HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Chata se závěsným krbem. Je s podivem, kolik lidí dokáže ubytovat

Dnes vás vezmeme na návštěvu malinkého útulku pro dobrodruhy, ke kterému se dá dostat pouze pěšky nebo na koni. Leží zcela sám a opuštěný v nedotčené horské oblasti poblíž Akrafjorden v západní části Norska. Jeho největší výhodou je fakt, že leží v odlehlé krajině a jen tak někoho tu nepotkáte. Navíc je naprosto jedinečným způsobem integrován do okolní krajiny. Nebudete věřit, kolik lidí dokáže ubytovat.


Chata se závěsným krbem
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: James Silverman

Zdálky vypadá chata Bjellandsbu – Akrafjorden Cabin jako součást divoké norské krajiny. Oblý tvar, použité materiály a zapracování do okolního terénu totiž chatu dokonale začleňují do dramatického břehu jednoho z norských fjordů. Snad proto je její přítomnost i pro mnohé místní lidi překvapením. Prohlédněte si důkladně tuto zajímavou stavbu v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: James Silverman

Nenápadný a elegantní exteriér

Okolní krajina je charakteristická velkými trsy trávy, divokým vřesem a kameny, proto jsou právě tyto prvky určující pro vzhled samotné stavby. Základní konstrukci tvoří dva zakřivené ocelové nosníky spojené vrstvou ručně broušeného dřeva, což je cesta kombinující moderní technologické postupy, ale zároveň tradiční norské stavitelství.

Střecha stavby pokrytá svěží zelení a právě vřesem jakoby přímo vyrůstala ze země. Dalším materiálem je místní kámen, dřevo a skleněné tabule zajišťující úchvatný výhled na dramatickou krajinu okolo.

Útulek pro 21 osob

Velkou výzvou pro architekty bylo navrhnout miniaturní horskou chatu o rozloze pouhých 35 m2, která navíc bude schopna poschytnout pohodlný úkryt pro neuvěřitelných 21 osob.

Centrální prostor s krbem

Inspiraci proto hledali ve starých tradicích a dávných norských staveních, díky čemuž vznikla myšlenka závěsného centrálního krbu jako hlavního shromaždiště. Pod ním je pak situován menší dřevěný stůl.

Multifunkční postele

Okolo centrálního prostoru najdete množství postelí podél zdí, které mají více funkcí. Přes den se na matracích dá sedět a jíst, večer se promění ve velmi pohodlná místa ke spánku. Při vstupu je pak k dispozici nevelká zóna určená pro vaření či skladování vybavení.

Panoramatické výhledy

Velkou roli hraje obrovské panoramatické okno přes celou jednu stěnu objektu. Návštěvníci tak mohou mít pocit intenzivního pobytu v přírodě i v momentu, kdy se vyhřívají u ohně a venku řádí vichřice.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
14.02.2021

Photocredit: James Silverman

0

Video: Stavba srubu norskou technologií krok po kroku

Půlhodinový dokument o stavbě srubu vlastníma rukama od kácení stromů, přes otesávání trámů až po až po zabydlení interiéru a zatopení v krbu. Video, které musíte vidět.

Video: Norská rodina žije ve skleněné kopuli

Něco pro fanoušky ekologických staveb. Přemýšleli jste někdy, jaké by to bylo žít ve skleníku? Početná norská rodina to už zjistila!

Cabin Vindheim: Neuvěřitelná dřevostavba, na jejíž střeše se dá sáňkovat.

Netradiční dřevostavba Cabin Vindheim si bere ze severské zimy to nejlepší. Prohlédněte si tento cenný klenot norské architektury i s jeho vychytávkami.

Chata na samotě s výhledem na fjord

Pokud si ceníte vlastní samoty, bude vám tato chata připadat jako malý kousek ráje. Stylová stavba s výhledem na norskou divočinu ale není pro každého...

Neměli peněz nazbyt. Postavili si k bydlení jen třetinu domu

Obyvatelé domu jsou zatím dva a přišlo jim zbytečné, aby bydlení koncipovali jako stavbu s nevyužívanými pokoji navíc. Proto zastavěli jen třetinu zastřešené plochy.

Chata s masivním komínem je postavena na skále – má dokonalý výhled na fjord

Prohlédněte si krásnou chatu s výhledem na fjord, která je postavena ze dřeva a betonu. Proč má vestavěné skříně na míru a co jsou její další výjimečnosti?

Dům s neuvěřitelnými výhledy byl inspirován sámskou tradicí

Drsné norské hory se staly domovem mladé rodiny, která chtěla být co nejblíže přírodě. Tak jako původní obyvatelé této divoké krajiny.

Unikátní chata z CLT stojí v drsných podmínkách – ve výšce 934 m n. m.

Horská chata postavená z CLT panelů a fasádou z dřevěných kůlů je mimořádně unikátní stavbou. Stojí ve nadmořské výšce 934 m n. m. a potvrzuje nezdolnost dřeva.

Pozorujte divoké soby a pižmoně ze stylové norské pozorovatelny

Zatoulejte se s námi do mytické norské krajiny Dovre a pozorujte s námi soby a pižmoně z elegantní dřevěné pozorovatelny.

Poptávka po chatách a chalupách v Česku strmě stoupla. Stejně jako ceny

Chaty a chalupy na prodej či k pronájmu jsou aktuálně velice žádané. Jaká je situace na českém trhu? Jsou nemovitosti pro víkendovou rekreaci ještě vůbec k mání?