HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dřevěné chaty z celého světa

Pod pojmem chaty a chalupy si dnes představíme především víkendové bydlení. Trávíme v nich víkendy, zimní či letní dovolenou a starší lidé do nich odcházejí trávit důchodový odpočinek. Nebylo tomu tak ale vždy. Po celém světě dnes stojí chaty a chalupy, které dříve sloužily především chudšímu obyvatelstvu jako domovy. Byly především součástí lidové architektury a díky tomu má každá oblast své specifické stavby v závislosti na dostupnosti materiálu a přírodních podmínkách. V dnešním článku vám představíme typy těch nejznámějších původních staveb a v bohaté fotogalerii si můžete prohlédnout chaty a chalupy, které stojí v různých částech světa. Pokud se právě chystáte ke koupi víkendového obydlí, třeba mezi nimi najdete inspiraci.


Dřevěné chaty a chalupy stojí ve všech koutech světa
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Pioneer Log Homes Of BC

Evropské roubenky

Roubenky jsou naše domácí chalupy, kterými je poseta celá Česká republika. Stavěly se u nás od nepaměti, nejstarší dochovaná je už z 15. století. Není to ale pouze česká záležitost. Podobné stavby z opracovaného dřeva, většinou ve tvaru hranolů, spojených různými tesařskými spoji, se nacházejí v celé východní a střední Evropě, alpských zemích, na Balkáně a dokonce i v části Asie. Používalo se na ně především dřevo jehličnanů. V zemích na západ od nás a v teplejších oblastech, kde je nedostatek jehličnatého dřeva, se místo roubených staveb stavěly domy s trámovou konstrukcí, která byla buď celkově, nebo částečně obezděna.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Pioneer Log Homes Of BC, Baba+Boo Limited, AllPosters, Architectural Designs House Plans

Severské sruby

Na sever od nás, v zemích, kde je chladnější počasí a kde jsou rozsáhlá zalesněná území, se zrodily sruby. Švédové, Norové, Finové a Rusové staví své sruby už od středověku a některé stojí dodnes. Mají totiž ideální dřevo a přírodní podmínky pro stavby z něj. Lesy jsou jehličnaté a díky nízkým teplotám rostou velmi pomalu, dřevo je tedy tvrdé, pevné a odolné. Skandinávci přenesli svoje umění stavby z neotesaných kmenů do Severní Ameriky, jejich domy postupně převzaly i ostatní národy a dnes patří Kanada a USA mezi státy, kde jsou sruby nejrozšířenější. Základním znakem srubu je jeho exteriér z neotesaných klád, které jsou na sebe horizontálně poskládány, v rozích jsou spojeny s velkými přesahy.

Drnové chaloupky na Islandu

Island má čarokrásnou přírodu, ale nemá skoro žádné lesy. Islanďané tak nikdy neměli dostatek stavebních materiálů. A vyřešili to unikátně – začali si stavět drnové domečky. Tato obydlí mají kamenný základ, na kterém je položená dřevěná konstrukce. Tato konstrukce je poté vyplněna trávovými drny. Drny jsou výbornou izolací proti zimě, větru i vodě. Jediné dřevo, které není pokryto trávou, jsou vchodové dveře, často zdobené. Dříve měly tyto domečky uprostřed otevřený oheň a poměrně vybavené koupelny. Podlahy byly buď kamenné, nebo dřevěné, v některých případech i hliněné. Islanďané začali tyto stavby budovat už před 1000 lety a bydlelo se v nich ještě ve 20. století. Dnes jsou většinou součástí skanzenů.

Asijské jurty

Jurty se nacházejí po celé střední Asii. Tyto kruhové domky jsou obecně spojovány s kočovnými kmeny Mongolska, ačkoli dnes jsou také používány jako trvalé stavby a staví se i ve městech. Jurty jsou vyráběny pomocí skládacího dřevěného rámu, který je tradičně pokryt vlněnou plstí nebo zvířecími kůžemi. Moderní jurty mohou být pokryty další vrstvou plátna, které pomáhá chránit před nepříznivým počasím. Tato struktura je používána již tisíce let. Jedním z nejdůležitějších rysů je šikmá střecha, která má ve středu díru. Tou odchází z domku kouř z otevřeného ohně.

Kambodžské domy na kůlech

V jihovýchodní Asii jsou dlouhá období silných deštů, které často vedou k mohutným záplavám. Není tedy divu, že obyvatelé těchto oblastí začali stavět svoje dřevěná obydlí na vysokých kůlech. Domky zvednuté vysoko od země chrání své obyvatele nejen před vodou, ale také před hmyzem a hady. Střechy jsou vždy šikmé, aby voda dobře odtékala. Přestože jsou dnes především postaveny v jihovýchodní Asii, na západní polokouli je najdete také. Nejdříve je použily domorodé americké kmeny a postupně se rozšířily do dalších oblastí. Prohlédněte si různé chaty a chalupy v naší fotogalerii.

P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
06.12.2018

Photocredit: Pioneer Log Homes Of BC

12

Cesta z města, zůstali jsme na půli cesty?

Město smrdí, je tam rámus a všeobjímající stres se na člověka hrne z každého..

Dřevěné chaty: Celoroční nebo víkendové?

Jaká specifika mají dřevěné chaty, které chcete obývat celoročně? A co jsou u víkendové dřevěné chaty vyhozené peníze? Odpovědi naleznete zde.

Pravda o jurtách: Jsou levnější než dům a vydrží navždy?

V článku se dozvíte pravdu o jurtách, jaké mají nevýhody, jak je lze řešit a kolik stojí?

Maringotka k bydlení nebo jako chata: Za kolik je na prodej?

Maringotky k bydlení nebo jako chata jsou stále populární. Maringotka na prodej je možná za odvoz nebo i za statisíce. Jak se v nich bydlí? Dozvíte se zde.

Video: Jednoduchá chata z CLT panelů ve stylu LEGO

Woody 15 je víceúčelová chata poskládaná z CLT panelů, kterou je možné postavit téměř kdekoliv a za velice krátkou dobu.

Chaty a chalupy ve finské přírodě: Jaká jsou pravidla pro přespání?

Víte, že ve Finsku jsou v přírodě volné chaty pro denní potřebu, nebo i pro přespání? Jejich použití je zdarma a nabízejí vše nezbytné pro přežití v divočině.

Video: Moderní chata vybudovaná na skále

Máte rádi severskou architekturu? Pojďte se podívat, jaké je to bydlet na skále schované uprostřed hlubokého lesa.

Před shonem velkoměsta utekli pod tropické palmy. Prohlédněte si dřevostavbu Palmyra House.

Víkendová chata na indický způsob nebo spíše luxusní dřevostavba mezi tropickými palmami – tak by se dala charakterizovat stavba Palmyra House. Podívejte se, jak vypadá netradiční útočiště před ruchem velkoměsta.

Chata na cestách, která nepotřebuje připojení k síti. Kolik stojí?

Hranice mezi komfortem civilizace a přírodou, fádním relaxem a dobrodružstvím. Tato cestovní chata vás právě k těmto limitům přiblíží.

Dřevěný domek, který představuje návrat k jednoduchosti života

Dokázali byste žít jako typický řecký farmář uprostřed olivových hájů v malém dřevěném domku bez tekoucí vody?