HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Zamiokulkas: nechte si poradit, jak jej správně pěstovat i množit

Zamiokulkas je velmi krásná a exoticky vypadající pokojová rostlina, která si v posledních letech vydobyla značnou oblibu mezi pěstiteli. Jedná se o rostlinu z čeledi aronovitých, která nemá žádné specifické požadavky na pěstování. Přesto je potřeba dodržet několik základních pravidel, aby vaše rostlina byla krásná a prospívala.


Zamiokulkas je nenáročná pokojová rostlina
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

Zamiokulkas patří mezi sukulentní vytrvalé rostliny. Pod zemí ukrývá krátký oddenek, z něhož vyrůstají typické dužnaté listy tvořené dlouhým stonkem a množstvím menších lístečků. Ty jsou většinou velmi pevné a lesklé, jejich barva pak závisí na konkrétním druhu rostliny. Původním domovem zamiokulkasu je Afrika, typicky byste jej našli například v podrostu tropických keňských lesů.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Shutterstock, Feey (Unsplash), blumenbiene

Kam umístit zamiokulkas?

Jelikož většinou roste v dolních patrech tropických lesů, nepřichází do kontaktu s přímým slunečním zářením, na druhou stranu se k ní i díky její velikosti vždy dostává dostatek světla rozptýleného. Právě proto je mantrou pro pěstování zamiokulkasu rozptýlené světlo.

Pokud rostlinu umístíte do temného kouta nebo naopak na přímé slunce, pravděpodobně u vás příliš dlouho nepřežije. Světlounká část místnosti s dostatkem vlhkosti, ale bez přímého slunečního svitu je jejím ideálním stanovištěm.

Jak se pěstuje zamiokulkas?

Po nalezení správného stanoviště je ještě potřeba vyladit množství zálivky. Mnozí pěstitelé vzhledem k jejímu původnímu výskytu získají mylný dojem, že potřebuje velký přísun vody. Jiní zase rostlinu berou jako spíše sukulentní a zálivku vyloženě minimalizují. Ani jedna cesta není v případě zamiokulkasu správná. Při denním zalévání totiž rostlina zpravidla podlehne hnilobě. Nedostatečná zálivka může vést rovněž k rychlému konci.

Jak tedy poznat, kdy zalévat? Zkušení pěstitelé doporučují zálivku zhruba jedenkrát týdně. Další pomůckou může být vlhkost substrátu. Vždy vyčkejte, až bude vrchní vrstva téměř vysušená a až poté proveďte další zálivku.

5 trendy pokojovek, které nesmí chybět v moderním interiéru

Jak množit zamiokulkas?

Nejjednodušší a nejspolehlivější je v případě zamiokulkasu množení dělením, což je velmi snadná metoda, kterou zvládne téměř každý. Pokud máte dostatečně velkou a rozrostlou rostlinu, kterou se chystáte přesazovat, připravte si hned několik menších květináčů a po vytažení jednotlivé trsy rostliny co nejšetrněji oddělte. Zpravidla se z jedné průměrně velké rostliny dají udělat tři až čtyři menší životaschopné exempláře.

Velmi dobře lze zamiokulkas množit listy. Stačí otrhat z velké silné rostliny malé okrouhlé lístečky, nechat je několik dní zaschnout a poté je položit na suchý písek. Za pár dní se na listech objeví první malé kořínky.

Co je ještě dobré vědět o zamiokulkasu?

Rostlina je běžně dostupná ve většině květinářství a hobbymarketech za přívětivou cenu a patří opravdu mezi téměř nenáročné pokojové květiny, hodí se tedy i pro začínající pěstitele. Název se poměrně často různě komolí, správně se ale latinsky píše zamioculcas. Typickým neduhem této rostliny je žloutnutí listů, které zpravidla značí přehnanou zálivku.

P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
14.10.2022

Photocredit: Shutterstock

12

Monstera deliciosa – pokojová rostlina, která je v jedné věci jiná než ostatní

Monstera deliciosa je pokojová rostlina původem z deštných pralesů Jižní Ameriky. Přečtěte si vše o tom, jak tuto pokojovku pěstovat, aby vám vydržela po generace.

Monstera adansonii – odborník radí, jak na pěstování originální pokojovky s opičí tváří

Hledáte originální pokojovou rostlinu? Monstera adansonii neboli monkey mask je nevšední liána. Podívejte se, jak ji správně pěstovat.

Monstera minima: nádherná liána, která ale není monsterou – vychytávky k pěstování

Monstera minima je pokojová rostlina, která není tak úplně monsterou. V tomto článku se o ní dozvíte vše včetně vychytávek ohledně jejího pěstování.

Pěstování monster: 7 základních pravidel + fotopostup přesazování

Pěstování monster není nijak náročné. Kterých 7 základních pravidel je potřeba dodržet? A jaký je návod na přesazování?

Množení monster: jak správně postupovat + detailní fotonávod

Monstera a její množení je snadné, je však potřeba vybrat správný výhonek. Jak ho poznat? Fotogalerii s postupem krok za krokem najdete v tomto článku.

Monstera – vše co potřebujete znát, přehledně od A do Z

Monstera je královna pokojových rostlin. Chcete vědět o monsterách první poslední? Všechny důležité informace o tom, jak monstery pěstovat (i s návody na přesazování a množení), najdete zde.

Pravda o aloe vera – opravdu má gel z listů omlazující účinky?

Jak pěstovat aloe vera u sebe doma a na co si dát pozor? Tipy, co všechno lze z aloe vera vyrobit, jak ji množit a k čemu ji použít.

Fíkus aneb květina, která dokáže pohltit formaldehyd. Jak na správné pěstování?

Existuje okolo tisíce druhů fíkusů, v domácnostech se jich však nejčastěji pěstuje těchto šest. Víte, jak na tyto nenáročné zelené velikány?