HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Luxusní vila, ve které se ničím zbytečně neplýtvá

Většina honosných vil byla postavena z drahých materiálů a nešetřilo se na nich penězi. A i život v nich má málokdy co do činění s ekologií. Naštěstí se objevuje stále více lidí, kteří si sice chtějí dopřát luxus, ale zároveň nechtějí ničím plýtvat. Ani materiály, ani zdroji. K této skupině patří i majitelé krásné vily v Kalifornii. Vypadá sice jako obydlí boháčů, ale byla postavena ekonomicky i ekologicky.


Dřevěná vila s bazénem nabízí krásné výhledy do krajiny
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Bruce Damonte

Jasná vize vzhledu a funkce sídla předurčila výběr architekta

Když majitelé nádherného velkého, ale členitého pozemku v zalesněných kopcích severní Kalifornie hledali architekta, který by jim postavil jejich nový domov, narazili na Malcolma Davise. Tento americký architekt se specializuje na trvale udržitelné budovy a jeho stavby jsou vždy velmi citlivě zasazeny do dané lokality a maximálně s ní propojeny. Klade důraz na využití přirozeného světla a klimatu pozemku. Díky jasné představě majitelů a zkušenostem architekta s podobnými projekty se velmi rychle shodli na tom, jak bude budoucí rezidence rodiny vypadat. Podívejte se, jak vypadá luxusní a zároveň ekologická vila, ve fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Bruce Damonte

Luxusní vila svým designem připomíná moderní kalifornský ranč

Výsledkem jejich spolupráce je ohromující rezidence, která přímo ztělesňuje samotnou podstatu trvale udržitelného života – od výběru materiálů až po vlastní životní styl majitelů domu. Architekt se u designu vily inspiroval okolní krajinou. Navrhl ji v typickém kalifornském stylu, kdy se propojují venkovní a vnitřní prostory. Svým tvarem, jednoduchostí interiérů a moderním architektonickým stylem připomíná moderní ranč, dokonale ukrytý mezi vzrostlými sekvojemi a červenými duby.

Trvale udržitelný ekologický dům může stále vypadat luxusně

Udržitelné strategie byly zvažovány už v raných fázích plánování sídla. Místo demolice původního sídla se architekt a majitelé domu rozhodli pečlivě ho rozebrat, aby zachránili dřevo a další materiály, z nichž některé byly znovu použity na výstavbu nového domu. Do domu byl začleněn pasivní solární systém tak, aby byl maximálně výkonný. Využity byly především jižní expozice a teplotní masy. Vila má také křížovou ventilaci pro přirozené chlazení. Mezi další udržitelné rysy patří sběr použité vody, při které se voda z koupání a praní ukládá, čistí a znovu používá na splachování záchodů a zavlažování krajiny, stejně jako fotovoltaické panely, které vyrábějí elektřinu a solární termické panely, které předehřívají domácí a bazénovou vodu.

Klasický styl kalifornských vil 80. let

I když je dům na první pohled výrazně moderní, půjčuje si tvary a materiály z architektury severní Kalifornie 80. let. Přísně geometrický tvar budovy, rovná střecha s velkými přesahy, které obyvatele chrání před silným sluncem kalifornského léta, obrovská okna od podlahy až ke stropu a bílé sloupy, to jsou jen některé z typických znaků kalifornské architektury 80. let minulého století. Také kombinace bílé barvy s šedou a s přirozenou barvou dřeva je tradiční.

Pečlivě ukryti mezi vzrostlými stromy

Pozemek původně sloužil jako farma na pěstování ořechů. Při stavbě nové budovy zůstaly zachovány všechny původní stromy a ve spodní části pozemku byl vysazen nový olivový háj. Díky olivovému háji a tomu, že pozemek není nijak oplocený, působí pozemek prostornějším dojmem. Navzdory příměstskému kontextu vypadá toto jednoakrové místo velmi přírodně, okolní stromy, olivový háj a pečlivé rozmístění staveb na pozemku poskytují majitelům chráněné útočiště. Tento moderní ranč je neviditelný z ulice a obyvatelům vůbec nedává pocítit přítomnost sousedního Silicon Valley.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
12.05.2020

Photocredit: Bruce Damonte

2

Luxusní vila s posuvnou dřevěnou fasádou v eukalyptovém lese. Pohádka nebo realita?

Moderní rodinný dům se skrývá v australské divočině. Jeho design však láká zvědavé oči z celého světa. Neotřelé řešení fasády stejně jako tvar domu a jeho umístění překvapivě ladí s okolní přírodou. Prohlédněte si jej ve fotogalerii.

Brazilský DJ zrekonstruoval bungalov na rezidenci. Má šest koupelen a strom uprostřed domu

Tradiční bungalov v klasické zástavbě byl zrekonstruován od hlavy až k patě. Z nevýrazné bílé budovy vznikla luxusní rezidence s dřevěnými obklady a velkými černými plochami, která je propojená se zahradou. Navštivte s námi MV House.

Když se moderní dům potká s tradiční farmou

Kanadský pár dokázal citlivě propojit staré s novým a postavil na své farmě dům, který je tradiční zvenku, ale velmi moderní uvnitř.

Úžasná proměna staré alpské stodoly

Ze staré stodoly dokázali švýcarští architekti vykouzlit velmi stylové bydlení. Podívejte se na úžasnou proměnu, kdy se z ruiny na odpis stal luxusní apartmán.

Levný, ale poctivý dům postavený na přírodních principech

Mladí manželé si postavili skromný a levný dům, který ctí zákony přírody. Je poctivě udělaný a poskytuje svým obyvatelům maximum komfortu.

Neobyčejná malá prázdninová chata na louce u lesa

Neobyčejná prázdninová chatka stojící na louce u lesa vás v okamžiku přenese z hluku velkoměsta do uklidňujícího ticha okolního lesa. Navštivte ji dnes s námi a načerpejte inspiraci.

Romantická chata ve švýcarských horách

Tato krásná chata ve Volleges, v náruči švýcarských hor, vás zaujme svým elegantním designem, ale i přírodou, v níž se nachází. Prohlédněte si ji s námi.

Chata na samotě s výhledem na fjord

Pokud si ceníte vlastní samoty, bude vám tato chata připadat jako malý kousek ráje. Stylová stavba s výhledem na norskou divočinu ale není pro každého...

Rozhovor s brněnskými studenty, kteří navrhli stylovou lesní útulnu z plastového odpadu

Plastic Crystal je lesní útulna z velké části vyrobená z recyklovaného plastu, kterou navrhli tři studenti brněnské architektury. Prohlédněte si tento unikátní projekt zblízka.

I s nízkým rozpočtem se dá postavit kvalitní a ekologický domek

I když máte nízký rozpočet, nemusíte při stavbě domu rezignovat na kvalitu a ekologičnost. Důkazem je krásný domek v buši Nového Zélandu.