HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Monstera minima: nádherná liána, která ale není monsterou – vychytávky k pěstování

Pokud hledáte menší plazivku, která zkrášlí interiér vašeho domova, máme pro vás řešení. Monstera minima je nadčasovou stálezelenou rostlinou, kterou můžete nechat viset z police jako liánu nebo ji nechat plazit po žebříku do výšky. Jak se o tuto pokojovou rostlinu starat a kam je vhodné ji umístit?


Monstera minima je ideální pokojovkou do menšího prostoru
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Leonie Vuilleumier (Unsplash)

Proč monstera minima není monsterou v pravém slova smyslu?

Oblíbená monstera minima bývá často považována za zmenšenou kopii známější monstery skvostné (Monstera Deliciosa). Přestože si na základě této podobnosti vysloužila přezdívku minima neboli malá, nejedná se v prvém řadě vůbec o rostlinu z rodu monster. Její oficiální latinské jméno je Rhaphidophora tetrasperma a neřadí se ani do stejného rodu philodentrón (Philodendrone) jako ostatní monstery. Odlišný je v tomto případě i její původ, který není ze subtropických pralesů Jižní a střední Ameriky, ale z Thajska s Malajsie. Rodové řazení monstery minima se často plete i zkušeným pěstitelům, ale ani trochu neubírá této liáně na kráse.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Leonie Vuilleumier (Unsplash), Daria Shev , Serika, Ann Atkinson

Mini monstera a její pěstování – na co si dát pozor

Monstera minima je rovněž nenáročnou liánou a je vhodná pro začátečníky nebo zapomětlivé pěstitele. Nicméně pokud chcete, aby vám tato dlouhověká pokojová rostlina vydržela, je třeba dbát na několik zásad:

1. Umístění a osvětlení – Monstera minima má ráda dobře prosvětlené prostory, ale lze ji pěstovat i ve stinnějších interiérech. Prostor, ve kterém se bude květina nacházet, by měl mít teplotu v rozsahu 10–25 °C. Nedoporučujeme umístění monstery na ostré slunce z důvodů možného popálení listů. Ideální je pozice u jižně orientovaného okna za závěsem.

2. Zálivka – Zálivku stačí provádět 1× za týden menším množstvím vody. Před zálivkou vždy zkontrolujte, zda je povrchová zemina suchá aspoň 3 cm do hloubky. Teprve poté nalejte do květináče vodu. Jednou za čas rovněž doporučujeme orosit listy rozprašovačem. Pokud budete mini monsteru přelévat, může docházet k hnědnutí jejích listů.  

3. Hnojení – Monstera minima se hnojí ve svém vegetačním období od jara do podzimu. Jako hnojivo se doporučuje jakékoliv hnojivo pro zelené rostliny, dávkování je 1× za měsíc. Během zimních měsíců můžete hnojení vynechat.

4. Zmlazování – Pokud budete chtít redukovat velikost monstery minima nebo potřebujete odstranit staré listy, udělejte to pomocí seříznutí stonku těsně nad zeminou květináče. Doporučuje se takto zbavovat hlavně starých listů nebo stonků se vzdušnými kořeny, které lze množit.

5. Přesazování – Přesazujte mini monsteru minimálně jednou za 2 roky. Používejte provzdušněný podsaditý substrát, který je schopen propustit vodu a zadržet větší množství vlhkosti. Při přesazování monstery minima doporučujeme postupovat přesně dle manuálu, který nalezete včetně fotografií v článku Pěstování monster: 7 základních pravidel + fotopostup přesazování.

Monstera minima jako liána nebo klasická pokojovka

Jak už napovídá název, minima je menší pokojová rostlina, která je vhodnější do subtilnějších prostor. Dorůst může až do délky 2,5 metru, ale průběžným omlazováním (řízkováním) lze délku rostliny regulovat. Často bývá okrasou polic nebo závěsných truhlíků, odkud její stonky visí volně do prostoru jako liány. Jednotlivé výhonky monstery můžete nechat volně viset nebo je případně svazovat. Při svazování si dejte jenom pozor, aby nedošlo k poškození vzdušných kořenů, které jsou klíčové pro množení. Dále je možné mini monsteru umístit do květináče s menší opěrnou nebo tyčí nebo konstrukcí, po které se bude svými výhonky plazit.

Mohlo by vás zajímat: Zmutovaná kráska monstera albo variegata – jak pěstovat nejdražší rostlinu světa?

Monstera minima – množení

Množení monster se provádí pomocí řízku a je potřeba při něm dodržet přesný postup. Vybrat musíte správný typ listu se vzdušným kořenem, provést přesný řez a nechat na několik týdnů monsteru rozklíčit v ideálních podmínkách. Přesný postup pro správné množení monstery včetně fotogalerie jsme pro vás připravili zde: Množení monster: jak správně postupovat + fotonávod.

Varovné signály – změny barvy listu

Pokud listy monstery minima začnou žloutnou nebo změní svoji zelenou barvu, je to znamení, že je s rostlinou něco špatně. Fotogalerii s nejčastějšími problémy u monster včetně řešení naleznete ve speciálním článku: Monstera žloutnutí listů + 8 nejčastějších problémů.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
10.08.2022

Photocredit: Leonie Vuilleumier (Unsplash)

0

Vytvořte si romantickou zahradu z růží – 6 kroků k úspěchu

Chtěli byste mít zahradu plnou romantických růží a nevíte, jak na to? V našem článku naleznete 6 rad, které vám zajistí rozkvetlé růže po celý rok.

Ložnice, které si zamilujete a nebudete je chtít ráno opustit – nápady a inspirace

V galerii na vás čeká přes 50 fotografií opravdu kouzelných ložnic. Kterou si vyberete? Ať už jde o rekonstrukci nebo o nový projekt, nepodceňte její návrh.

Řasokoule – roztomilá dekorace nebo žijící organismus? Jak se starat o řasokouli, aby se jí dařilo

Netradiční dekorace, která zaujme na první pohled. Řeč je o řasokouli – kulaté rostlince, která žije ve vodě a moc toho k životu nepotřebuje.

Vyvýšený záhon od A do Z – vše od založení až po pěstování domácí zeleniny

Vyvýšené záhony vypadají skvěle a šetří vaše záda při práci na zahradě. Jak založit vyvýšený záhon a co v něm pěstovat, se dozvíte v našem článku.

Tchýnin jazyk: pokojová rostlina, která přežije cokoliv

Tchýnin jazyk se svými dlouhými a pevnými listy patří mezi nejodolnější pokojové rostliny. V čem je jiný než jiné pokojovky, jaké existují druhy a jak se o něj správně postarat?

Rýmovník – nejen proti rýmě a komárům. Na co všechno se dá použít?

Rýmovník je oblíbená pokojová rostlina, jejíž vytažky vás rychle zbaví rýmy. Jak připravit léčivý čaj a sirup z rýmovníku?

Pravda o aloe vera – opravdu má gel z listů omlazující účinky?

Jak pěstovat aloe vera u sebe doma a na co si dát pozor? Tipy, co všechno lze z aloe vera vyrobit, jak ji množit a k čemu ji použít.