HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Hamousův statek: Unikátní roubenka, která neztratila své kouzlo

Zbečno leží na středním toku řeky Berounky asi 9 km od hradu Křivoklát. Hamousův statek na první pohled nevypadá nijak zvláštně, ale jakmile vejdete dovnitř, ocitnete se v jiné době. Stáří roubenky sahá až do 16. století a citlivým přístupem majitelů se dochoval v takřka nezměněné podobě až dodnes. Pokud tedy navštívíte Křivoklátsko, tak si tuto unikátní roubenku jistě nenechte ujít.


Hamousův statek: Unikátní roubenka
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Kristina Nešporová (se souhlasem)

Ve Zbečně bylo v 50. letech dochováno mnoho statků s roubenou konstrukcí a klenutými vjezdy. Vesnice se však postupně změnila natolik, že Hamousův statek je společně s kostelem a farou posledním zástupcem, který pamatuje éru lidového stavitelství. Statek obývali hospodáři, kteří svůj život přizpůsobili stavení a tím se jim ho podařilo zachovat až do dnešní doby v téměř nezměněné podobě.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Kristina Nešporová (se souhlasem), Wector.sector (Wikipedia CC 4.0)

Dispozice Hamousova statku

Při vstupu do středu roubeného obytného domu se ocitnete v síni s chlebovou pecí a černou kuchyní. Vpravo se nachází obytná místnost, kterou užíval hospodář a jeho rodina k bydlení a později sloužila jako nálevna a krčma. Dále zde nalezneme kuchyni hospodyně a zadní malou světnici.

Zajímavější je však levá část stavení, kde se nacházejí dvě komory nad sebou. Vrchní komora sloužila ke skladování úrody a nabízela také možnost přespání. Spodní komoru používal hospodář k uskladnění nářadí a dalších potřebných věcí pro práci na statku. Pod komorami je i zpřístupněný sklep s klenutými stropy. V zadní části síně nalezneme přístup ještě do výměnku s malou kuchyňkou Tyto byly přistavěny až později a sloužily starému hospodáři k dožití.

Síň je příčně průchozí na dvůr, kde se nachází stará dřevěná kolna na vozy a nářadí a navazuje na ni zděná konírna a prasečák. Rovnoběžně se statkem uzavírá dvůr starý kravín a ovčín. Do areálu byl přenesen i roubený špýchar z nedalekých Bratronic.

Výzkum stáří roubenky

V roce 2002 byl na několika místech proveden dendrochronologický průzkum roubené konstrukce, který zjistil přesnější datování jednotlivých částí domu. Roubená konstrukce, která tvoří základ spodní komory nad podsklepenou částí, je dubová z roku 1577 až 1583. Komory jsou postavené z jedle mezi lety 1579 až 1756. Velká světnice je taktéž z jedle pocházející z doby 1746 až 1747. Nejmladší částí je krov z let 1791 až 1792 také převážně z jedlového dřeva.

Opravy Hamousova statku

Statek byl v roce 1992 odkoupen Památkovým ústavem od soukromého vlastníka a kompletně vyklizen. Následovala série průzkumů a statického posouzení, než se statek otevřel veřejnosti v roce 1995. Opravy probíhají dodnes podle schválených technologických postupů ze strany Památkového ústavu a samotná správa statku nyní spadá pod státní správu hradu Křivoklát.

Zajímavosti

Na statku se natáčelo několik filmů jako například Johanka z Arcu s Lucií Vondráčkovou, nebo dánská pohádka Dina, dcera jasnovidky.

Prohlídka roubenky ve Zbečně

Pokud se rozhodnete statek navštívit, tak vám jeho prohlídka nezabere déle jak půl hodiny. Záleží pouze na vaší zvědavosti. Přístup je umožněn až na výjimky do všech místností a ve stáji naleznete i hospodářská zvířata.
Každou sobotu zde probíhá ukázka pečení chleba v chlebové peci a v průběhu roku se zde pořádá několik doprovodných programů a akcí.

Při návštěvě Křivoklátska určitě neváhejte a podívejte se na krásně dochovanou lidovou architekturu, kterou v této podobě už jen tak nenajdete. Nezapomeňte se pak v naší diskuzi podělit o dojmy, nebo nám zašlete vlastní foto z návštěvy této unikátní roubenky.

P.S. Řešíte stavbu domu, možnosti větrání a vytápění? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
11.09.2017

Photocredit: Kristina Nešporová (se souhlasem)

5

Roubenky: Jsou vhodné pro moderní bydlení? (tradiční vs moderní)

Co jsou to roubenky? V článku se dozvíte, jaké jsou typy roubených stěn. Najdete zde i inspiraci ve fotogalerii, kde jsou tradiční i moderní roubenky.

Vyhoví roubenka současným požadavkům na bydlení?

Zajímáte se o historický vývoj dřevostaveb až do současnosti? Jaké požadavky jsou kladené na sruby a roubenky z hlediska prostupu tepla a jak postupovat při jejich povolení na stavebním úřadě? Jaká je současný stav nařízení se dozvíte zde

Adršpašské skály a jejich nejkrásnější roubenky (tip na výlet)

Hledáte tip na výlet? Adršpašské skály jsou jedním z nejkrásnějších míst v ČR. V naší fotogalerii si můžete prohlédnout roubenky v nádherné přírodě.

Fotogalerie: Nově postavená roubenka u přehrady Rozkoš

Dokončení roubenky svépomocí? Inspirujte se na povedenou realizaci jedné krásné roubenky u nádrže Rozkoš.

Roubená sluneční kancelář

Roubenka srdcem firmy? Výrobce čajů a biokoření Sonnentor pojal přestavbu kanceláří dosti netradičně. Inspirujte se galerií roubené zasedací místnosti.

Dendrochronologie: Počítání letokruhů stromu není jen hra pro děti

Máte roubenku, trámy nebo krov a zajímá vás jejich stáří? Dendrochronologie není jen laickou metodou, ale naukou, která pro datování využívá letokruhy stromů.

Fotogalerie: Staré dřevo není na odpis!

Válí se vám doma staré trámy a nevíte, co s nimi? Rozhodně je nepalte a podívejte, jakou parádu, může ještě staré dřevo udělat.

Chci roubenku! Ale jakou? Dnes už je totiž z čeho vybírat

Není roubenka jako roubenka. Víte, že roubenka nemusí být jen jednoduchá stěna z masivního dřeva? Moderní roubené stěny splňují i dnešní tepelně technické požadavky a horkou novinkou je i pasivní roubenka.

Replika roubenky v Orlických horách: Podaří se vám najít alespoň 10 rozdílů?

Nová konstrukce roubenky byla navržena tak, aby splňovala současné požadavky na bydlení a zároveň respektovala původní vzhled. Podívejte se na celý průběh rekonstrukce, která se nevidí každý den.

Roubenka v Karlově: Co obnáší stavba dřevostavby v srdci Jeseníků?

Roubenky jsou krásné nejen na pohled, ale i pro život. Přečtěte si rozhovor s majiteli, kteří si roubenku postavili a podělili se o své zkušenosti z výstavby. A co by příště udělali jinak?