HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Chata ve tvaru písmene A se stala splněným snem staršího páru

Co se týče bydlení, většina z nás má nějaký svůj sen. Sníme o tom, že si jednou postavíme krásný velký dům s bazénem, nebo dřevěný srub uprostřed lesa. A jsou právě dvě období v lidském životě, kdy je čas tyto sny splnit: když se narodí děti a když děti odejdou z domu. Jean a Martine patří k těm, jejichž děti už odrostly a odešly na univerzity a za prací do jiných měst, a oni sami se rozhodli si splnit svůj velký sen – postavit si malou áčkovou chatku na celoroční bydlení uprostřed divočiny, v naprostém klidu a tichu.


Chata ve tvaru písmene A je ukrytá uprostřed lesa
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Maxime Brouillet

Ideální poloha chatky přilákala manžele ke koupi

Při svých toulkách přírodou jižní Kanady narazili na kouzelném místě uprostřed Laurentianských hor na malou chatku, která zde byla postavena v šedesátých letech minulého století. Laurentianské hory se nacházejí blízko Quebecu, takže to manželé nebudou mít daleko do města na nákupy a setkání s přáteli. Hory ale zároveň poskytují tolik kýžený klid a ticho a spoustu příležitostí k procházkám po lese či vyjížďkám na kanoi na blízkém jezeru. Prohlédněte si jejich vysněnou áčkovou chatku v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Maxime Brouillet

Interiér s typicky nepraktickým uspořádáním prostoru „A“ konstrukce

Chatka, kterou si vybrali, stojí na krásně zalesněném pozemku na břehu velkého jezera, obklopená vzrostlými břízami. V šedesátých letech, kdy byla postavena, bylo velmi populární stavět chaty ve tvaru písmene A. I když už to dávno není tolik oblíbený tvar, pro nové majitele znamenal splněný sen. Vždycky patřili mezi fanoušky áčkových chat, a tak se rozhodli tvar chaty zachovat. Co ale zachovat nechtěli, to bylo vnitřní uspořádání prostoru. Ten byl typicky nepraktický a představoval charakteristickou podobu konstrukce interiéru áčkových staveb. Oslovili tedy architekty v Quebecu a ti navrhli celý interiér vybourat a zachovat pouze vnější konstrukci.

Důmyslné zpracování interiéru přineslo novou kvalitu bydlení

Jakmile byl interiér zbořen a vše uvnitř úplně vyčištěno, odmítl architekt předem stanovenou monotónní prostorovou organizaci a také tvrzení klientů, že interiér nebude poskytovat dostatek prostoru. Využil neobvyklý trojúhelníkový strukturální tvar k vytvoření nového originálního dispozičního řešení. Nový vnitřní prostor je sice kompaktní, ale zároveň velmi dynamický, vše je v naprosté rovnováze a soudržnosti. Ubylo sice podlahové plochy, která směrem nahoru klesá z 88 m2 na 64 m2, ale interiér nabyl na kvalitě. Prostor je otevřenější, světlejší a intenzivnější. Architekt k řešení přistoupil po dlouhých rozhovorech s klientyna kterých probírali jejich každodenní život, zkoumal jejich každodenní návyky a jejich skutečné rodinné potřeby. Postupně se dostali k překonání určitých omezení, která od začátku klienti kladli, a společně vytvořili podmanivý, ale především důmyslný prostor pro bydlení mimo velkoměsto.

Otevřené prostory a velká okna navozují pocit prostornosti

Velký otevřený obývací prostor v přízemí je propojen s jídelnou a kompaktní kuchyní. Obývací pokoj nabízí díky třem proskleným stěnám nádherné výhledy na okolní les a blízké jezero. Kuchyň využívá dvojité výšky stropu a působí tak velmi prostorně, ačkoliv je stlačena ke schodům. Okno umístěné na podlaze hlavní ložnice v horním patře zvyšuje jas kuchyňského prostoru dole, nabízí výhled na jezero z postele a optimalizuje pohledy na okolní přírodu. V přízemí je ještě umístěn pokoj, ve kterém mohou přespat případné návštěvy, a malá koupelna.

Exteriér v silném kontrastu k interiéru

Velmi světlý interiér v bílé a přirozené světlé barvě dřeva kontrastuje s černým exteriérem chaty. Černá plechová střecha spadá až k zemi a dřevěné stěny pokryté malými šindeli jsou rozbity velkými okny. Jednolitý tmavý exteriér obydlí dokonale zapadne do okolního prostředí a souzní jak s blízkým jezerem, tak okolními stromy. Ničím tak neruší poklidnou atmosféru lesa. 

p.s. Zajímají vás novinky z oblasti stavby, rekonstrukce a bydlení? Přijďte se inspirovat na Stavební veletrh ONLINE, který se koná 22.–23. 1. 2021. Vsupenku si můzete zatím registrovat zdarma, jejich počet je však omezen.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Eva Zupančič

Vydáno dne:
28.10.2020

1 0

Mohlo by Vás zajímat: