HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Vyhlídková věž je první stavbou svého druhu na světě. V čem je tak unikátní?

Oceněná vyhlídková věž, kterou vytvořili studenti a učitelé z univerzity Virginia Tech, spojuje špičkový výzkum dřeva s inovativními metodami montáže mimo staveniště. Nově dokončený projekt demonstruje jedinečný přístup ke snížení uhlíkové stopy, udržitelnosti a využití lokálních zdrojů, to vše díky vlastnímu univerzitnímu týmu a jeho výzkumu.


dřevěná vyhlídka
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Kay Edge a Edward Becker (se souhlasem)

Představení vyhlídkové věže

V roce 2018 oslovilo město ve Virginii místní výzkumnou univerzitu, jestli by jim nepomohla s vizí nové vyhlídkové věže, která by lidem poskytovala výhled na přilehlou řeku a historicky významný železniční most. Prioritou pro město bylo použití čistých technologií a materiálů s nízkou uhlíkovou stopou, aby tak ukázalo přechod města od průmyslové minulosti k udržitelné budoucnosti. Prohlédněte si inovativní stavbu v galerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Kay Edge a Edward Becker (se souhlasem)

Studenti využili CLT technologii

Během následujících dvou let na projektu pracovalo několik studentů v rámci mezioborové spolupráce. Hned na začátku se shodli na použití tehdy nově vznikající stavební technologii – křížem vrstvené CLT panely, a to hlavně pro jejich pevnost, udržitelnost a skvělé prostorové vlastnosti.

Vývoj stavebních komponentů s nízkou uhlíkovou stopou

Studenti se ale nespokojili s klasickými CLT panely, které jsou vyráběné z měkkého dřeva, a vytvořili tzv. HCLT – křížem vrstvené panely z tvrdého dřeva. Využili dřevo ze žlutého topolu, které je regionální, a místní lesy jsou jím nadměrně zásobené. Podařilo se jim vytvořit vysoce pevné panely o rozměrech 1,5 × 3 m. Výsledný produkt nejen že svými vlastnostmi překonal všechny ostatní komerčně dostupné CLT na USA trhu, ale hlavně byl vyroben z lokálních surovin udržitelným způsobem.

Mohlo by vás zajímat: Levné modulové domy: čím se liší od dřevostaveb a opravdu se modulární dům z kontejneru vyplatí?

Modulární konstrukce byla vzhledem k lokalitě nezbytná

Náročné podmínky na místě posazeném nad řekou na strmě svažitém brownfieldu vyžadovaly, aby jednotlivé stavební komponenty byly prefabrikovány mimo lokalitu. Na místě se navíc během výstavby našly ruiny budovy z doby občanské války. Architektonický návrh zahrnuje dvě modulární kostky z HCLT panelů, které jsou spojené dřevěnou lávkou. Ta začíná ve svahu a končí 6 m nad zemí, kde místo strmě klesá k řece. Obě kostky byly sestaveny ve výrobní hale a na místo byly usazeny pomocí jeřábu.

Světový unikát v mnoha ohledech

Vyhlídková věž New River Train je celosvětově prvním projektem, který využívá modulární stavební systém HCLT. Projekt je také ojedinělý a unikátní díky exteriérovým exponovaným prvkům z vrstveného tvrdého dřeva. Každý otvor na šroub byl impregnován tekutým voskem, a poté byl celý vnější plášť potažen směsí lněného oleje a přírodního borovicového dehtu, aby byl chráněn před poškozením UV zářením, teplem a vlhkostí. Výsledná stavba je 23 metrů dlouhá a 9 metrů vysoká.

Projekt vyhlídkové věže je první trvalou HCLT stavbou povolenou ve Spojených státech. A díky využití místních surovinových zdrojů a upcyklace nastavuje stavba měřítko pro udržitelné a nízkouhlíkové stavebnictví.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
19.05.2022

Photocredit: Kay Edge a Edward Becker (se souhlasem)

1

CLT panely: Vrstvené masivní panely, které voní dřevem

Co je to CLT panel? Dřevěné masivní panely jsou konstrukčním systémem dřevostaveb nabízejících pohledové dřevo, vysokou pevnost a moderní design.

Rozhledna s hravou konstrukcí z oceli a dřeva

Strážní věž nabízí krásný výhled do holandské krajiny. Rozhledna se nachází v přírodní oblasti De Onlanden poblíž města Groningen. Nechte se unést fotogalerií této rozhledny.

Norská rozhledna Herdla: vyhlíželi tu bombardéry, teď vítají ptáky

Netradiční dřevěná rozhledna dokreslila poklidnou atmosféru ptačího ráje v Norsku. Prohlédněte si ji ve fotogalerii.

Vyhlídka Granasjoen: působivá kombinace dřeva a betonu se ztrácí v jezerní krajině

Norští architekti si dokázali vkusně pohrát s kombinací dřeva a surového betonu. Vytvořili tím tak krásný vyhlídkový objekt, který nemá v divoké norské krajině obdoby.

Boží vyhlídka je boží. Rozhledna láká návštěvníky svým netypickým vzhledem

Máme pro vás tip na výlet. Od dubna do října volně přístupnou Boží vyhlídku u Božího Daru. Dřevěná rozhledna stojí za vidění.

Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm fascinuje návštěvníky z celého světa

Vydejte se s námi do Rožnova pod Radhoštěm, kde přímo nad Valašským muzeem v přírodě stojí na kopci jedinečná Jurkovičova rozhledna.

Unikátní chata z CLT stojí v drsných podmínkách – ve výšce 934 m n. m.

Horská chata postavená z CLT panelů a fasádou z dřevěných kůlů je mimořádně unikátní stavbou. Stojí ve nadmořské výšce 934 m n. m. a potvrzuje nezdolnost dřeva.

Nenápadná dřevěná rozhledna leží v krásném kraji lidových tradic, pověstí a kultury

Prohlédněte si rozhlednu Kunovická hůrka a nechejte se zlákat na výlet do kraje prodchnutého kulturou a lidovými obyčeji.