HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Instalace a přípojky pro tiny house – možnosti a příklady provedení

Mobilní bydlení se u nás stává stále populárnějším. Při samotné stavbě tiny house domku je jednou z částí provádění rozvodů všech instalací. Zde se jedná o rozvody elektřiny, vody, odpadů a případně také rozvody klimatizace. Důležité je vyřešit i možnost externího připojení, když například jedete s tiny housem do kempu nebo domek stojí stabilně na jednom místě. To pak může bydlení v mobilním mini domku fungovat jako v klasickém rodinném domě.


Mobilní tiny house a přípojky
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Ivy Acres (Flickr CC by 2.0)

Tiny house a volba potřebných instalací

Při realizaci mobilního bydlení je jednou ze stěžejních otázek volba potřebných instalací pro následný provoz takové stavby. Všechny požadované instalace je potřeba mít promyšlené a ideálně také zanesené ve výrobní dokumentaci jednotlivých konstrukcí. Z dokumentace pak čerpají řemeslníci, kteří provádí montáž jednotlivých druhů rozvodů.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Ivy Acres (Flickr CC by 2.0), Nicolás Boullosa, Marek Kuchař, Laura LaVoie

K výkonu těchto prací potřebují také výrobní plány tiny house domečku, aby věděli, jak jsou například rozmístěné nosné dřevěné sloupky ve stěnách nebo nosníky v konstrukci stropu. Porušení těchto nosných prvků by mohlo staticky ovlivnit funkčnost celé stavby. Obdobně jako pro vnitřní instalace je nezbytné přemýšlet o vyvedení rozvodů (přípojek) z venkovní strany tiny housu, kvůli možnému napojení na sítě například v kempu. 

Tiny house – vnitřní rozvody instalací

Rozvody elektřiny v tiny housu

Mezi nejdůležitější instalace patří rozvody elektřiny. Troufám si říct, že bez všech ostatních se uživatel mobilního domku krátkodobě dokáže obejít. Kabelové rozvody elektřiny je nejvhodnější po stavbě rozvádět v samotných stěnách nebo instalačních předstěnách. Pomocí vykružovacího zařízení, které se připevní na běžný aku šroubovák, se vyvrtají otvory pro kabeláž podle velikosti svazku drátů, které mají obkladovým materiálem procházet. Vykružují se také otvory v obkladových deskách stěn pro budoucí zásuvky nebo vypínače. Velikost těchto otvorů je pak nutné již přizpůsobit velikosti přístroje vypínače či zásuvky. Na provádění těchto otvorů se můžete podívat v naší fotogalerii

Rozvody vody a kanalizace

Rozvody vody a kanalizace se plánují v návaznosti na umístění zařizovacích předmětů (WC, umyvadla, vana, sprcha, dřez apod.) v jednotlivých místnostech. Rozvody teplé a studené vody se zpravidla vedou v dutinách vnitřních konstrukcí nebo předstěnách obvodových stěn. Aby bylo možné vodovodní potrubí přivést ke všem potřebným spotřebičům, pokládají se jejich trubky do skladby podlahy. Potrubí vody má průměr zpravidla mezi 20 až 40 mm. Od většiny zařizovacích předmětů musí být proveden rozvod kanalizačního potrubí. Zde se průměry těchto potrubí pohybují mezi 50 až 100 mm. 

Mohlo by vás zajímat: Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 6: Máme vodu

Ostatní vnitřní rozvody a vytápění

Výše jsme si uvedli rozvody a kabeláže potřebné pro běžný provoz v tiny housu. Doplňkové rozvody uvnitř domku řešíme v případě dalších technologií, například pro chlazení stavby (mobilní klimatizace) nebo pro ohřev vody (solární panely).

Klimatizace v tiny housu

U rozvodů pro klimatizaci je nutné přes obvodovou stěnu nachystat otvor pro potrubí chladiva, které proudí od venkovní klimatizační jednotky do té vnitřní. Společně s rozvody chladiva se umisťuje přívodní elektrický kabel mezi těmito jednotkami.

Tiny house a solární panely

Od solárního panelu vedou přes střechu potřebná potrubí (až do zásobníku vody), ve kterých proudí teplonosné médium.

Vytápění tiny housu

Co se týká vytápění, tak mezi velice časté způsoby patří krbová kamna na dřevo nebo elektrické přímotopy.

Mohlo by vás zajímat: Luxusní tiny house, který má krbová kamna a solární panely

Soběstačný tiny house

Pokud cestujeme do přírody mimo civilizaci, musíme se připravit na omezené možnosti využití jednotlivých sítí a médií. Pokud není součástí tiny housu generátor nebo fotovoltaická elektrárna, je vhodné mít v záloze svíčky. Na topení můžeme využít krbová kamna na dřevo a pro hygienu a pitný režim se dá vystačit s několika barely vody. Vařit se dá na plynovém vařiči nebo na venkovním ohni. Alternativou ke klasickému splachovacímu WC je např. separační toaleta.

Mohlo by vás zajímat: Soběstačný designový mobilní dům plní prázdné místo na českém trhu

Venkovní přípojné body

Pokud přijedete s tiny housem do kempu, tak zde jsou možnosti napojení mobilního domku větší. Každé stanoviště má obvykle vlastní přípojné body elektřiny, takže stačí vytáhnout obyčejnou prodlužku. Napojit se obvykle dá také na pitnou vodu, kde za pomoci malého vodoměru přesně víte, kolik jste za pobyt spotřebovali vody. Díky elektřině dokážete využít například indukční desku na vaření nebo si ohřát vodu v zásobníku na koupání. Na několik možností a příkladů se můžete podívat do naší fotogalerie

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
24.02.2022

Photocredit: Ivy Acres (Flickr CC by 2.0)

0

Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 5: První místnosti

Mobilní domek, který stavíme svépomocí, dostal okna i dveře a z venku jsme se přesunuli dovnitř. V tomto článku se pustíme do finálních úprav místností.

Mladý pár má plnohodnotné bydlení ze dvou minidomků: v jednom žijí, ve druhém pracují

Mladý pár vyměnil ruch velkoměsta za život na venkově ve dvou mobilních domcích, ve kterých bydlí i pracují. Podívejte se, jak se jim stavba jejich nového domova povedla.

Starý školní autobus, hasičské auto i přepravní kontejner posloužily jako základ pro minidomek

Starý přepravní kontejner, vysloužilý školní autobus, ale také podvozek hasičského auta, to jsou prostředky, které posloužily jako podvozek pro stavbu zajímavých minidomků. Prohlédněte si je zblízka.

Petr: Mini domek místo chalupy jsme si postavili na Šumavě

Petr a Lucie se rozhodli pro moderní způsob chalupaření. Postavili si na Šumavě krásný mini domek místo chalupy a nemůžou si ho vynachválit. Prozradili i cenu.

50+ tiny house domečků nejrůznějších stylů a tvarů – inspirujte se tím nejlepším

Top výběr těch nejlepších i nejbizarnějších miniaturních domečků z celého světa: na kolečkách, na kuřích nožkách i na vodě. Prohlédněte si pestrou galerii.

Video: Mini chata z obytného kontejneru – má luxusní interiér i výhledy

Obytný kontejner je skvělou nízkonákladovou variantou bydlení pro lidi, kteří nepotřebují velké přepychové domy. Podívejte se na krátkou video prohlídku obytného kontejneru na skalách.

Luxusní tiny house pro spisovatelku má ložnicí s výhledem do 3 světových stran

Nádherný tiny house byl vytvořen na objednávku spisovatelky, která píše dětské knihy. Její nový domeček vypadá jako z pohádky!

Sama a bez předchozích zkušeností si postavila tiny house. I když jí život házel klacky pod nohy

Tato mladá žena se rozhodla postavit si vlastní tiny house i přesto, že neměla žádné zkušenosti. Byla na vše sama. Prozradila nám cenu, materiály i popis dispozice.

Elegantní tiny house pro 4 osoby – moderní kuchyně, velká koupelna a obrovské okno s výhledem

Spaní pro čtyři osoby, kuchyňský kout, skříně, koupelna, a přitom všem dostatek elegance a jednoduchosti. To vše v jednom tiny housu!

Co je to celoroční mobilheim? Je potřeba stavební povolení a na co dát pozor ze strany úřadů?

Zajímalo vás někdy, jak se bydlí v mobilheimu? Co to vlastně je a na co byste si měli dávat pozor v případě jeho celoročního využívání?