HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Mini domek „Toulavá kočka“ uchvátí prosluněným interiérem a výhledem na hvězdy

Dva mladí lidé ze Seattlu v USA vyměnili bydlení ve velkém venkovském domě za malý dřevěný domek postavený na vlastní zahradě. Jejich hlavním požadavkem byla odolná, nízkoúdržbová konstrukce a maximální využití denního světla. Jak se jim to povedlo, co všechno ještě malá dřevostavba nabízí a co má s jejich novým domovem společného toulavá kočka, se dozvíte v našem článku.


Mini domek dostal jméno podle toulavé kočky
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Mark Woods

Místo velkého domu malý tiny house na dvorku

Mladý pár často cestuje přes celé západní pobřeží USA, a proto se rozhodl, že svůj velký dům pronajme a postaví si na dvorku, který k domu patří, malý tiny house. Chtěli domek, který bude mít vlastní identitu, čistý design a odolnou konstrukci, která umožní v budoucnu použití solárních panelů. Zároveň požadovali, aby byl dům přístupný z ulice, ale měl zároveň vazbu na zahradu, aby využíval co nejvíce slunečního světla a aby všechny hlavní pokoje byly na jednom podlaží. Oslovili architektonické studio ze Seattlu SHED Architecture & Design, které se výzvy chopilo a navrhlo funkční a ohleduplné bydlení. Prohlédněte si všechny části domu v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Mark Woods

Světlo na prvním místě

Domek je situován na východní části pozemku, který skýtá dostatečné soukromí. Jižní strana, na které se nachází vstup do domu, je namířena k ulici, na pravé straně domu je vytvořeno parkovací stání. Asymetrická střecha je zkosená tak, aby zachytila co nejvíce slunečního svitu, kterého v Seattlu není příliš mnoho. Požadavek na světlý interiér pak architekti vyřešili použitím efektivně umístěných oken. Čtyři vedle sebe umístěná okna na zkosené střeše zajišťují denní světlo a krásně prosvětlují celý hlavní prostor domu. Za jasných nocí se pak skrze ně dají pozorovat hvězdy.

Okno umístěné u kuchyňské linky zase poskytuje dostatek světla při vaření. Velkým zdrojem světla jsou pak velké prosklené posuvné dveře v obývací části, které vedou na terasu a do zahrady. Navzdory tomu, že domek je velmi malý, hlavní obývací prostor s kuchyňským koutem působí opravdu prostorně, a to hlavně díky spoustě přirozeného světla a vysokému stropu. Jak se podařilo využít sluneční světlo na maximum, se podívejte v naší fotogalerii.

Vedle funkčního bydlení získali i prostor pro odpočinek a pozorování hvězd

Interiér domu je vyřešený velmi funkčně a prakticky. Na malém prostoru mají jeho majitelé vše, co potřebují, a dokonce něco navíc. Po vstupu do domu se po levé straně nacházejí dveře do ložnice, která zahrnuje i šatnu. Hned vedle je umístěna koupelna s vanou a toaletou.

Chodbou se vejde do hlavního obývacího prostoru s kuchyňským koutem a velkými prosklenými dveřmi vedoucími na terasu. Ta je obklopená zahradou, a nabízí tak ničím nerušené posezení za letních dní. Z hlavního prostoru vedou schody do otevřeného patra, kde se nachází odpočinkový kout s výhledem na nebe. Majitelé tak dostali krásný prostor navíc, kam se může jeden z nich uchýlit, pokud chce mít soukromí nebo chce nerušeně lenošit.

Chytré použití materiálů přináší spoustu benefitů

Materiál použitý v interiéru není zvolen nahodile, nýbrž  velmi účelně. Betonová podlaha je vytápěná a poskytuje tak rovnoměrné teplo v celém prostoru, zatímco obložení z překližky udržuje teplo uvnitř. Bílé vysoké stěny odrážejí světlo po celém domě. Exteriér domu se skládá výhradně z kovových panelů, které jsou velmi odolné a téměř bezúdržbové. Výjimku tvoří vstup do domu, který je ukrytý ve výklenku s dřevěným obkladem. Dům je designován tak, aby byl z venku odolný a uvnitř teplý a světlý.

A jak majitelé došli k netradičnímu pojmenování domu „Toulavá kočka“?

Tiny house dostal název Alley Cat, což se dá vyložit několika způsoby. Malým domkům, které jsou postaveny na dvorku nebo zahradě u hlavního domu, se mimo jiné říká „Alley house“, tedy něco jako uliční domek. Odtud v názvu slovo „Alley“. A asymetrická střecha, o které jsme si říkali výše, z boku připomíná shrbená záda kočky, která se připravuje k výskoku. Odtud pak slovo „Cat“. Zároveň se ale spojení „Alley Cat“ dá přeložit jako „toulavá kočka“, což odkazuje na časté cestování majitelů. Název tak v mnoha ohledech vystihuje jak domek samotný, tak životní styl jeho obyvatelů.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
20.04.2020

Photocredit: Mark Woods

15

Video: Na prohlídce v mini domku

Mini domek Shed si postavili jeho majitelé sami a za nízké náklady. Ušili si ho na míru, efektivně využili každý cm a vytvořili si bydlení, které jim plní sny.

Neuvěříte, kolik stojí tento malý dřevěný ekodomek

Bydlete pohodlně a kvalitně, ale přitom ekologicky a bez zbytečností. Třeba v malém dřevěném domku se zelenou střechou. Nyní si jej můžete pořídit za neuvěřitelnou cenu!

Jak se žije v tradičním malém domku nad pláží, kde migrují velryby?

Pozorovat z terasy migrující velryby nebo pasoucí se losy můžou obyvatelé malého tradičního domku, který stojí nad pláží nejvýchodnějšího kanadského ostrova.

Dokonalý mobilní domek k celoročnímu bydlení brázdí Francii

Jste milovníky mobilního bydlení? Potom si přečtěte náš článek o dokonalém mobilheimu, který poskytuje dostatek komfortu pro celoroční obývání.

Domek ve stylu 30. let vás na chvíli zbaví starostí

Útulný renovovaný domek z 30. let minulého století vás během chvilky přenese do jiného světa, ve kterém vládne jen klid a pohoda.

Prostorná maringotka se stala ideálním bydlením pro dva dobrodruhy

Moderní tiny house na kolečkách vás překvapí svojí prostorností, komfortem a množstvím světla. Ideální bydlení pro dva dobrodruhy.

Dřevěná chata pouze pro opravdové dobrodruhy

Když máte dobrodružství v krvi, postavíte si chatu uprostřed hor, ve kterých 7 měsíců v roce leží metry sněhu. Bez elektřiny, vody a topení.

Minidomek, ve kterém má každý dostatek místa

Dům se třemi ložnicemi, obývákem, kuchyní, jídelnou a koupelnou, který má pouhých 60 metrů čverečních. Může v něm mít čtyřčlenná rodina dostatek místa?

Mladá rodina si zařídila bydlení s chytrou zdí, čtyřmetrovým stolem a obrovskou chodbou

Mladá rodina si nechala navrhnout praktické a moderní bydlení. Podívejte se, jaké vychytávky má jejich domácnost.

Jak vyrobit stromové škrabadlo pro kočky: jednoduchý návod krok za krokem

Vyrobte si s námi stromové škrabadlo, které potěší nejen vaši kočku. V článku najdete podrobný návod a tipy, jaké dřevo vybrat.