HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Jak zabránit přehřívání – kutil Daniel přišel na způsob, který odborníkům uniká

Jak vyrobit levný, a přitom hezky vypadající nábytek (nejen) do vaší dílny? V rozhovoru s panem Danielem jsme se dozvěděli dva postupy na výrobu pracovního stolu a úložného regálu. Přečtěte si seznam materiálů a nářadí, které ke stavbě využil. Stejně tak se zaměřil na to, aby se malý objekt nepřehříval, na což zapomíná většina lidí. Jakým způsobem to vyřešil?


Stavba domácí dílny svépomocí – postup
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Myminifarm (se souhlasem)

Přípravy před stavbou

V předešlém díle jsme se s panem Danielem zaměřili na realizaci fasády a dokončovací práce v exteriéru. V rozhovoru nám popsal, jak ukotvit dřevěnou fasádu a jaké materiály a nářadí budeme potřebovat. Stejně tak popsal stavbu venkovního přístřešku před dílnou. V dnešním článku se zaměříme na vybavení interiéru včetně samotné výroby nábytku a na zateplení objektu.

Stavba kutilské dílny svépomocí – pozor na fólii

Krok č. 8 – Zařizování interiéru

Zahradní dílna konečně stojí. Je na čase přesunout se do interiéru a zaměřit pozornost na nábytek a zateplení konstrukce.

V první řadě řešil pan Daniel nábytek – pracovní stoly a nábytek na uskladnění potřebného nářadí. Téměř veškeré vybavení si vyrobil svépomocí a podělil se opět o detailní postup výroby.

Fotogalerie:

i Foto: Myminifarm (se souhlasem)

A) Výroba jednoduchého dřevěného regálu

Budete potřebovat:

  • KVH hranoly 100×40 mm,
  • OSB desky 15 mm,
  • vruty pozink,
  • aku vrtačku,
  • pokosovou pilu.

1. Nařežte si KVH hranoly na požadované délky.
2. Přišroubujte příčky regálu (prostřední část z obou stran).
3. Dočasně přichyťte části regálu ke konstrukci.
4. Zpevněte sestavu regálů pomocí hranolů.
5. Připevněte police z OSB desek.

Kompletní fotopostup stavby úložného regálu najdete zde.

B) Výroba pracovního stolu do dílny

Budete potřebovat:

  • KVH hranoly 100×40 mm,
  • přítažné vruty (pozink),
  • překližku (topol) tloušťky 21 mm,
  • aku vrtačku na šroubování a předvrtání,
  • pokosovou pilu.

1. Udělejte si na papíře nebo v programu (SketchUp) návrh stolu.
2. Vytvořte si plán s rozměry jednotlivých dílů.
3. Nařežte si materiál na požadované délky (zbytky hranolů ze stavby dílny).
4. Přivrtejte nohy ze dvou hranolů a následně nohy propojte delším hranolem.
5. Spojte přední a zadní část bočnicemi (napříč i kolmo).
6. Z vnitřní strany připevněte desku z topolové překližky pomocí L profilů.

Kompletní fotopostup stavby pracovního stolu najdete zde.

Dále si pan Daniel vyrobil i knihovnu a další dva pracovní stoly ze dřeva. Aby ušetřil, využil materiál, který mu zbyl ze stavby dílny. Na vybavený interiér se můžete podívat ve fotogalerii.

Zateplení zahradní dílny svépomocí

Zateplení stavby pan Daniel odkládal, jako většina kutilů, jelikož dílnu dokončil v létě a tepelná izolace nebyla potřebná. Na podzim již bylo pochmurné počasí znát, a tak se pustil do práce. Zvolil sádrokartonové desky v kombinaci s parozábranou a běžnou izolační vatou.

Postup při zateplování svislé konstrukce

1. Zaizolujte všechny spáry mezi OSB deskami a hranoly pěnou.
2. Poté vložte mezi hranoly izolační vatu (dbejte na její těsné vměstnání).
3. Připevněte speciální parozábranu a upevněte spoj pomocí izolační pásky.
4. Pomocí vrutů připevněte SDK desky na svislou konstrukci.
5. Vzniklé mezery zapříčiněné lámáním sádrokartonu vytmelte a zahlaďte.
6. Mezery mezi jednotlivými SDK deskami poté zalepte páskou a znovu zahlaďte tmelem do roviny.

Kompletní fotopostup zateplování objektu najdete zde.

Při vkládání izolační vaty mezi hranoly nezapomeňte použít ochranné prostředky (respirátor, brýle a rukavice), abyste předešli případným zdravotním problémům.

Parotěsná fólie: Parozábrana nebo parobrzda?

Postup při zateplování stropní konstrukce

Svislé konstrukce z KVH hranolů jsou již zateplené, větší oříšek je teprve před námi. Na zateplování stropu budete pravděpodobně potřebovat pomoc druhého člověka. Pan Daniel nám sdělil, že mu při aplikování izolační vaty pomáhala žena. Společně izolaci podpírali provizorními prkénky.

Vata drží na stropě mezi dřevěnými hranoly jen velmi špatně. Pomáhal jsem si tedy přidržovacími prkénky. Nakonec jsem doprostřed zvolil raději polystyren ve stejné tloušťce jako krokve. Fólie sice vatu udržela, ale byla hodně prověšená.

Krok č. 9 – Finále

Zahradní dílna na zahradě je postavená. Co se sítí týče, nechal si pan Daniel natáhnout elektřinu od zkušených odborníků, jelikož nemá v tomto směru nutnou praxi. Posledním krokem, který nyní zbývá, je vymalovat interiér dílny a položit PVC podlahu.

Podlaha z OSB desek: Výběr a montáž

Mockrát děkujeme rodině za informace, které nám i našim čtenářům poskytla, a přejeme jim spoustu úspěchů v jejich dalších krocích.

P.S. Chystáte se na veletrh FOR ARCH ve dnech 19. – 23.9.2023 v Praze Letňanech? Máme pro vás zdarma volnou vstupenku ke stažení zde.

Vydáno dne:
02.07.2023

Photocredit: Myminifarm (se souhlasem)

1

Nepodceňte izolace střechy, teplo stoupá vzhůru

Proč a jak izolovat střechu, aby vám bylo doma příjemně v létě i v zimě?.. Číst více →Vakuová izolace: Drahá nebo progresivní?

Kde použít vakuovou izolaci, kolik stojí a jak ji instalovat? A má to smysl?.. Číst více →Konopná izolace: Více přírody za více peněz

Alternativa k průmyslovým izolacím. Kolik stojí a jaké jsou výhody a nevýhody?.. Číst více →Má foukaná izolace jen samé výhody?

S foukáním izolací se roztrhl pytel, jaké má výhody a nevýhody?.. Číst více →Typy dřevěných podlah: Parkety, prkna, plovoucí a další

Když se rozhodnete pro dřevěnou podlahu, nejsou to jen parkety.. Číst více →Podlaha z OSB desek: Výběr a montáž

Podlaha z OSB desek je zajímanou alternativou dřevěné podlahy... Číst více →Korková podlaha: Přírodní krytina, která odolává vlhkosti

Korkové podlahy jsou zajímavou podlahovou krytinou. Jaké jsou typy korkové podlahy, jaká je cena a jak se pokládá? Odpovědi naleznete zde... Číst více →Zateplení střechy rodinného domu – varianty pro šikmou a plochou střechu

Zateplení střechy je specifické téma, stejně jako například zateplení obvodového pláště. Při výběru izolace máme poměrně hodně možností. Jak tedy zvolit to nejvhodnější řešení pro rekonstruovanou i úplně novou střechu?.. Číst více →30+ inspirace pro levnou a stylovou předsíň pomocí DIY nábytku

Předsíň – prostor, díky kterému si vytváříme první dojem při vstupu do domu. Chtěli byste designové, moderní a levné vybavení v DIY provedení? Inspirujte se... Číst více →Okna a izolace vám umí ušetřit až 70 % nákladů. Návod, jak toho dosáhnout

Když se řekne zateplení, vybaví se většině z nás nová fasáda. Možností zateplení je ale mnohem více. Které z nich je to úplně nejvýnosnější?.. Číst více →