HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dokonalá proměna polorozpadlé farmy v moderní bydlení

Citlivý přístup k dědictví našich předků je jedním ze základních kamenů současné architektury. Architekti už nesrovnávají tradiční budovy se zemí a nestaví na jejich místě supermoderní stavby. Trendem je maximálně využívat historické dědictví a co nejcitlivěji ho propojovat se současnými požadavky na komfortní moderní bydlení. Všude už můžeme vidět spoustu zdařilých rekonstrukcí starých statků a farem a polorozpadlá hospodářství se pomalu stávají minulostí. Mezi ta, která se podařilo kompletně zrekonstruovat, patří i farma v nedalekém Maďarsku.


Zdařilá renovace polorozpadlé maďarské farmy
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Tamás Bujnovszky

Odvážné rozhodnutí

Polorozpadlé hospodářství, které zdědila mladá rodina, stojí ve vesnici, kde se nachází velmi staré a historické budovy. K těm patřily i budovy na farmě. Bohužel se o ně v posledních desetiletích příliš nepečovalo a tak na nich byl znát zub času. Mladí manželé, kteří farmu zdědili po manželových prarodičích, si zpočátku nebyli jisti, jestli mají dost energie a prostředků pro rekonstrukci farmy, ale nakonec se pro ni rozhodli. A jak sami říkají, bylo to to nejlepší rozhodnutí, co kdy udělali. Podívejte se na fotoreportáž jejich nového bydlení v galerii fotek.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Tamás Bujnovszky

Zděná stáj nevydržela nepřízeň počasí, dřevěná stodola zůstala zachovaná

Původní farma byla postavena v roce 1931 a skládala se ze tří budov – obytné budovy pro majitele, stáje pro koně a hospodářská zvířata a stodoly. Noví majitelé chtěli vše zachovat, ale nakonec se ukázalo, že zrekonstruovat lze pouze obytnou budovu a stodolu. Stáj musela být z konstrukčních důvodů zbourána, byla celá zděná a její stěny už nebyly dostatečně stabilní. Stodola byla naopak dřevěná (s celodřevěnou konstrukcí a obložením) a zůstala perfektně zachovaná. Díky svým rozměrům a poloze se stala základem budoucího obytného prostoru.

Moderní bungalov připomíná svým uspořádáním starou tradiční farmu

Snaha o zachování původních materiálů i charakteru stavby

Původní dům měl tvar kříže, který tvořila hlavní budova a podélné přístavby. Majitelé chtěli zachovat charakter stavby a materiály, které jsou typické pro danou oblast (západní část Maďarska přímo u hranic s Rakouskem). Pouze vnitřní prostory byly kompletně přepracovány, aby svým obyvatelům dokázaly poskytnout komfort běžný pro moderní stavby. Cílem bylo minimalizovat použití nových materiálů. Při stavbě byl využit použitelný materiál ze zbořených stájí (především cihly), ale pro některé části bylo potřeba nakoupit nové dřevo.

Tři zóny na místě třech původních budov

Celková obytná plocha domu není veliká – pouhých 134 metrů čtverečných. Prostory jsou rozděleny do tří oblastí. První je tzv. noční zóna, ve které jsou tři ložnice a koupelny. Tato noční zóna vznikla v původní hlavní budově. V zachované stodole vznikla „mezioblast“ sloužící jako skladovací prostory, šatny a úklidová místnost. Kuchyně, jídelna a obývací pokoj jsou v přístavku, který vyrostl na místě zbořených stájí a má stejné rozměry jako původní stavba. Přístavek je připojen k dochovaným budovám otevřenou chodbou, která do domu přináší dostatek světla. Tam je také vchod do domu. Prohlédněte si celý dům včetně výkresů v obsáhlé fotogalerii.

Světlý jednoduchý interiér evokující stodolu

Hlavním cílem při přestavbě bylo maximální zachování původních budov a jejich rozložení a rozměrů. Důležitá byla také ekonomická stránka, noví majitelé si přáli spíše úsporná řešení. Samozřejmě byly obnoveny fasády na všech stěnách, venkovní stěny byly zatepleny. Proběhla renovace střechy a úpravy interiéru. Interiér byl upraven jednoduše. Původní malby a ornamenty byly už ztraceny, takže stěny byly jednoduše jednobarevně vymalovány. Do prostoru byly umístěny dřevěné police a vestavěný dřevěný nábytek. Na podlahy bylo použito částečně dřevo a částečně dekorativní tmavý kámen, který kontrastuje s bílými stěnami.

Když se moderní dům potká s tradiční farmou


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
24.05.2019

Photocredit: Tamás Bujnovszky

6

Video: Geniální variabilní dům s posuvnými stěnami

Video, v němž navštívíte zahradní dům s posuvnými stěnami od nizozemského architekta Caspar Schols.

Fotogalerie: Neváhejte s rekonstrukcí. Výsledek bude stát za to!

Přemýšlíte, že předěláte své bydlení, ale nemůžete se rozhoupat? Naše fotogalerie vám ukáže výsledky rekonstrukce, které stojí za to!

Replika roubenky v Orlických horách: Podaří se vám najít alespoň 10 rozdílů?

Nová konstrukce roubenky byla navržena tak, aby splňovala současné požadavky na bydlení a zároveň respektovala původní vzhled. Podívejte se na celý průběh rekonstrukce, která se nevidí každý den.

Moderní bungalov na tradiční farmě? Posuďte sami, jak se architektům povedl

Je možné postavit moderní vzdušný bungalov na tradiční farmě v jižní Anglii? Přečtěte si náš článek a posuďte sami, jak se architektům podařilo skloubit staré s novým.

Když se moderní dům potká s tradiční farmou

Kanadský pár dokázal citlivě propojit staré s novým a postavil na své farmě dům, který je tradiční zvenku, ale velmi moderní uvnitř.

Ekologická rekonstrukce ve stylu Asie: staré dřevo, nový spirit

Dřevo má podstatnou výhodu v tom, že když mu dopřejete správnou péči, je i po desítkách let zase jako nové. Díky tomu je Kloem hostel starým domem s novou vizáží.

Dům s kulatými okny vyrostl na místě zdevastované farmy

Dům s kulatými okny a jemnými šindeli vyrostl na místě zdevastované farmy a v mnohém se původnímu obydlí podobá.

Proměna rozpadlé jihotyrolské stodoly v úžasný penzion s duší

Prohlédněte si dokonalou proměnu staré zničené venkovské stodoly na stylové apartmány v jihotyrolské vesnici Nals. Zasloužila se o ni mladičká a usměvavá Judith, dcera majitele zdejší farmy.

Nezvyklé dřevěné domy pastevců lákají k návštěvě Velike Planiny ve Slovinsku

Nahlédněte s námi do života slovinských pastýřů krav, kteří léto trávili ve stříbrných dřevěných salaších na Velike Planině.

Bydlení v domě z 18. století je jen pro opravdové milovníky tradičního bydlení

Zrenovovat dům z 18. století s památkáři za zády byla pěkná výzva. Výsledkem je ale krásný originální dům se spoustou prostoru.