HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Pravda o aloe vera – opravdu má gel z listů omlazující účinky?

Toužíte mít doma opravdu bezproblémovou a nenáročnou květinu, která vypadá exoticky a má navíc léčivé účinky? V takovém případě pro vás bude aloe vera neboli aloe pravá skvělým řešením. Pojďme se podívat, jak ji pěstovat v pokojových podmínkách s co největším úspěchem a jaký užitek nám může přinést?


Aloe vera a omlazující účinky
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Jude Smart (se souhlasem)

Pro léčivé a hojivé účinky ji znali už staří Římané a Řekové. V té době se aloe vera používala zejména pro léčbu zranění. V průběhu následujících staletí se postupně přicházelo na její další schopnosti. Středověcí lékaři například zjistili, že se dá používat při léčbě trávících potížích. V podstatě každý dnes ví, že gel z aloe má velmi příjemný chladící účinek a široké spektrum využití. Jaké? To si můžete v rychlosti prohlédnout i v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Jude Smart (se souhlasem), Steal The Look, Yvonne Legg, Herbolario Allium: www.alliumherbal.com

Jak poznat pravou aloe veru?

Toužíte-li po pravé aloe vera, může to být poměrně velká výzva. I když prakticky v každém květinářství narazíte na květinu s popiskem „aloe vera“, jen málo z nich bude skutečně tou pravou. Často se totiž zaměňuje s jinými druhy (pěstuje se jich na světě až 600), jako je například aloe arborescens, tedy aloe stromovitá. Jak název napovídá, pokud vám jde zejména o vzhled a chcete krásnou a velkou rostlinu z rodu aloe, plně vám vystačí právě tento druh. Aloe pravá totiž nikdy nedoroste takovýchto rozměrů.

Podívejte se, jakým způsobem lze získat gel z aloe vera, přehledně v naší fotogalerii.

Určení druhu aloe

Trváte-li na aloe pravé, budete muset zamířit ke specialistům a hodně se vyptávat, zdali se jedná opravdu o onen jedinečný druh s léčivými účinky. Rozdíly mezi jednotlivými druhy aloí jsou opravdu nepatrné a sami odborníci je od sebe složitě rozlišují. Pro určení je ideální doba kvetení, protože podle květů se dají jednotlivé druhy aloe dobře poznat. V pokojových podmínkách je ale kvetení spíše výjimkou, takže mnozí z nás žijí celý život v představě, že jim na parapetu trůní aloe vera, ale ve skutečnosti se jedná pouze o její velmi blízkou sestru.

Nejdražší rostlina světa – monstera variegata. Jak ji správně vypěstovat?

Jak se starat aloe vera?

1. Světlo

Prvním pravidlem pro pěstování aloe je velmi slunná poloha. Rostlinám dokonce nevadí ani přímé slunce, ale vhodnější je slunce nepřímé. Stanoviště zkrátka musí být opravdu enormně světlé, a to platí dvojnásob pro rostliny s hodně ostnatými listy.

2. Pokojová teplota

Co se týče teploty, tak aloe prospívá běžná pokojová teplota a vůbec jí nevadí suchý vzduch. Z toho vyplývá, že vhodným stanovištěm rozhodně není vlhká koupelná, stinné kouty či hodně studené chodby. Odborníci ale říkají, že pokud se chcete pokusit, aby vaše rostlina vykvetla, je dobré ji jednou do roka na několik týdnů nechat zimovat v teplotě okolo deseti stupňů. 

3. Dostatek vlhkosti

Se zimováním se pak váže i menší potřeba zálivky, substrát dokonce můžete v tomto období nechat i proschnout. Ve vegetačním období rostlina naopak vyžaduje vody dostatek a je potřeba substrát zase hlídat, aby úplně nevyschnul. Pamatujte na to, že aloe je potřeba zasadit do velmi propustného substrátu a samozřejmostí je květináč s odtokem, aby nám v případě přelití květina nehnila.

Jaké účinky má aloe vera?

O aloe se často mluví jako o přírodním zázraku, který má velké množství léčivých látek. Nejčastěji se využívá šťáva (nebo chcete-li gel) z listů, o níž se od pradávna říká, že má omlazující účinky. Pravdou je, že má velmi pozitivní vliv na tvorbu nových kožních buněk a dokáže dezinfikovat. Využívá se mimo jiné také:

  • při popáleninách,
  • při spáleninách od sluníčka,
  • na léčbu drobných ranek,
  • v případě poštípání od komárů či jiného hmyzu,
  • při léčbě svědivých ekzémů,
  • pro lidi trpící opary (nejen v akutní fázi, ale zejména k doléčení).

Setkali jsme se také s domněnkou, že pro vnitřní užití je aloe vera jedovatá, což není pravda. Naopak právě dužinatá část listů je často používána pro konzumaci a přidává se do nápojů. List je ale vždy potřeba před konzumací zbavit pevného obalu a latexové mízy hned pod ní. Ta je totiž nejen nepříjemně hořká, ale může vám způsobit i silný průjem. Dužina uvnitř je ale plná vitamínů vhodných pro naši imunitu.

Správné množení aloe vera 

Nejjednodušší je množení přes odnože. Zdravá a silná rostlina totiž dokáže vytvářet v květináči menší rostlinky. Když jim dáte dostatek času, aby zesílily a povyrostly, můžete je při přesazování s velkou opatrností a citem odebrat a zasadit samostatně.

Pomalejší, ale stejně snadné je rozmnožování aloe přes list. Ten stačí odříznout až dole u substrátu, pak jej nechat pár dní zaschnout na vzduchu a potom rovnou zasadit do vhodného dostatečně propustného substrátu a přiměřeně zalévat.

Rýmovník – nejen proti rýmě a komárům. Na co všechno se dá použít?

Aloe vera a její použití 

Mnozí pěstitelé mají doma tuhle rostlinu právě pro své léčivé účinky. Jakákoliv oděrka, drobná ranka, opar či podrážděná kůže ocení, když je potřete šťávou z aloe vera. Velmi hojně je používána zevně taky na spáleniny od slunce či při všech dalších menších popáleninách. Aloe se taky přidává do kosmetiky nebo může pomoci při léčbě aft.

O vnitřním užití jsme sice už psali, nicméně nyní se občas mluví také o tom, že užití velkého množství aloe může mít pro některé jedince neblahé účinky. Odborníci ale uklidňují, že pokud užijete pouze dužinu perfektně očištěnou od vrchních vrstev, je vše v naprostém pořádku.

P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
05.10.2022

Photocredit: Jude Smart (se souhlasem)

2

Dekorace, která je ve světě populární: DIY florárium. Přinášíme návod krok za krokem.

Seznamte se s floráriem – originálním způsobem, jak pěstovat mech či masožravky. Inspirujte se v článku a jedno si s námi rovnou vyrobte!

Řasokoule – roztomilá dekorace nebo žijící organismus? Jak se starat o řasokouli, aby se jí dařilo

Netradiční dekorace, která zaujme na první pohled. Řeč je o řasokouli – kulaté rostlince, která žije ve vodě a moc toho k životu nepotřebuje.

Monstera minima: nádherná liána, která ale není monsterou – vychytávky k pěstování

Monstera minima je pokojová rostlina, která není tak úplně monsterou. V tomto článku se o ní dozvíte vše včetně vychytávek ohledně jejího pěstování.

Nejdražší rostlina světa – monstera variegata. Jak ji správně vypěstovat?

Monstera albo variegata je výstavní klenot všech pokojových rostlin. Proč je tak ceněná a jak panašovanou monsteru pěstovat?

Monstera – vše co potřebujete znát, přehledně od A do Z

Monstera je královna pokojových rostlin. Chcete vědět o monsterách první poslední? Všechny důležité informace o tom, jak monstery pěstovat (i s návody na přesazování a množení), najdete zde.

Rýmovník – nejen proti rýmě a komárům. Na co všechno se dá použít?

Rýmovník je oblíbená pokojová rostlina, jejíž vytažky vás rychle zbaví rýmy. Jak připravit léčivý čaj a sirup z rýmovníku?

Zamiokulkas: nechte si poradit, jak jej správně pěstovat i množit

Zamiokulkas patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Jak jej správně pěstovat, množit a kam jej umístit, se dozvíte v našem článku.

Fíkus aneb květina, která dokáže pohltit formaldehyd. Jak na správné pěstování?

Existuje okolo tisíce druhů fíkusů, v domácnostech se jich však nejčastěji pěstuje těchto šest. Víte, jak na tyto nenáročné zelené velikány?

Dracéna není palma. Známe vychytávku, která zajistí neuhnívání kořenů

Dracéna neboli dračinec patří k oblíbeným pokojovým rostlinám. Jak o pečovat, aby aby se jí dařilo?