HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Nová a levná metoda zpevňování svahu nahrazuje gabiony i betonové a kamenné zídky

Svažitý terén již nemusí znamenat velkou investici ani financí ani vlastního času. Ať už se jedná o zahradu nebo stavební pozemek, nové způsoby zpevňování svahů nabízí alternativu k dnes běžně používaným betonovým stěnám a gabionům. Jejich předností jsou nejen nižší pořizovací náklady, ale i mnohonásobně nižší náklady na celkovou realizaci. Vegetační pytle jsou zajímavým řešením pro zpevňování terénu od malých zahradních skalek až po velké svažité zahradní stěny.


Nová metoda zpevňování svahu nahrazuje gabiony i betonové a kamenné zídky
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Shutterstock a Michal P. (se souhlasem)

Vegetační pytle – nová alternativa betonových zídek

Kdo by čekal, že ve 21. století bude inovativním řešením pro zpevňování svahů „obyčejný“ pytel zeminy. Nicméně pravidlo, že v jednoduchosti je síla, u vegetačních pytlů platí hned několikrát. Vegetační pytle jsou vaky vyrobené z prodyšné tkaniny naplněné určitým typem zeminy. Ta se může v závislosti na daném prostředí lišit.

Vegetační pytle jako takové slouží k regulaci eroze půdy a zajišťují stabilitu svahu obdobně jako kamenná zeď. Využít je lze od koryt potoků až po velké svahy se sklonem až 70°. Sktruktura vegetačních pytlů umožňuje aktivní prorůstání kořenů rostlin s efektivním vsakováním vody, což znamená, že stěnu vytvořenou z vegetačních pytlů lze zatravnit nebo využít jako záhon. Největší předností je však rychlý způsob instalace, který nevyžaduje žádné betonování a lze jej realizovat svépomocí bez přítomnosti těžké techniky.

Návod na instalaci vegetačních pytlů při zpevňování svahů

Graficky zpracovaný návod krok za krokem i s přesným popisem pod fotkami si můžete prohlédnout v tomto manuálu.

1.      Plnění vegetačních pytlů

Vegetační pytle je možné plnit přímo na místě instalace, pokud půda není moc jílovitá. Půda by měla být kombinací písčito-štěrkové horniny a humusové půdy v poměru 7:3. Materiál ve vegetačním pytli by měl být rovnoměrně promíchán. Uzavírání se poté dělá pomocí pásku.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

V některých materiálech byly nalezeny zdraví škodlivé látky. Prodejci vám to samozřejmě neřeknou

2.      Vyhloubení základového pásu

Základový pás slouží k zafixování zdi a je nutné jej uložit do výkopu o hloubce 30 cm, jehož dno je vysypáno štěrkem přibližně do poloviny. Tímto postupem je možné vytvořit základ pro zeď do výšky 60 cm. V případě realizace strmějších svahů se doporučuje založení konzultovat s odborníkem.

3.      Fixace vegetačních pytlů v základu při zpevňování svahů

Jednotlivé vegetační pytle se pokládají do řad provázaně (v tzv. křížové vazbě), obdobně jako cihly. Překrytí každého pytle musí být vždy přesně v polovině. Do každého vegetačního pytle se poté umisťují dvě fixační skoby pro stabilizaci stěny.

4.      Realizace jednotlivých řad

Zdi z vegetačních pytlů je možné stavět ve sklonu až 70°. Pro dodržení nastaveného sklonu se doporučuje použít dřevěné vytyčovací rámy, vytyčovací desky nebo laser. Na konci stěn, kde pytel kvůli poloviční vazbě chybí, se jednotlivé pytle pootáčejí o 90° a zapouštějí do svahu.

5.      Instalace geofolie

Pro zvýšení stability stěny z vegetačních pytlů je možné mezi jednotlivé vrstvy pytlů použít geotechnické folie. Toho se využívá především u zídek vyšších než 60 cm. Folie vždy pokládáme směrem od vegetačních pytlů ke svahu a po položení folii vypneme a zafixujeme pomocí skob. Instalace folie včetně zapuštění je specifikována projektantem na příslušně řešený svah.  

6.      Zásyp a zhutňování

Zasypte a zhutněte výplňovými materiály po každých dvou řadách pytlů. Struktury s velmi mírným úhlem sklonu mohou vyžadovat částečné zasypání v každé řadě, aby se zabránilo sklouzávání pytlů. Zhutnění by mělo být provedeno na vrstvách výplně s maximální tloušťkou 25 cm.

7.      Výsadba rostlin  

Výsadbu rostlin do svahu zpevněného vegetačními pytli lze realizovat při výstavbě nebo po ní. Rostliny je možné vysázet mezi jednotlivé pytle. Upřednostňovaným řešením je hydroosev (metoda strojového zakládání travního porostu). Díky ní je možné svah zpevněný vegetačními pytli zcela pokrýt travním porostem. Další možností je výsadba přímo do pytlů mírným protržením vaku.

Přesný postup krok za krokem s grafickým manuálem si můžete prohlédnout zde.

Využití vegetačních pytlů aneb fantazii se meze nekladou, ale...

Vegetační pytle mají vysokou životnost (50 let). Nemusíte mít proto obavy, že svahy zpevněné tímto řešením se po pár letech sesypou. Vzhledem k uniformnímu tvaru pytlů a snadné instalaci, kterou lze provádět svépomocí, mají vegetační pytle široké využití. Své uplatnění najdou ve skalkách, velkých svazích, říčních tocích nebo jako alternativa vyvýšených záhonů. Možnost uzpůsobit tvar a sklon svahu dle vlastních potřeb spolu s možností výsadby vegetace je zahrádkáři jistě vítaná. Nicméně je třeba mít na paměti, že zpevňování vyšších svahů je vždy nutné konzultovat s odborníkem.

Inspiraci, co vše lze z vegetačních pytlů vytvořit, naleznete na těchto snímcích.

Zvýšit cenu pozemku až o 1 000 000 Kč lze nově pomocí jednoduché úpravy terénu

Výhody a nevýhody využití vegetačních pytlů

Hlavní výhodou vegetačních pytlů je mnohonásobně nižší pořizovací cena ve srovnání s gabiony nebo i s betonovými tvarovkami. Současně při instalaci odpadá nutnost použití těžké techniky. Svah z vegetačních pytlů o velikosti 50 m2 je možné instalovat v pěti lidech během jednoho dne svépomocí. Plochu zpevněnou vegetačními pytli je dále možné osadit rostlinami nebo kompletně osít travním porostem. Vzhledem k minimální životnosti 50 let není nutné mít obavy z rozkladu pytlů.

Kolik stojí pro srovnání gabiony? Porovnejte si ceny zde.

Nevýhodou je, že instalaci svahů vyšších než 60 cm je nutné konzultovat s odborníkem. U větších ploch je poté potřeba vypracovat k instalaci zpevnění svahu samostatný projekt. Přesto nabízí vegetační pytle efektivní a rychlé řešení bez nutnosti betonování, a vytváří tak ucelené povrchy, které dokáží vsakovat vodu zpět do půdy.

Vydáno dne:
20.06.2023

Photocredit: Shutterstock a Michal P. (se souhlasem)

25

8 otázek, na které se zeptat, než koupíte stavební pozemek
Při koupi pozemku nahlédněte především do katastru nemovitostí a územního plánu. Kontaktujte stavební úřad a zeptejte se na těchto několik otázek.

Gabiony jako vhodný doplněk zahrady (tipy a fotogalerie)
Gabiony nemusí sloužit jen pro zpevnění terénu, ale i jako všestranná zahradní dekorace. Jak vytvořit gabiony svépomocí a jeho aktuální ceny se dozvíte zde.

Video: Jak postavit pěknou kamennou zeď
Přemýšlíte, jak zkrášlit vaši zahradu? Naučte se stavět pěkné kamenné zdi, australský kameník vám ukáže, jak na to!

Zahradní skalka – inspirace, rady a správný timing
Působí na vás vaše zahrada nudně a přijde vám stále stejná? Chtěli byste změnu? A co takhle zahradní skalka svépomocí? Poradíme vám, jak na to, a ukážeme spoustu inspirace.

Kudličkovi získali od rodičů svažitý pozemek u Sázavy. S rodinou postavili dům za 650 tis.
Potřebovali cenově dostupné bydlení ve středních Čechách. Kudličkovi se výzvy chopili.

Dřevěný plot ve svahu – kolik vás bude stát stavba svépomocí?
Jak na dřevěný plot svépomocí, abyste se vešli do 45.000 korun? Přečtěte si rozhovor s Vaškem a prohlédněte si pro inspiraci i fotky, jak postupoval krok za krokem.

Zvýšit cenu pozemku až o 1 000 000 Kč lze nově pomocí jednoduché úpravy terénu
Nové metody zpevňování svahů přináší rychlou úpravu terénu, kterou zvládnete levně a svépomocí. Díky ní lze docílit zvýšení ceny pozemku.

Zámkovou dlažbu nahradil kutil zatravňovací dlažbou. „Za méně peněz mám lepší řešení,“ hodnotí rozhodnutí
Chcete si položit dlažbu rychleji a levněji? Zapomeňte na klasickou zámkovku a zkuste systém, který Němci používají již desítky let.

Českou technologii na výrobu silnic používají v Německu. U nás o ni zájem není
Nový typ povrchu používaný pro tvorbu chodníků i cest se ukazuje jako efektivní alternativa k dnes hojně využívané zámkové dlažbě. V čem jsou jeho přednosti?

Díky krbovým kamnům máme spotřebu elektřiny na topení jen 1 MWh ročně, pochvaluje si majitel z Mníšku
Majitel nám v rozhovoru prozradil, jaké nástrahy na ně číhaly při řešení hypotéky pro výstavbu v rekreační oblasti, i o spotřebě elektřiny jejich domu. Roční náklady na vytápění jsou, nejen díky malým litinovým kamnům, téměř o polovinu nižší.