HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Tradiční a moderní chatrče – v lese, v horách i na skále. Jak vypadají?

V úvodu si krátce definujeme pojem chatrč. Chatrčí se rozumí z pravidla jednoduchá dřevěná stavba, která je určena pro krátkodobý pobyt v přírodě. V minulosti nebyly tyto přístřešky příliš stabilní ani útulné, sloužily pouze ke krátkodobému přespání. Avšak dnes najdeme různě po světě i chatrče velice pěkné, útulné a praktické. Příbytky, které nás mnohdy překvapí svým vzhledem. Inspirujte se jimi v našem článku.


Tradiční a moderní chatrče
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

Jak vypadají moderní chatrče?

Pro někoho znamená slovo chatrč jakýsi svépomocně postavený příbytek z prken a z kousků dřeva či jiného materiálu, zkrátka jednoduše seskládaný přístřešek. Navenek působí takové stavení jako polorozpadlá, někdy dokonce opuštěná chatka. Jiný si představí malou upravenou chatu, která může mít velký kamenný komín jako v pohádce a malou útulnou terasu. Jako chatrč nazveme i pěkný domek z prken, který stojí v zarostlém a neupraveném prostředí. Chatrčí je zkrátka mnoho! Podívejte se do fotogalerie, která vám nabízí všechny zmíněné varianty a ještě mnohem více.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Shutterstock, Kerry, Only In Your State, Re-Scape

Chata v lese

V této inspirační galerii najdete chatrče uprostřed lesa, obklopené stromy, některé jsou porostlé mechem – ryzí pobyt v přírodě v horách. Taková chata či chatrč nabízí mnoho možností, které ve městě nenajdete. Vaše mysl zde docílí maximální svobody. Venku ohniště a několik laviček, z kterého je pro každého připravené nezapomenutelné a originální posezení. Zážitek takového pobytu je z jistého úhlu pohledu nepřekonatelný.

Chata v horách

Chatrč, na kterou lze narazit v horách, se nijak zvlášť neliší od jiných. V čem však tkví její kouzlo? Jsou to nepřekonatelné výhledy do okolí, možnost nadhledu a rozhledu. Na svých cestách po horách můžete spatřit velmi rozmanité chatrče. Některé jsou na okraji skalnatého převisu, jiné obklopeny kameny, nebo přímo zapasované do skály. Podívejte se do fotogalerie, kde naleznete inspirativní obrázky chatrčí z různých koutů světa. Uvidíte, že pak zatoužíte po alespoň jedné noci v takové chatrči.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
10.01.2022

Photocredit: Shutterstock

1

Baubotanik: živé domy, které rostou podle přání architekta

Proč kácet stromy, abyste z jejich dřeva mohli stavět? Nebylo by lepší nechat si hned vyrůst celý dům? Dozvíte se v článku.

Cabin ED: Útěk do divočiny může skončit tragédií nebo ubytováním v luxusní chatě

Kombinovaná dřevostavba, která se inspirovala tvarem andských velehor, nabízí útočiště odvážným dobrodruhům i milovníkům přírody. Prohlédněte si ji ve fotogalerii.

Návštěva víkendové dřevostavby v Posázaví: „Hledali jsme kontrast k životu ve městě.“

Podívejte se fotky moderní víkendové dřevostavby, která vyrostla v blízkosti Prahy u řeky Sázavy. V článku se dozvíte, s jakou filozofií majitelé chatu stavěli a jak celý proces probíhal.

Jak rychle a levně postavit horskou chatu

Postavit rychle a levně chatu není nic jednoduchého. Jak to udělat, aby se stavba neprodražovala a zbytečně neprotahovala? Podívejte se na španělský recept.

Chata pro lidi, kteří milují drsný severský les a moře

Jaké jsou typické tradiční dřevostavby v Estonsku? Říká se jim koda. Tamní architekti přišli s novinkou a jejich archaický design upravili pro potřeby moderního bydlení. Jak to dopadlo?

Užijte si digitální detox a dokonalý relax v chatě uprostřed lesa

Jedině chata, ke které ani nevede cesta, dokáže zajistit úplnou relaxaci a digitální detox. Dokázali byste v ní strávit pár dní?

Tradiční dřevěná chata na břehu jezera

Uvnitř z trámů, zvenku obložená latěmi, které se dají kdykoliv jednoduše vyměnit. Pojďte s námi navštívit tuto dokonalou finskou chatu.

Dřevostavba s nehořlavou skořápkou z vlnitého plechu – je funkční a levná

Důmyslná rekonstrukce australské dřevěné chaty na pobřeží přinesla prostorný interiér a požárně bezpečnostní fasádu – požáry jsou tu totiž velkou hrozbou. Prohlédněte si výsledek práce architektů.

Chalupářský styl bydlení – český venkovský styl nejen na chatu a chalupu

Zařiďte si vaši chalupu v tom správném venkovském stylu. Poradíme vám, jak může vyniknou tradiční nábytek i s dekoracemi, ovšem moderní cestou. Pojďte s námi prozkoumat chalupářský styl bydlení.

Dřevěná chata na pozlacených nožkách stojí ve Švýcarsku

V západním Švýcarsku poblíž města Lausanne proběhla výstavba nové dřevostavby, která je mnohem více spjatá s tamním okolím, než si možná myslíte. Drobná stavba s plochou 49 m2 je situovaná na pobřeží mezi velmi starými skotskými borovicemi.