HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Fíkus aneb květina, která dokáže pohltit formaldehyd. Jak na správné pěstování?

Fíkus je taková klasika mezi pokojovými rostlinami, která se v našich domácnostech usídlila už dávno a stále tam přetrvává. Fíkusy (neboli fíkovníky) mají tu úžasnou vlastnost, že jsou velmi elegantními a jednoduchými rostlinami, které se hodí opravdu do každého interiéru. Navíc je na světě okolo tisíce druhů fíkusů, které disponují velmi různorodým vzhledem. Pojďme se podívat, jak se o tuto pokojovou rostlinu starat, aby byla co nejkrásnější.


Fíkus: druhy, pěstování, množení
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

Fíkusy dosahují výšky až 30 metrů

Fíkusy mají své přirozené prostředí od severovýchodní Indie až po Indonésii a některé druhy dokážou v přírodě dorůst až do úctyhodných třiceti metrů. V domácnostech mu proto hledejte místo, kde se může řádně rozrůstat. Pokud se o něj budete pečlivě starat, klidně jeho špička postupně došplhá až ke stropu. Prohlédněte si různé druhy pro srovnání v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Shutterstock

Druhy fíkusů – který si vyberete vy?

Fíkovník pryžodárný

Mezi asi nejoblíbenější a nejčastěji pěstovaný patří ficus elastica neboli fíkovník pryžodárný typický svými krásnými velkými listy tmavozelené barvy a značného lesku, který je v domácnostech oblíbený zejména pro svou schopnost čistit vzduch a odstraňovat z něj formaldehyd. Pokud se ohlížíte po rostlině, která dokáže takto blahodárně působit na vaše prostředí, o moc účinnější už nenajdete. 

Fíkus benjamina

Dalším oblíbencem je ficus benjamin známý taky jako fíkus benjamina nebo fíkovník drobnolistý. Na rozdíl od prvního zmíněného má tento stromeček množství malinkých listů svěží zelené barvy, vypadá proto více jako malý strom a i z toho důvodu se pěstuje také jako bonsaj. Je poměrně nenáročnou rostlinou, která dokáže v přírodě také vyrůst do značné výšky.

Ficus lyrata

Abychom uzavřeli tuto trojici nejčastěji pěstovaných fíkusů, musíme zmínit i ficus lyrata či fíkovník lyrovitý. Je hodně podobný jako ficus elastica, disponuje podobně velkými zelenými listy, ale ty mají zvláštní tvar připomínající housle.

Méně známé, ale také pěstované jsou pak fíkus bengálský připomínající ficus benjamin, velmi choulostivý, ale krásný fíkus srdčitýfíkus plazivý, který se od ostatních zmíněných značně liší vzhledem. V obchodech také velmi často narazíte na fíkovníky panašované, jejichž listy obsahují bílý pigment. Tyto rostliny vypadají atraktivně, ale jsou většinou geneticky upravené, a proto extrémně náchylné a jejich pěstování je tak velmi náročné.

Vyberte si fíkovník, který se vám bude zamlouvat nejvíce. Přehled i s aktuálními cenami najdete zde.

Fíkus a jeho pěstování – jak se o něj starat?

Fíkus se dokáže vypořádat i s občasnou chybou v zálivce, ale rozhodně se to může podepsat na vzhledu rostliny. Například fíkus pryžodárný při nedostatku zálivky svěsí listy dolů a už je prakticky není možné dostat do původní polohy. Hlídejte tedy, aby půda úplně nevyschla. Benjamínek zase může s nedostatkem zálivky opadávat, ale i úplně opadaný stromeček se dá správnou péčí znovu probudit k životu.

Na jaře a v létě vždy trošku přihnojte tekutým hnojivem a pokud máte možnost, fíkusům velmi pomáhá letnění. Pamatujte, že se nikdy nesmí začít na přímém slunci, ale ve stínu! Až s příchodem podzimu fíkus zastaví svůj růst, je ideální čas na prořezání.

Co jste o fíkusu možná nevěděli

V Indii používají fíkusy na speciální živé mosty z kořenů. Stačí zasadit dva stromy na protilehlých březích řeky, kmeny se později svážou k sobě a kořeny díky tomu prorostou. A hurá, za deset let je zde most pro pěší! Fíkusy také dokonale působí v kompozici s dalšími menšími rostlinami či rostlinami rostoucími více do široka než do výšky, typicky třeba se zelencem, tlusticí a různými převislými druhy.

Kořenové mosty: zapomenuté dědictví minulosti

Místa, kde pěstovat fíkus

Zde je to u každého druhu trošku jiné, ale všeobecně platí, že fíkusy nejsou rostliny zvlášť náročné. Co se týče stanoviště, doporučuje se hodně světlé, ale ne na přímém slunci. Na druhou stranu se fíkusy dokážou poprat i se stanovištěm v polostínu, více světla ale přináší hezčí barvu a větší přírůstky. Teplota je ideální pokojová (cca nad 18 °C). 

Jak množit fíkus?

Až vaše rostlinka fíkusu doroste ke stropu, jednoduše ustřihněte špičku, nechte ji zakořenit ve vodě a poté znovu zasaďte. Množení pomocí vrcholového stonkového řízku je velmi snadná, rychlá a efektivní metoda.

P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
26.10.2022

Photocredit: Shutterstock

0

Moderní bytové interiéry: Fotogalerie plná inspirace

Jakým směrem jdou moderní bytové interiéry? Podívejte se na fotky, trendy a inspiraci.

Jak na barvy v interiéru, aneb ultramarínovou nebo tyrkysovou?

Barvy definují náš interiér a významně ovlivňuj naši psychiku. Přinášíme vám rádce, jak správně pracovat s barvami v jednotlivých místnostech.

Dekorace, která je ve světě populární: DIY florárium. Přinášíme návod krok za krokem.

Seznamte se s floráriem – originálním způsobem, jak pěstovat mech či masožravky. Inspirujte se v článku a jedno si s námi rovnou vyrobte!

50 levných DIY vychytávek do interiéru, které musíte zaručeně vyzkoušet

Chtěli byste mít originální domácnost, ale nechtějí se vám za ni platit vysoké částky? Představujeme vám 50 DIY vychytávek do bytu i na vaši zahradu.

Řasokoule – roztomilá dekorace nebo žijící organismus? Jak se starat o řasokouli, aby se jí dařilo

Netradiční dekorace, která zaujme na první pohled. Řeč je o řasokouli – kulaté rostlince, která žije ve vodě a moc toho k životu nepotřebuje.

Monstera minima: nádherná liána, která ale není monsterou – vychytávky k pěstování

Monstera minima je pokojová rostlina, která není tak úplně monsterou. V tomto článku se o ní dozvíte vše včetně vychytávek ohledně jejího pěstování.

Nejdražší rostlina světa – monstera variegata. Jak ji správně vypěstovat?

Monstera albo variegata je výstavní klenot všech pokojových rostlin. Proč je tak ceněná a jak panašovanou monsteru pěstovat?

Rýmovník – nejen proti rýmě a komárům. Na co všechno se dá použít?

Rýmovník je oblíbená pokojová rostlina, jejíž vytažky vás rychle zbaví rýmy. Jak připravit léčivý čaj a sirup z rýmovníku?

Pravda o aloe vera – opravdu má gel z listů omlazující účinky?

Jak pěstovat aloe vera u sebe doma a na co si dát pozor? Tipy, co všechno lze z aloe vera vyrobit, jak ji množit a k čemu ji použít.

Zamiokulkas: nechte si poradit, jak jej správně pěstovat i množit

Zamiokulkas patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Jak jej správně pěstovat, množit a kam jej umístit, se dozvíte v našem článku.