HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Zelenec: efektní pokojovka se snadným množením, která navíc pročistí vzduch

Zelenec je rostlina, která se v českých domácnostech objevuje už po generace. A má to hned několik důvodů. V prvé řadě její pěstování zvládne opravdu každý zahradnický analfabet a další nespornou výhodou je její extrémně snadné množení. Máte-li doma jednu silnou mateřskou rostlinu, za pár měsíců budete mít zelenců plný byt. Což není na škodu, protože je to opravdu elegantní pokojovka, která navíc čistí vzduch!


Zelenec: krásný a nenáročný
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: AnnSophieQ (Flickr CC)

Zelenec: perla mezi pokojovkami

Tahle perla mezi pokojovými rostlinami, celým jménem zelenec chocholatý (chlorophytum comosum), je neuvěřitelně nenáročná, elegantní a výjimečně čistotná – pomáhá čistit toxické a choroboplodné látky obsažené ve vzduchu vašich domácností.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: AnnSophieQ (Flickr CC), sclereid0309, KHQ Flower Guide

Zelenec patří mezi chřestovité rostliny a původně rostl jen v tropech a subtropech, v našich zeměpisných končinách ho ale dnes už známe z okenních parapetů v domácnostech babiček i moderních elegantních interiérů. Rostlina je typická pro svůj trsovitý, chcete-li růžicovitý, tvar. Dlouhé světle zelené listy s bílým pruhem uprostřed mohou mít až čtyřicet centimetrů a široké bývají okolo dvou centimetrů.

Zelenec a pěstování – jak na to?

Dobrou zprávou hned na začátek je, že zelenec vám odpustí prakticky jakýkoliv pěstitelský přešlap, takže je skvělým doplňkem do domácností cestovatelů, snílků i zapomnětlivců. Ideální je pro něj běžná pokojová teplota a dostatečné množství světla. Pokud bude ale teplota nižší a světlo rozptýlené a slabé, zelenec to také zvládne, nicméně bude vypadat trošku méně efektně. Nemá rád vyloženě suchý vzduch, a to pak dává najevo uschlými konečky listů.

Co se týče zálivky, tak i tady k vám bude zelenec velmi shovívavý a jen tak se ho nezbavíte. Disponuje totiž dužnatými kořeny, v nichž dokáže dlouhodobě uchovávat vláhu a občasné proschnutí půdy v květináči ho proto jen tak nerozhází. Toužíte-li po hezké a zdravé rostlině, určitě mu ale dopřejte pravidelnou přiměřenou zálivku a snažte se ho nepřelévat. Příliš vody mu totiž uškodí mnohem více než občasné sucho. V období vegetace zkuste rostliny přihnojit, zelenec se vám odmění ještě rychlejším růstem!

Zamiokulkas: nechte si poradit, jak jej správně pěstovat i množit

Letnění zelence

Naprosto ideální je zelenec také na letnění, protože dostatek světla a tepla dokáže úplně změnit charakter rostliny. Po pobytu venku má zelenec listy mnohem širší, zdravější a často i delší. Rostlina je celkově bohatší, působí pevněji a mnohem více lahodí oku. Klidně ho můžete i umístit do květináče s letničkami či muškáty. Dáte-li mu pár dní možnost zvykat si na slunce pomalu, vydrží už pak celé léto i na přímém slunci na okenním parapetu.

Jak množit zelenec? 

A na závěr ten největší bonus téhle pokojové rostliny, kterým je to nejsnadnější množení pod sluncem. V angličtině se zelenci říká také spider flower (pavoučí květina), protože zdravá rostlina dokáže velmi rychle vypouštět spoustu dlouhých šlahounů, na jejichž konci je jedna i více dceřiných mladých rostlinek. Ty stačí nechat trošku narůst, pak se šlahounem ustřihnout a vložit do květináče. Rostlina velmi snadno a rychle zakoření. Garantujeme vám, že brzy nebudete mít s množstvím zelenců ve vaší domácnosti co dělat.

Monstera – vše co potřebujete znát, přehledně od A do Z


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
03.12.2022

Photocredit: AnnSophieQ (Flickr CC)

1

Malování pokojů a stěn – nápady, inspirace a fotogalerie

Řešíte jak vymalovat váš pokoj a hledáte inspiraci? Najdete ji zde.

5 trendy pokojovek, které nesmí chybět v moderním interiéru

Máte stále pocit, že vašemu interiéru něco chybí? Zkuste do něj dostat více zelených rostlin! Poradíme vám, které jsou teď nejpopulárnější.

Monstera adansonii – odborník radí, jak na pěstování originální pokojovky s opičí tváří

Hledáte originální pokojovou rostlinu? Monstera adansonii neboli monkey mask je nevšední liána. Podívejte se, jak ji správně pěstovat.

Monstera minima: nádherná liána, která ale není monsterou – vychytávky k pěstování

Monstera minima je pokojová rostlina, která není tak úplně monsterou. V tomto článku se o ní dozvíte vše včetně vychytávek ohledně jejího pěstování.

Nejdražší rostlina světa – monstera variegata. Jak ji správně vypěstovat?

Monstera albo variegata je výstavní klenot všech pokojových rostlin. Proč je tak ceněná a jak panašovanou monsteru pěstovat?

Množení monster: jak správně postupovat + detailní fotonávod

Monstera a její množení je snadné, je však potřeba vybrat správný výhonek. Jak ho poznat? Fotogalerii s postupem krok za krokem najdete v tomto článku.

Tchýnin jazyk: pokojová rostlina, která přežije cokoliv

Tchýnin jazyk se svými dlouhými a pevnými listy patří mezi nejodolnější pokojové rostliny. V čem je jiný než jiné pokojovky, jaké existují druhy a jak se o něj správně postarat?

Rýmovník – nejen proti rýmě a komárům. Na co všechno se dá použít?

Rýmovník je oblíbená pokojová rostlina, jejíž vytažky vás rychle zbaví rýmy. Jak připravit léčivý čaj a sirup z rýmovníku?

Dracéna není palma. Známe vychytávku, která zajistí neuhnívání kořenů

Dracéna neboli dračinec patří k oblíbeným pokojovým rostlinám. Jak o pečovat, aby aby se jí dařilo?

Orchidej je náročná kytka? Ani omylem aneb boříme mýty o pěstování orchidejí

Pěstování orchidejí je velmi snadné a intuitivní, stačí teplo, světlo a vlhkost. Odmění se vám nádhernými květy všech barev až šest měsíců v roce. Jaké jsou konkrétní tipy na jejich pěstování?