HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Video: Chatka svépomocí za 210 000 Kč je hotová do 6 měsíců. Jak na to?

V minulém roce se s příchozí pandemií vyrovnával každý po svém. A přesně se v tomto období jeden šikovný kutil rozhodl pro stavbu domácí chaty na své zahradě. Celý proces výstavby je založený na jeho znalostech samouka a lásce k přírodě. Průběh jeho počínání je krásně zdokumentovaný ve videu.


Potřebné nářadí, které doma (ne)máte

Chata má podstavu 12 x 20 stop (přibližně 3,7 x 6,1 metrů). Jedna dřevěná stěna je zhruba o 1 metr vyšší než druhá. Důvody jsou jednak estetické, ale samozřejmě je důležitý i spád střešního pláště pro odvod vody (delší stěna je vysoká cca 3,7 metrů, druhá 2,4 metrů). Jelikož patří práce se dřevem mezi Jenveyho koníčky, měl doma spoustu nářadí. I přesto ale musel dokupovat ještě širokou sponkovačku na cedrové obklady a šneka na vrtání základových otvorů, kterého můžete vidět hned na prvním záběru videa.

Na co si dát pozor aneb jakým chybám se vyvarovat

Od samotného začátku neměl kutil Jenvey žádné velké plány své budoucí chaty. Všechno, co chtěl zrealizovat, bylo jen v jeho hlavě a na drobných náčrtcích v notebooku. Tento krok není úplně ideální volbou pro ty z vás, kteří se chtějí pustit do podobného projektu. Jenvey nebyl profesionálem a vše, co dokázal postavit, bylo založeno na jeho znalostech laika. Naučil se téměř vše za pochodu, což s sebou přineslo i řadu chyb. Je proto velice důležité být připravený a pokud možno – nic nepodcenit.

Nejste zkušení stavitelé? Nebojte, i profesionálové občas chybují

Nebojte se pouštět do nových věcí, ať už je řeč o stavbě skromného domku na zahradě, nebo obecně o stavebnictví či vašich nenaplněných snech. Každý profesionál byl na počátku obyčejným laikem a teprve chyby, kterých se dopustil, ho posunuly dále. Jenvey se věnoval stavění ze dřeva už od základní školy a postupně se posouval dál a dál. Chyba, kterou dělají nadějní, stavitelé spočívá ve srovnávání se s ostatními („Co dokázal můj soused, přeci já nikdy nesvedu.“) a na základě toho se potom většinou sami do ničeho nepustí. Spousta snílků také odkládá své plány do budoucna, až bude víc času, až bude tepleji, až děti vyrostou,… Nečekejte příliš dlouho, a jestliže nemáte opravdové důvody, začněte třeba hned zítra. Stane-li se váš sen vaší přední prioritou, je velká pravděpodobnost, že jej dosáhnete v krátkém čase.

P.S. Potřebujete do svého domu instalovat fotovoltaickou elektrárnu nebo jaký systém je právě pro váš dům vhodný? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
21.02.2022

Photocredit: Woodness Goodness

6

Dřevostavba svépomocí: Úskalí, o kterých možná nevíte

Napadla vás tato myšlenka? V tom případě si přečtěte tento článek.

Garážové stání svépomocí: montážní návod a projekt ke stažení

Zvažujete u vašeho domu garážové stání pro své auto? Postavte si ho svépomocí. Dáme vám podrobný montážní návod včetěn výkresové dokuemntace ke stažení zdarma.

Dřevostavba svépomocí – jak si s ní poradil pan Tomáš?

Přemýšleli jste o stavbě dřevostavby svépomocí? Máme pro vás exkluzivní rozhovor s panem Tomášem, který si svoji dřevostavbu postavil vlastníma rukama. Jaké jsou jeho zkušenosti?

Rekonstrukce stodoly svépomocí: co zvládnete sami a na co je lepší najmout profesionála

Pokud jste propadli kouzlu starých stodol a plánujete rekonstrukci, inspirujte se v našem článku a pusťte se do toho. Poradíme vám pár tipů.

Ze starého návěsu postavil Kamil svépomocí dům pro celou rodinu. Výsledek vás ohromí

Zveme vás na jedinečnou proměnu starého návěsu v krásný rodinný domek s fantastickou terasou. Neuvěříte, že tento dům skoro nic nestál.

Svépomocí zrekonstruovali starý hausbót a zakotvili s ním na Slapech. Je to ráj, říkají manželé

V rozhovoru nám Linda prozradí, co bylo na rekonstrukci nejtěžší, co obnáší život na vodě a jestli by do toho šli s manželem znovu.

Karanténa aneb Jak využít čas a zkrášlit si domácnost svépomocí

Trávíte čas v karanténě či izolaci? Chcete si psychicky odpočnout? Ponořte se do kreativního světa a vytvořte něco nového ze starého. Přečtěte si jak na to.

Video: Parta přátel společně postavila dřevostavbu svépomocí, výsledek je ohromující

Jak na dřevostavbu svépomocí? Stačí mít pár ochotných přátel s kapkou zručnosti a půjde to samo. Nevěříte? Podívejte se na krátké video v našem článku.

Sama a bez předchozích zkušeností si postavila tiny house. I když jí život házel klacky pod nohy

Tato mladá žena se rozhodla postavit si vlastní tiny house i přesto, že neměla žádné zkušenosti. Byla na vše sama. Prozradila nám cenu, materiály i popis dispozice.

Dřevostavbu v Rožmitále pod Třemšínem postavili Radovan s Anetou za covidu

Dřevostavba v Rožmitále pod Třemšínem byla postavena za dob lockdownů a vypadá přímo úžasně. Jaké jsou náklady na provoz domu a jaké nestandartní situace se musely řešit? To v rozhovoru prozradil sám majitel.