HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Modulární dům z lepenky a dřeva – je zcela rozložitelný a za rozumnou cenu

Unikátní Wikkelhouse byl navržen a vyvinut skvělým týmem lidí z Fiction Factory – společností kreativních tvůrců z Amsterdamu. Od roku 1989 staví výjimečné interiéry, veletržní stánky či nábytek. V posledních letech začali dělat také domy. A ne ledajaké, ale úžasné designové a 100% biologicky rozložitelné, protože udržitelný design a příroda hrají v jejich filozofii naprostý prim.


Wikkelhouse, modulární dům ze dřeva a lepenky
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Se souhlasem © Wikkelhouse / Yvonne Witte

Malý dům s hodně velkými ambicemi

Skvělý prázdninový dům, chata na břehu řeky nebo pod horami, stylová kancelář nebo zahradní dům pro hosty. To všechno může modulární domek Wikkelhouse splňovat. Záleží jen na zákazníkovi, jak si jej nechá sestavit, vybavit a kam jej umístí. Je celý kompletně postaven z udržitelných materiálů a velkou roli samozřejmě hraje dřevo, které tvoří 60 % stavby.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Se souhlasem © Wikkelhouse / Yvonne Witte

Konstrukce a materiály

Každá stavba je vytvořena ze segmentů o tloušťce 1,2 metrů, které můžou být velmi snadno smontovatelné nebo naopak demontovatelné. Dům se tak dá i v průběhu let měnit. Sami tvůrci jej přirovnávají ke stavebnici LEGO a je na tom jistě mnoho pravdy. Zkrátka můžete dům vytvořit a když budete po čase jeho podlahovou plochu chtít zvětšit, nebude to žádný problém.

Izolace, proti hluku a zejména kvůli teplu, je tvořena lněným vláknem. Dále je konstrukce ze značné části tvořena také lepenkou, která se v nizozemštině nazývá „Wikkelen“. Odtud tedy netradiční název staveb. Při provozu domů je pak důležitá solární energie z panelů nainstalovaných na střechách. Ta je využívána k osvětlení, vytápění i pro ventilační systém domu. Prohlédněte si celou konstrukci ve fotogalerii.

Montáž za jeden den

Dobrá kombinace materiálů dává domům ještě jednu nespornou výhodu. Jsou velmi lehké, a tak je možné umístit je prakticky kdekoliv bez nějakých velkých příprav. Každý výše zmíněný segment váží pouhých 500 kg. Celá stavba pak včetně dopravy a montáže zabere pouhý jeden den.

Jak to vypadá uvnitř?

Co se týče vybavení, je dům upravený pro každého zákazníka doslova na míru. Přejete si extra okno, speciální barevnou či povrchovou úpravu? Všechno je v rámci chystání projektu možné zařídit. I dispozice interiéru záleží na zákazníkovi. Tvůrci jsou schopni dovnitř umístit malou kuchyňskou linku, sprchu nebo toaletu. 

Své místo má už stovka domů

Že se nejedná jen o nějaký začínající projekt odsouzený k zániku je jasné zejména z množství domů, které už našly svůj ideální „spot“. Je jich už celkem sto a vidět je můžete i mimo Nizozemí, odkud pochází jejich tvůrci. Wikkelhouses jsou k vidění také v Německu, Francii nebo třeba Anglii.

Ekologie a cena

Objednávají si je především lidé s respektem k přírodě, protože oceňují, že tento dům je až třikrát ekologičtější než klasický dům. Poměrně přívětivá je i cena. Vzhledem k modulárnímu konceptu staveb je cena založena zejména na tom, co do své stavby zvolíte. Takový typický průměrně realizovaný domek vyjde včetně dopravy a montáže od 50 000 do 85 000 EUR bez DPH, tedy v přepočtu 1,25–2,125 milionu Kč. Pokud si dopravu a montáž zajistíte sami, dostanete se i na 40 000 EUR, tedy rovný milion korun.

P.S. Řešíte stavbu, bydlení či vybavení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Kateřina Petríková

Vydáno dne:
28.05.2021

Photocredit: Se souhlasem © Wikkelhouse / Yvonne Witte

1

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE