HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Modulární dům z lepenky a dřeva – je zcela rozložitelný a za rozumnou cenu

Unikátní modulární dům Wikkelhouse byl navržen a vyvinut skvělým týmem lidí z Fiction Factory – společností kreativních tvůrců z Amsterdamu. Od roku 1989 staví výjimečné interiéry, veletržní stánky či nábytek. V posledních letech začali dělat také domy. A ne ledajaké, ale úžasné designové a 100% biologicky rozložitelné, protože udržitelný design a příroda hrají v jejich filozofii naprostý prim.


modulární dům ze dřeva a lepenky
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Se souhlasem © Wikkelhouse / Yvonne Witte

Malý modulární dům s hodně velkými ambicemi

Skvělý prázdninový dům, chata na břehu řeky nebo pod horami, stylová kancelář nebo zahradní dům pro hosty. To všechno může modulární domek Wikkelhouse splňovat. Záleží jen na zákazníkovi, jak si jej nechá sestavit, vybavit a kam jej umístí. Je celý kompletně postaven z udržitelných materiálů a velkou roli samozřejmě hraje dřevo, které tvoří 60 % stavby.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Se souhlasem © Wikkelhouse / Yvonne Witte

Konstrukce a materiály modulárního systému

Každá stavba je vytvořena ze segmentů o tloušťce 1,2 metrů, které můžou být velmi snadno smontovatelné nebo naopak demontovatelné. Dům se tak dá i v průběhu let měnit. Sami tvůrci jej přirovnávají ke stavebnici LEGO a je na tom jistě mnoho pravdy. Zkrátka můžete dům vytvořit a když budete po čase jeho podlahovou plochu chtít zvětšit, nebude to žádný problém.

Izolace, proti hluku a zejména kvůli teplu, je tvořena lněným vláknem. Dále je konstrukce ze značné části tvořena také lepenkou, která se v nizozemštině nazývá „Wikkelen“. Odtud tedy netradiční název staveb. Při provozu domů je pak důležitá solární energie z panelů nainstalovaných na střechách. Ta je využívána k osvětlení, vytápění i pro ventilační systém domu. Prohlédněte si celou konstrukci ve fotogalerii.

Montáž za jeden den

Dobrá kombinace materiálů dává domům ještě jednu nespornou výhodu. Jsou velmi lehké, a tak je možné umístit je prakticky kdekoliv bez nějakých velkých příprav. Každý výše zmíněný segment váží pouhých 500 kg. Celá stavba pak včetně dopravy a montáže zabere pouhý jeden den.

Jak to vypadá uvnitř modulového domu?

Co se týče vybavení, je dům upravený pro každého zákazníka doslova na míru. Přejete si extra okno, speciální barevnou či povrchovou úpravu? Všechno je v rámci chystání projektu možné zařídit. I dispozice interiéru záleží na zákazníkovi. Tvůrci jsou schopni dovnitř umístit malou kuchyňskou linku, sprchu nebo toaletu. 

Své místo má už stovka domů

Že se nejedná jen o nějaký začínající projekt odsouzený k zániku je jasné zejména z množství domů, které už našly svůj ideální „spot“. Je jich už celkem sto a vidět je můžete i mimo Nizozemí, odkud pochází jejich tvůrci. Wikkelhouses jsou k vidění také v Německu, Francii nebo třeba Anglii.

Ekologie a cena

Objednávají si je především lidé s respektem k přírodě, protože oceňují, že tento dům je až třikrát ekologičtější než klasický dům. Poměrně přívětivá je i cena. Vzhledem k modulárnímu konceptu staveb je cena založena zejména na tom, co do své stavby zvolíte. Takový typický průměrně realizovaný domek vyjde včetně dopravy a montáže od 50 000 do 85 000 EUR bez DPH, tedy v přepočtu 1,25–2,125 milionu Kč. Pokud si dopravu a montáž zajistíte sami, dostanete se i na 40 000 EUR, tedy rovný milion korun.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
28.05.2021

Photocredit: Se souhlasem © Wikkelhouse / Yvonne Witte

5

Dřevostavba do 1 milionu – bydlíte v malém, ale ve svém

Dřevostavba za milionu korun postavit lze, má ale řadu podmínek, které třeba hlídat

Video: Postavte si dům v 10 minutách!

Podívejte se na video, které vám ukáže nový vynález modulového rozkládacího domu, který se sám postaví během necelých 10 minut. Nahlédněte, jak se bude bydlet v budoucnosti.

Prefabrikovaný minidomek může být v podstatě čímkoliv

Minidomek pro skromné bydlení, sauna, kavárna či domek pro hosty. Tím vším může tento prefabrikovaný modul být. Záleží jen na vaší fantazii.

Minidomek ztracený v pralese – není vidět ani z letadla

Pokud milujete naprostou samotu a dokonalý klid, dřevěný minidomek ukrytý uprostřed hustého lesa si zamilujete na první pohled. Podívejte se na parádní výhledy na okolní kaňony z jeho oken.

Na zahradě postavil modulový domek pro svou maminku

Malá modulová dřevostavba je ideálním bydlením pro staršího člověka. Mamince pana Romana se osvědčila. Díky novému domovu se jí totiž změnil život. Navštivte ji s námi.

Levné modulové domy: čím se liší od dřevostaveb a opravdu se modulární dům z kontejneru vyplatí?

Líbí se vám modulární domky? Přečtěte si, jaké jsou jejich výhody a nevýhody a prohlédněte si bohatou galerii modulových dřevostaveb.

Modulový dům zvednutý dva metry nad terén nabízí hned několik výhod

Podívejte se, jakým způsobem se architekti z Chile rozhodli propojit krásný výhled na moře s možností přístavby v budoucnu. Vznikl krásný modulový dům.

Celoroční modulové domy jsou hitem – v čem je tiny house jedinečný a kolik stojí?

Bydlení v malých modulových domech – jak je to se stavebním povolením a co vše ukrývá tento tiny house pro celoroční plnohodnotné bydlení?