HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Lopatkovec sice vydrží vše, ale nesprávná péče se na něm podepíše

Pojďme hned na začátek vyvrátit jeden rozšířený mýtus: lopatkovec neboli toulcovka (latinsky spathiphyllum) není tak nenáročná rostlina, jak se o ní často hovoří. Ano, tahle pokojovka sice přežije stín, zanedbanou zálivku či naopak občasné přelití, ale na jejím vzhledu se to nesmazatelně podepíše. Pokud tedy víte, že vám péče o pokojové rostliny moc nejde, sáhněte raději po jiném druhu.


Lopatkovec
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: KNOW MALTA by Peter Grima, Flickr CC 2.0

Lopatkovec NENÍ nenáročná pokojovka

Trsovitý vzhled, bohaté svěží zelené listy, krásné a elegantní bílé květy. Tak přesně takhle lopatkovec, odborně spathiphyllum, může vypadat, pokud na něj nebudete systematicky zapomínat a nebudete zanedbávat jeho péči. Pokud naopak budete spoléhat na to, že si o zálivku řekne svěšenými listy, budete mít doma smutnou neduživou rostlinku s hnědými špičkami listů, která rozhodně nebude ozdobou žádného interiéru. Přečtěte si pár tipů na jeho pěstování v naší galerii.

Jiným jménem toulcovka (spathiphyllum)

Lopatkovci se říká také toulcovka,latinsky spathiphyllum nebo zjednodušenou českou verzí odborného názvu spatifylum. Patří do čeledi árónovité, která zahrnuje přes padesát vytrvalých rostlin a typické je pro ně prostředí tropické Ameriky (například Kolumbie) či jihovýchodní Asie. Rostliny mají zelené či bílé květenství složené vždy z palice a toulce (odtud název toulcovka).

Fotogalerie:

ⓘ Foto: KNOW MALTA by Peter Grima, Flickr CC 2.0, Luca Laz., Starr Environmental, Eric Hunt.

Lopatkovec – druhy

Lopatkovce se v našich domácnostech pěstují v mnoha kultivarech, o jejichž původu toho už dnes ani mnoho nevíme. Nejznámější druhy jsou toulcovka květnatátoulcovka kolumbijská. Kolik stojí živý či umělý lopatkovec v květináči? Srovnejte si jejich ceny zde.

Pěstování lopatkovce 

Lopatkovec dokáže prý efektivně čistit vzduch, proto je jeho ideálním umístěním ložnice, obývací pokoj či další místnost, kde členové domácnosti pobývá hojně a dlouho. Vzhledem k jeho původu mu nevadí ani vlhké prostředí, takže mnozí jej umísťují také do stinnějších a vlhkých koupelen. Má rád běžnou pokojovou teplotu a v nevadí mu i větší množství světla, ale lépe se mu daří v polostínu či stínu. Přímému slunci se ideálně zcela vyvarujte.

Pokud máte toulcovku na stanovišti s malou vzdušnou vlhkostí, nebojte se rostlinu občas postříkat rozprašovačem nebo ji třeba dopřát sprchu. I když se to neví, lopatkovec potřebuje mít zeminu stále lehce vlhkou a nikdy by nemělo dojít k úplnému vysušení. Zároveň ale pozor na velkou vlhkost a uhnívání kořenů. Na dno květináče proto vždy dejte vrstvu keramzitu či drobného štěrku, aby se přílišná vlhkost mohla dostat do podmisky. Jen díky tomu dokážete zabránit uhnívání rostliny. Na kolik přijde keramzit? Aktuální ceny si zkontrolujte zde.

Lopatkovec – hnědnutí a žloutnutí listů

Pěstitele nejčastěji trápí hnědnutí konečků listů lopatkovce. Co s tím? Zpravidla je příčinou právě zmíněná nedostatečná vlhkost, druhým důvodem je ona nepravidelná a nepromyšlená zálivka. Lopatkovec sice přežije, když na něj občas zapomenete a jindy naopak přelijete, rostlince ale povadnou listy a většinou se objeví nevzhledné hnědé konce.

Druhým problémem bývají naopak celé žluté listy či velké světle hnědé skvrny. Tady je na vině v naprosté většině přelití. Rychlou první pomocí může být proschnutí substrátu. Ošklivé listy už ale nezachráníte.

Co dělat, když lopatkovec nekvete?

Nejčastějším důvodem, proč lopatkovec nekvete, je nedostatek světla. Přímé světlo nesnese, jak už jsme psali výše, umístěte ho však ideálně cca metr od okna. V příliš velkém temnu a stínu bude mít rostlina totiž květ zelený, který není tak krásný jako ten zářivě bílý.

Lopatkovec – množení a přesazování

Pokud přesazujete vzrostlou a silnou květinu, můžete ji většinou rovnou i množit. Stačí totiž při vytažení z květináče oddělit jednotlivé trsy a zasadit je do květináčů zvlášť. Ideální dobou na tuto činnost je duben či případně celé jaro.

Nicméně do přesazování rostlin se nemusíte pouštět nějak často, lopatkovec totiž přesazování nesnáší dobře a dlouho trvá, než opět získá svěžest a vzhled před změnami. Místo přesazení proto stačí spíše hnojení, a to od jara do podzimu cca jedenkrát týdně.

Je lopatkovec jedovatý?

Krásná, čistící vzduch, ale přesto jedovatá – jako spoustu dalších áronovitých rostlin. Obsahují totiž šťavel vápenatý. Z toho plyne, že se nehodí do domácností s malými dětmi ani s domácími zvířaty, jako jsou kočky a psi. Otrava se projevuje silným sliněním a případně i zvracením. Pokud si doma přesto lopatkovec necháte, umístěte jej někam, kam děti ani zvířata nemohou.


Vydáno dne:
23.03.2023

Photocredit: KNOW MALTA by Peter Grima, Flickr CC 2.0

7

5 trendy pokojovek, které nesmí chybět v moderním interiéru

Máte stále pocit, že vašemu interiéru něco chybí? Zkuste do něj dostat více zelených rostlin! Poradíme vám, které jsou teď nejpopulárnější... Číst více →Monstera adansonii – odborník radí, jak na pěstování originální pokojovky s opičí tváří

Hledáte originální pokojovou rostlinu? Monstera adansonii neboli monkey mask je nevšední liána. Podívejte se, jak ji správně pěstovat... Číst více →Tchýnin jazyk: pokojová rostlina, která přežije cokoliv

Tchýnin jazyk se svými dlouhými a pevnými listy patří mezi nejodolnější pokojové rostliny. V čem je jiný než jiné pokojovky, jaké existují druhy a jak se o něj správně postarat?.. Číst více →Rýmovník – nejen proti rýmě a komárům. Na co všechno se dá použít?

Rýmovník je oblíbená pokojová rostlina, jejíž vytažky vás rychle zbaví rýmy. Jak připravit léčivý čaj a sirup z rýmovníku?.. Číst více →Zelenec: efektní pokojovka se snadným množením, která navíc pročistí vzduch

Zelenec se v českých domácnostech objevuje už po generace. Snadno se množí a odpustí zapomenutou zálivku... Číst více →Orchidej je náročná kytka? Ani omylem aneb boříme mýty o pěstování orchidejí

Pěstování orchidejí je velmi snadné a intuitivní, stačí teplo, světlo a vlhkost. Odmění se vám nádhernými květy všech barev až šest měsíců v roce. Jaké jsou konkrétní tipy na jejich pěstování?.. Číst více →10 úžasných pokojovek, které by neměly chybět v žádném interiéru

Interiér bez květin je interiér bez života. Vyberte si z těchto deseti aspoň jednu a dodejte svému bytu život... Číst více →Tlustice: nenáročný sukulent vhodný pro lajdácké pěstitele a cestovatele

Vzhled malého stromku, péče s nulovou náročností a banální množení. Tak tohle všechno nabízí nenáročná a dlouhověká tlustice... Číst více →