Co je to celoroční mobilheim? Je potřeba stavební povolení a na co dát pozor ze strany úřadů?
HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Co je to celoroční mobilheim? Je potřeba stavební povolení a na co dát pozor ze strany úřadů?

Oblibou dnešní doby jsou mobilní domy, zvané také jako mobilhaus nebo mobilheim. Umístění mobilního domu i na vlastním pozemku má však svá pravidla, která je nutné dodržet. Při jejich nedodržení se může majitel dostat do nepříjemné situace.


Mobilheim stavební povolení
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Mobile Hut (se souhlasem)

Co je to celoroční mobilheim?

Mobilheim (nebo též mobilhaus, mobilhome či mobilní dům) je obytné vozidlo pro volný čas, které nesplňuje požadavky na konstrukci a provoz silničních vozidel, a dle příslušné normy je určen pro dočasné nebo sezónní ubytování (nikoli pro bydlení či rodinnou rekreaci). Má vždy kola. Podle stavebního zákona je definován jako výrobek plnící funkci stavby, který je považován za stavbu a spadá do režimu stavebního zákona. To znamená, že jeho umístění vyžaduje územní rozhodnutí nebo územní souhlas stavebního úřadu. 

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Mobile Hut (se souhlasem), Baluchon, aehdeschaine

Mohlo by vás zajímatMobilní domy – jsou vhodné pro celoroční bydlení?

Mobilní domy pro celoroční bydlení podléhají příslušným normám

Pokud by měl být mobilní dům využíván pro bydlení nebo rodinnou rekreaci, musí být posuzován ze stejných hledisek jako stavba rodinného domu nebo stavba pro rekreaci. Taková stavba musí být také umístěna na pozemku v souladu s územně plánovací dokumentací, musí odpovídat architektonickým hodnotám v území, musí splňovat podmínky mechanické odolnosti a stability, požární bezpečnosti, hygieny, úspory energie a tepla, životního prostředí atd. 

Zájemci o mobilheimy, pozor!

Ačkoliv jsou pro mnohé vlastníky pozemků mobilní domy atraktivním prvkem, který by chtěli vlastnit a užívat, tak při jejich umístění a užívání v rozporu s příslušnými předpisy může stavební úřad přistoupit k udělení pokuty nebo k nařízení odstranění stavby. Uhrazením pokuty není majitel zbaven povinnosti tuto stavbu legalizovat.

Zájemcům o pořízení mobilního domu proto doporučujeme nejprve se informovat u profesionálů, zda je možné v dané lokalitě mobilní dům umístit, jaké podmínky musí splňovat a jakou dokumentaci bude vyžadovat. 

Nový stavební zákon přinese změny

V novém stavebním zákoně by mělo vzniknout plno novinek a výhod pro mobilheimy a mobilní domy, ale i modulární a kontejnerové stavby, glampingové stany nebo zahradní domky. To by mohlo obyčejným lidem a např. i provozovatelům kempů usnadnit umisťování mobilheimů na pozemek.

TIP: Nahlédněte do naší fotogalerie pro bohatou dávku inspiračních fotografií mobilních domů a mobilheimů.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Tomáš Vítek

Specialista na Mobilhome

Vydáno dne:
09.04.2022

Photocredit: Mobile Hut (se souhlasem)

2

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE