HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Video: Postavte si dům v 10 minutách!

Dům, který si postavíte za 10 minut? Zní to jako sci-fi, ale je to realita. Britská firma TEN FOLD ENGINEERING přišla s konceptem modulárního rozkládacího domu, který se během necelých 10 minut dokáže přeměnit z kamionového návěsu na plně funkční budovu stisknutím pouhého tlačítka.

Jak je to možné? Klíčem k jejich novému objevu je patentovaný rozkládací pákový systém. Ten umožňuje, aby se budova účinně „postavila sama“. Po rozložení se konstrukce jednoduše zajistí pomocí šroubů.

 


Jak rozkládací dům funguje?

Základní jednotku těchto modulových domů tvoří krabice, kterou lze snadno převézt na jakékoli místo pomocí kamionu nebo letadla. Po příjezdu na místo určení se krabice rozloží na trojnásobnou velikost oproti té původní. Následně je díky zabudovaným zařizovacím předmětům a nachystaným přípojkám prakticky hned obyvatelná. Moduly se dají kombinovat a vzájemně propojovat, čímž vytvářejí větší domy, kanceláře nebo dokonce hotely.

Vnitřní uspořádání jednotek je variabilní a obsahuje řadu skládacích oddílů. Tyto oddíly umožňují lidem navrhnout si půdorys a kombinaci místností tak, aby maximálně vyhovovaly jejich vlastním potřebám. Systém je také reverzibilní, což znamená, že stavby lze znovu složit a převézt na nové místo. Snadno a rychle.

Základní modul „U-Box“ má po rozložení užitnou plochu kolem 60 m2. Jeho cena se pohybuje v přepočtu kolem 2,75 milionu korun. Stavební společnost doufá, že do konce roku 2018 začne domy vyrábět a dodávat, nejprve na americké a evropské trhy.

Zakladatel rozkládacích domů David Martyn řekl: „Chtěli jsme lidem přinést něco nového. Žijeme v domech, které jsou přilepené k zemi. Tento nový koncept je založený na moderní interpretaci nomádství.“ 

Pro koho je takový dům určen?

Martynovy domy mohou být znovu rozloženy a přemístěny na nové místo v řádech minut, také mohou být vzájemně propojeny do různých kombinací. Takový koncept dokáže řešit problematiku krátkodobého bydlení. Nebo například umožní mladým lidem bydlet ve vlastním domě.

Dostupné bydlení by se také mohlo dostat i k rodinám do Afriky. Autoři však přemýšleli dál, než jen o domech pro bydlení. Vymysleli i školní místnost, která může být postavena kdekoli a zase přesunuta na jiné místo dle aktuální potřeby. Totéž platí pro mobilní lékařské kliniky, uprchlické tábory a další vzdělávací zařízení.

Tento koncept by mohl změnit stavebnictví mnoha způsoby

Protože může být konstrukce postavena kdekoli, a ne pouze na staveništi, eliminuje se potřeba vybavení staveniště i počet dělníků. Také fakt, že tyto domy mohou být dodány kamkoliv, ať už kamionem nebo vzduchem, může být důvod pro změnu v našem pojetí stavebnictví. Mohou se tedy zastavět pozemky, které by jinak byly nadále nevyužité nebo nedostupné.

A konečně, ti, kteří na jednom místě žijí už příliš dlouho, se mohou zkrátka jednoduše zvednout a přesunout jinam. To by mohlo do budoucna velice ovlivnit celkový přístup lidí k jejich bydlení.

Žijme udržitelným způsobem života

Modulové rozkládací domy mohou fungovat jako ostrovní systémy. Proto tato vize přilákala i pozornost lidí, kteří chtějí žít v energeticky soběstačných budovách. Jednotky jsou schopny se připojit k elektrické rozvodné síti, ale mohou být také vybaveny solárními panely, generátory a dalšími alternativními řešeními.

Líbí se vám tento koncept rozložitelného domu? Jak by se vám líbilo v takovém domě bydlet?

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
15.01.2018

6

Dřevostavby jako bungalovy: Proč je to výhodné?

Proč je výhodné stavět dřevostavby jako bungalovy? Odpověď v příspěvku

8 otázek, na které se zeptat, než koupíte stavební pozemek

Při koupi pozemku nahlédněte především do katastru nemovitostí a územního plánu. Kontaktujte stavební úřad a zeptejte se na těchto několik otázek.

Monolitická vila oblečená do moderní černé barvy

Jednoduchá, elegantní, skromná a zároveň trochu arogantní. To je holandská Villa SG21. Prohlédněte si ji v galerii.

Rodinný dům, který je z 85 % soběstačný

Vždy jste toužili po jedinečném domě? Prohlédněte si pasivní dřevostavbu, která je jiná než všechny ostatní: efektivní, šetrná, krásná i nezávislá.

Modulární dům z lepenky a dřeva – je zcela rozložitelný a za rozumnou cenu

Podívejte se s námi do modulárních domů Wikkelhouse z dílny nizozemských tvůrců. Jsou ekologické, krásné a s mnohým využitím. Známe i cenu.

Video: Parta přátel společně postavila dřevostavbu svépomocí, výsledek je ohromující

Jak na dřevostavbu svépomocí? Stačí mít pár ochotných přátel s kapkou zručnosti a půjde to samo. Nevěříte? Podívejte se na krátké video v našem článku.

Nejbohatší muž světa bydlí v 35 metrovém tiny housu. Inspiroval již statisíce lidí

Trendu tiny house propadl i vizionář Elon Musk. Stává se tak tento znovuobjevený fenomén řešením dostupného bydlení?