HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dřevěná chata na pozlacených nožkách stojí ve Švýcarsku

Dřevostavba vás hned na první pohled upoutá velkým kulatým oknem z pohledu nábřežní promenády. Tento atraktivní prvek je navržený s cílem evokovat design ptačí budky. Svou strukturou perfektně splývá s okolím přírody, co myslíte? Nenechte si uniknout více detailních fotografií v naší galerii.


Vyhlídková chata má za cíl informovat o problémech ochrany přírody
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: © Matthieu Gafsou / LOCALARCHITECTURE (se souhlasem)

Poslání dřevostavby

Při pohledu na pobřežní chatu jste dost možná pomysleli na konstrukci ptačí budky. Nejste od pravdy daleko, architektura „Ptačího domu“ má opravdu takové poslání. Cílem návrhářů společnosti Local Architekture je prostřednictvím této stavby informovat veřejnost o problémech v rámci ochrany přírody a klimatu. Prohlédněte si ji v naší galerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: © Matthieu Gafsou / LOCALARCHITECTURE (se souhlasem), © Lionel Maumary / LOCALARCHITECTURE

Chata byla vybudovaná v přírodní rezervaci na pobřeží největšího jezera Švýcarska i Francie – Lac Léman (Ženevské jezero). Právě tato poloha je jedním z míst mezipřistání tažných ptáků přilétajících z Afriky.

Design inspirovaný ptačím světem

Hnízdo, větve a peří. Struktura dřevostavby se skládá z pevných svislých desek sestavených bez pomoci lepidla. Zdůraznění křehkosti stavby se podařilo architektům provést díky ohnutí těchto desek tak, aby vytvářely lomenou strukturu prvků do tvaru oblouku. Ohnuté desky procházející napříč konstrukcí zdobí vnitřní strop a zároveň podpírají střechu.

Střecha se skládá z dřevěných příčně laminovaných panelů a je pokrytá černým zinkovým obkladem. Tenkost panelů odlehčuje vzdušnou střechu a zvýrazňuje křivku jejího tvaru.

Mohlo by vás zajímat: Chcete si vyzkoušet bydlení v ptačí budce? Víme, kde je a kolik stojí

Stavba má pouze jednu místnost

Jedinou místnost v interiéru pomyslně rozděluje centrální jádro funkční struktury. Uvnitř boxu, který je přímo viditelný zvenčí, je kuchyně s koupelnou. Jednoduchý návrh je doplněný o dva dlouhé dřevěné kusy nábytku. Svým tvarem se opírají o boční stěny domu ve směru otvoru a slouží jako vzdělávací výstava.

K hlavním dveřím je vybudovaná zakřivená rampa pro veřejnost

Pavilon je situován na pozlacených kovových nohách. Stejně tak je před nepřízní počasí chráněn i vstup do objektu v podobě zakřivené rampy. Vyvýšená plošina se směrem k jezeru rozšiřuje a nabízí tak návštěvníkům plnohodnotný pohled do interiéru dřevostavby. Dokonce i v nočních hodinách, kdy je venku tma, nepřijde veřejnost o zážitek nakouknout do tajemného vnitřního prostředí. Kulaté okno se za soumraku rozsvítí.

Za zakřivením desek stojí CNC stroje

Veškeré prvky obsažené v konstrukci mají různé rozměry, pouze tloušťka zůstává stejná. Skvělé zakřivení desek a přesná poloha čepů je umožněna díky vývoji CAD a digitálnímu řezání pomocí CNC stroje. Podélná stabilita je zajištěna sloupky a jejich uspořádáním mezi „pinzetami“. Naopak boční strany zajišťují rámy.

Jaké dřevo bylo použito?

Pokud jste již navštívili naši galerii, mohli jste si všimnout detailního záběru na fasádu. Boční strany jsou lemovány štíhlými prvky tvaru pinzety. Jedlové dřevo, které bylo v tomto případě použito nabízí dobré mechanické vlastnosti a skvělou odolnost vůči exteriéru.

Interiér je pokrytý přírodním borovicovým dřevem, který skvěle ladí s tmavším rámem budovy vyrobeným z hrubých řezaných desek. Tento způsob opracování není žádnou novinou a společně s moderními CNC technologiemi představuje nápadný a zajímavý kontrast.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
04.05.2022

Photocredit: © Matthieu Gafsou / LOCALARCHITECTURE (se souhlasem)

1

Video: Jednoduchá chata z CLT panelů ve stylu LEGO

Woody 15 je víceúčelová chata poskládaná z CLT panelů, kterou je možné postavit téměř kdekoliv a za velice krátkou dobu.

Dřevěné chaty z celého světa

Na jaké typy dřevěných chat a chalup můžete narazit v různých koutech světa? V našem článku a bohaté fotogalerii vás seznámíme s těmi nejoblíbenějšími.

Jak vypadá chata na střeše Evropy? Nenáročná, soběstačná.

Unikátní chata ve švýcarských Alpách se nachází opravdu na pomyslné „střeše Evropy“. Je vyrobena z prefabrikovaných modulů a přitom je kompletně soběstačná jak po stránce energií, tak vody. Jak se toho docílilo?

Finská chata s extrémně nízkým rozpočtem

Čtyři místnosti, 30 metrů čtverečních, vše za 350 000 korun. To nezní zle. A nevyčíslitelným bonusem je pak těsné sousedství finského lesa a jezer.

Dřevěná chata pouze pro opravdové dobrodruhy

Když máte dobrodružství v krvi, postavíte si chatu uprostřed hor, ve kterých 7 měsíců v roce leží metry sněhu. Bez elektřiny, vody a topení.

Horská chata inspirována unikátními prvky staveb architekta Le Corbusiera

Nahlédněte do interiéru unikátní horské chaty určené pro společenská setkání v divočině.

Tradiční a moderní chatrče – v lese, v horách i na skále. Jak vypadají?

Noc v přírodě v chatrči mezi stromy nebo na vršku hor, kde bude krásný výhled? Věříte na nezapomenutelné chvíle? Podívejte se do galerie na rozmanité chatky a chatrče, ve kterých můžete takové zážitky prožít.

Originální chata v Alpách připomíná rozvětvený strom. Interiér je plný dřeva a slunce

Prohlédněte si zajímavou chatu stojící na vrcholu sjezdovky. Lyžařům nabízí pohoštění a odpočinek s dokonalými panoramatickými výhledy.

Chata a chalupa – 60+ inspirací pro odpočinek a rekreaci dle vašich nejtajnějších představ

Ať už renovujete starou chatu či chalupu, nebo jste se rozhodli postavit si svoji vlastní, poradíme vám, kde nabrat kapku inspirace pro začátek. Jaký styl chaty preferujete?