HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Dřevěné chaty z celého světa

Pod pojmem chaty a chalupy si dnes představíme především víkendové bydlení. Trávíme v nich víkendy, zimní či letní dovolenou a starší lidé do nich odcházejí trávit důchodový odpočinek. Nebylo tomu tak ale vždy. Po celém světě dnes stojí chaty a chalupy, které dříve sloužily především chudšímu obyvatelstvu jako domovy. Byly především součástí lidové architektury a díky tomu má každá oblast své specifické stavby v závislosti na dostupnosti materiálu a přírodních podmínkách. V dnešním článku vám představíme typy těch nejznámějších původních staveb a v bohaté fotogalerii si můžete prohlédnout chaty a chalupy, které stojí v různých částech světa. Pokud se právě chystáte ke koupi víkendového obydlí, třeba mezi nimi najdete inspiraci.


Dřevěné chaty a chalupy stojí ve všech koutech světa
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Pioneer Log Homes Of BC

Evropské roubenky

Roubenky jsou naše domácí chalupy, kterými je poseta celá Česká republika. Stavěly se u nás od nepaměti, nejstarší dochovaná je už z 15. století. Není to ale pouze česká záležitost. Podobné stavby z opracovaného dřeva, většinou ve tvaru hranolů, spojených různými tesařskými spoji, se nacházejí v celé východní a střední Evropě, alpských zemích, na Balkáně a dokonce i v části Asie. Používalo se na ně především dřevo jehličnanů. V zemích na západ od nás a v teplejších oblastech, kde je nedostatek jehličnatého dřeva, se místo roubených staveb stavěly domy s trámovou konstrukcí, která byla buď celkově, nebo částečně obezděna.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Pioneer Log Homes Of BC, Baba+Boo Limited, AllPosters, Architectural Designs House Plans

Severské sruby

Na sever od nás, v zemích, kde je chladnější počasí a kde jsou rozsáhlá zalesněná území, se zrodily sruby. Švédové, Norové, Finové a Rusové staví své sruby už od středověku a některé stojí dodnes. Mají totiž ideální dřevo a přírodní podmínky pro stavby z něj. Lesy jsou jehličnaté a díky nízkým teplotám rostou velmi pomalu, dřevo je tedy tvrdé, pevné a odolné. Skandinávci přenesli svoje umění stavby z neotesaných kmenů do Severní Ameriky, jejich domy postupně převzaly i ostatní národy a dnes patří Kanada a USA mezi státy, kde jsou sruby nejrozšířenější. Základním znakem srubu je jeho exteriér z neotesaných klád, které jsou na sebe horizontálně poskládány, v rozích jsou spojeny s velkými přesahy.

Drnové chaloupky na Islandu

Island má čarokrásnou přírodu, ale nemá skoro žádné lesy. Islanďané tak nikdy neměli dostatek stavebních materiálů. A vyřešili to unikátně – začali si stavět drnové domečky. Tato obydlí mají kamenný základ, na kterém je položená dřevěná konstrukce. Tato konstrukce je poté vyplněna trávovými drny. Drny jsou výbornou izolací proti zimě, větru i vodě. Jediné dřevo, které není pokryto trávou, jsou vchodové dveře, často zdobené. Dříve měly tyto domečky uprostřed otevřený oheň a poměrně vybavené koupelny. Podlahy byly buď kamenné, nebo dřevěné, v některých případech i hliněné. Islanďané začali tyto stavby budovat už před 1000 lety a bydlelo se v nich ještě ve 20. století. Dnes jsou většinou součástí skanzenů.

Asijské jurty

Jurty se nacházejí po celé střední Asii. Tyto kruhové domky jsou obecně spojovány s kočovnými kmeny Mongolska, ačkoli dnes jsou také používány jako trvalé stavby a staví se i ve městech. Jurty jsou vyráběny pomocí skládacího dřevěného rámu, který je tradičně pokryt vlněnou plstí nebo zvířecími kůžemi. Moderní jurty mohou být pokryty další vrstvou plátna, které pomáhá chránit před nepříznivým počasím. Tato struktura je používána již tisíce let. Jedním z nejdůležitějších rysů je šikmá střecha, která má ve středu díru. Tou odchází z domku kouř z otevřeného ohně.

Kambodžské domy na kůlech

V jihovýchodní Asii jsou dlouhá období silných deštů, které často vedou k mohutným záplavám. Není tedy divu, že obyvatelé těchto oblastí začali stavět svoje dřevěná obydlí na vysokých kůlech. Domky zvednuté vysoko od země chrání své obyvatele nejen před vodou, ale také před hmyzem a hady. Střechy jsou vždy šikmé, aby voda dobře odtékala. Přestože jsou dnes především postaveny v jihovýchodní Asii, na západní polokouli je najdete také. Nejdříve je použily domorodé americké kmeny a postupně se rozšířily do dalších oblastí. Prohlédněte si různé chaty a chalupy v naší fotogalerii.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Eva Zupančič

Vydáno dne:
06.12.2018

Photocredit: Pioneer Log Homes Of BC

12

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE