nic nepodcenit.

Nejste zkušení stavitelé? Nebojte, i profesionálové občas chybují

Nebojte se pouštět do nových věcí, ať už je řeč o stavbě skromného domku na zahradě, nebo obecně o stavebnictví či vašich nenaplněných snech. Každý profesionál byl na počátku obyčejným laikem a teprve chyby, kterých se dopustil, ho posunuly dále. Jenvey se věnoval stavění ze dřeva už od základní školy a postupně se posouval dál a dál. Chyba, kterou dělají nadějní, stavitelé spočívá ve srovnávání se s ostatními („Co dokázal můj soused, přeci já nikdy nesvedu.“) a na základě toho se potom většinou sami do ničeho nepustí. Spousta snílků také odkládá své plány do budoucna, až bude víc času, až bude tepleji, až děti vyrostou,… Nečekejte příliš dlouho, a jestliže nemáte opravdové důvody, začněte třeba hned zítra. Stane-li se váš sen vaší přední prioritou, je velká pravděpodobnost, že jej dosáhnete v krátkém čase.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Kateřina Pospíšilová
Redaktorka Dřevostavitele

Vydáno dne:
21.02.2022

Photocredit: Woodness Goodness

6

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE