HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Adršpašské skály a jejich nejkrásnější roubenky (tip na výlet)

Nejen nádherné skalní útvary stojí za pozornost při návštěvě Adršpachu. Pokud se chystáte na výlet do Ádru, tak zkuste odbočit od stánků s hotdogy a turistického okruhu a dívejte se kolem sebe. Uvidíte tyto nádherné roubenky na vlastní oči.


Roubenka s pískovcovými skalami
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Kristina Nešporová

Troška historie ze zdejší oblasti

Víte, že pro Adršpašsko a celé Broumovsko, bývaly typické původně dřevěné usedlosti, které prošly přestavbou a dřevo tak nahradily kámen a cihly? Nově postavené nebo zrekonstruované usedlosti však často stojí na půdorysu statků ze 14. a 15. století. Prohlédněte si překrásné adršpašské stavby v naší autentické fotogalerii

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Kristina Nešporová

Umlaufův statek

Nejvýznamnější památkou lidové architektury v Adršpachu je Umlaufův statek, který se nachází v Dolním Adršpachu v těsné blízkosti Adršpašských skal. Dům má roubenou přízemní konstrukci a hrázděné patro. Tato unikátní konstrukce patří do typu venkovských staveb, kterou sem importovali osídlenci ze středního Německa. Umloufův statek býval dvě stě let rychtou, ve které rychtář úřadoval v prvním patře a kde se konaly zasedání obecní rady.

Statek je sice památkově chráněn, ale na konci 60. let měl na mále, když se členové národního výboru rozhodli jej strhnout a, jak stojí v obecní kronice, „zachránit cenný eternit“. Tomu tenkrát zabránil zásah památkové péče a z podobných nápadů sešlo. Byly provedeny nejnutnější opravy a statek dnes slouží jako penzion.

Když projíždíte „Ádrem“, tak převážně můžete vidět selské usedlosti označované jako statky broumovské typu. Tato stavení se prakticky nedochovala v původní podobě, ale několik z nich stále drží svoje charakteristické rysy. Typická usedlost má v přízemí klenutou síň, z níž se vchází do prostorné místnosti s pecí. Z chodby se dále vcházelo do černé kuchyně, chlévů a stájí. Patro, kam se stoupá po schodech v zadní části síně, sloužilo pro uskladnění sena a někdy jako obytný prostor.

Roubené stavby mají podobné trojdílné členění, avšak v mnohem menším měřítku. Velmi často se vyskytují kombinace roubené světnice a zděné hospodářské části.

Adršpach je skutečně nádherné místo, takže s jeho návštěvou určitě neváhejte. Ubytování bývá v letních měsících zadáno dlouho dopředu, ale můžete využít i několik kempů. 

Pokud se vám povídání o adršpašských stavbách líbilo, sdílejte ho také se svými přáteli.

P.S. Řešíte stavbu domu, možnosti větrání a vytápění? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
28.06.2017

Photocredit: Kristina Nešporová

7

Roubenky: Jsou vhodné pro moderní bydlení? (tradiční vs moderní)

Co jsou to roubenky? V článku se dozvíte, jaké jsou typy roubených stěn. Najdete zde i inspiraci ve fotogalerii, kde jsou tradiční i moderní roubenky.

Vyhoví roubenka současným požadavkům na bydlení?

Zajímáte se o historický vývoj dřevostaveb až do současnosti? Jaké požadavky jsou kladené na sruby a roubenky z hlediska prostupu tepla a jak postupovat při jejich povolení na stavebním úřadě? Jaká je současný stav nařízení se dozvíte zde

Rožnov pod Radhoštěm dřevěné městečko (skanzen)

Navštivte skanzen Rožnov pod Radhoštěm a jeho Valašské muzeum v přírodě. Projděte si dřevěné městečko a krásné roubenky nejen v naší fotogalerii.

Rozměrové změny srubů a roubenek

Víte, že dřevo je schopné měnit své rozměry na základě změny vlhkosti okolního prostředí? Jaký je rozdíl mezi sesycháním a bobtnáním a jaké dopady to může mít při výstavbě srubů a roubenek

Stezka korunami stromů (tip na výlet)

Chystáte se v létě na Lipno? Pak nesmíte vynechat stezku korunami stromů. Podívejte se do fotogalerie, co vás čeká.

Stezka v oblacích (tip na výlet)

Chcete se procházet po oblacích? V tom případě musíte navštívit Stezku v oblacích na Dolní Moravě! Koukněte na fotogalerii, jaký úžasný výhled na vás čeká.

Stezka korunami stromů v Krkonoších (Tip na výlet)

Víte, že je nově otevřená vyhlídková stezka v Krkonoších? Neváhejte a jeďte se podívat na úchvatný výhled na Krkonošský národní park!

Téměř svépomocí si postavili moderní roubenku u Brna

Roubenka nemusí vždy vypadat jako chalupa z hor. Roubenka je i moderní rodinný dům. V rozhovoru se dočtete, jak ji lze postavit svépomocí.

Fotogalerie: Nově postavená roubenka u přehrady Rozkoš

Dokončení roubenky svépomocí? Inspirujte se na povedenou realizaci jedné krásné roubenky u nádrže Rozkoš.

Hamousův statek: Unikátní roubenka, která neztratila své kouzlo

Plánujete výlet v okolí hradu Křivoklát? Hamousův statek je krásně dochovaná roubenka ve Zbečně, kterou určitě nesmíte minout.