HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Nájemníci mohou na inflaci vydělat

Ač to zní neuvěřitelně, současný ekonomický vývoj a zejména prudké zvýšení míry inflace v České republice může některým z nás přinést značné výhody. Je však důležité znát dvě základní věci. Zaprvé pochopit, jak vlastně inflace funguje a jaké vedlejší jevy spouští. A za druhé si umět svou situaci správně propočítat. Na tyto dva aspekty se podíváme v následujících pár řádcích určených nejen lidem, kteří bydlí v nájmu, ale i majitelům nemovitostí.


inflace nájem

Inflace jako neviditelný žrout peněz

Není jednodušší cesta, jak z někoho bezbolestně dostat peníze, než mu je nechat, ale nepozorovaně jim snížit skutečnou hodnotu. Tak funguje inflace. Množství peněz, které máte v kapse nebo na bankovním účtu, nominálně (tedy číselně) zůstává sice stejné, jejich skutečná hodnota ale klesá, protože si za ně prostě koupíte míň. Je to natolik abstraktní a těžko uchopitelný jev, že s jeho praktickým pochopením má problém mnoho z nás – i těch ekonomicky gramotných. Vzpomeňme například událost, kdy bývalá ministryně financí Alena Schillerová na svém Facebooku publikovala komentáře, ze kterých bylo zjevné, že ani ona sama nechápe, co to inflace je a jak funguje.

Došly peníze? Nevadí, natiskneme

Na úrovni státu se poslední roky stává nepsaným pravidlem řešit problém s nedostatkem financí prostě tak, že se natisknou. V dnešní době již pravděpodobně nedochází ani k fyzickému tisku, jelikož většina peněz je vedena v bankách pouze virtuálně, podložena vírou. Když však stát nové peníze vyrobí, může je třeba lidem rozdat. Toho s oblibou využívají zejména populisticky orientovaní politici, kteří si za takové peníze kupují své voliče. Stejně tak se tyto peníze používají například na vyplácení dotací.

Tím, že do společnosti „nasypeme“ více bankovek, ale nevytvoříme žádný logický důvod ke zvýšení životní úrovně. Úroveň zůstává stejná, pouze poklesne hodnota všech peněz, které jsou v oběhu, tedy zejména těch, se kterými občané disponují. A tak nastává jednoduchá situace – peníze se vyrobí a někomu „privilegovanému“ darují. Ten tak získá výhodu. Někdo jiný to ale logicky musí zaplatit, a to právě schytají všichni ostatní. Škodu zaplatí tak, že jejich 200 Kč v peněžence má najednou hodnotu třeba jen 198 Kč. Je to bezbolestné, protože to není vidět – na bankovce je přece napsané stále stejné číslo.

Intervence centrální banky

S nadměrně vysokou mírou inflace se snaží bojovat centrální banka (ČNB), která k tomu však nemá neomezené množství nástrojů. Tím ozkoušeným, který se obvykle využívá, je zvýšení úrokové míry. Jakmile se úroková míra zvýší, nastane sice problém pro občany a firmy, kteří jsou zvyklí dlužit (půjčky jsou dražší), naopak se ale vyplatí více spořit (banky dávají za spoření lepší úroky).

A tím se dostáváme konečně k tomu zásadnímu...

Pronajímáte nemovitost? Prodejte ji a budete inkasovat o 50 % víc

Představte si jednoduchou modelovou situaci. Vlastníte byt 1+1 v Brně. Jeho dnešní tržní cena se pohybuje kolem 3,5 milionu korun. Máte v takovém bytě nájemníka, který vám platí měsíčně 12 000 korun. A teď si představte, že tento byt raději prodáte.

Získaných 3,5 milionu korun uložíte do banky na obyčejný spořicí účet bez termínování, přičemž v současné době nabízejí některé banky úrok kolem 6 % p. a. (označení p. a. znamená per annum, tedy ročně). V takovém případě z uložených 3,5 milionu bez práce inkasujete 210 000 korun ročně, tedy 17 500 měsíčně. To je o 5 500 více, než kdybychom si byt ponechali a měli v něm nájemníka. Zdá se to neuvěřitelné, ale matematika je neúprosná.

Ale to není zdaleka vše. V takové chvíli nemusíte řešit nic. Žádné dohadování s nájemníkem, pojištění nemovitosti, řešení rozbitého vybavení bytu. Prostě nic. Stáváte se de facto rentiérem.

Rozmlouvá vám bankéř předschválenou hypotéku? Nenechte se napálit

Bydlení v nájmu jako forma spoření

Tam, kde pronajímatel tratí, tedy dotuje nájemníkovi zmíněných 5 500 měsíčně tím, že si tyto peníze nechává ujít, tam naopak druhá strana (nájemník) výhodu získává – tedy vydělává. Situace je založena na psychologicko-historickém kontextu a zřejmě i přežitcích z dob socialismu. Ten napomohl vytvořit prostředí, ve kterém jsou nájmy u nás v poměru k ceně nemovitostí nepoměrně nízké. Nájemník tak má svůj nájem z části hrazen právě nájemcem. Peníze, které díky tomuto procesu ušetří, pak může nájemník využít jiným způsobem – investovat a nebo například uložit právě na již zmíněný spořicí účet.

Všechno má svá ale ...

Samozřejmě prodat nemovitost, jít do nájmu a žít z bankovních úroků se může v tuto chvíli jevit jako nejlepší cesta. A ono tomu tak skutečně je. Otázkou ale zůstává, jaký bude další vývoj české ekonomiky. Je velmi pravděpodobné, že, podaří-li se inflaci zkrotit, dojde opět ke snížení úrokových sazeb. V tu chvíli se spoření přestane vyplácet a tato strategie přestane fungovat. Je proto potřeba si předem své investiční či spořicí záměry dobře rozmyslet.

Tak jako tak, stále zůstává faktem, že ekonomicky nejvýhodnější formou bydlení v Česku je bydlení v nájmu.


Vydáno dne:
18.05.2023

1

Cena dřevostavby – online nástroj, který vám to spočítá

Spočítejte si, kolik bude stát vaše dřevostavba i s úroky a kdy.. Číst více →Jak na hypotéku, financování pozemku, projektu a domu?

Hypotéku můžete získat nejen na výstavbu domu, ale také na projekt nebo pozemek. Podívejte se, jak na bezpečně získat hypotéku krok za krokem... Číst více →Po zaplacení nájmu jim už nic nezbylo, rychle si tedy postavili vlastní levné bydlení

Když v bytě platíte tak vysoký nájem, že už nic neušetříte, je nejvyšší čas si postavit vlastní bydlení. Rychle a levně... Číst více →Cena bydlení: Jak se nám bydlelo před třiceti lety a dnes

Že bylo před rokem 1989 levněji? Jistě, ale na dostupnosti solidního bydlení to zase tolik znát nebylo. Podívejte se s námi na srovnání toho, za kolik jsme bydleli před 30 lety a dnes... Číst více →Petr: Banka nám dělala velké problémy. Kompromisy jsme ale dělat nechtěli

Mladá rodina si postavila ve středních Čechách moderní bungalov navržený na míru. Největší problémy měli na začátku s bankou. Proč se jim nedařilo získat hypotéku?.. Číst více →Daň z nemovitosti se vám může téměř osmkrát prodražit

Pomocí 3 typů koeficientů mohou obce vícenásobně zvýšit základní sazby, což vám může daň z nemovitosti téměř osmkrát prodražit. Jaké navýšení se týká právě vás?.. Číst více →Odhad ceny nemovitosti: Jak správně odhadnout cenu bytu, domu či pozemku

Odhadnout cenu nemovitosti není nic jednoduchého. My vám poradíme, jak zjistit, jakou má váš dům, byt či pozemek hodnotu... Číst více →Vyplatí se prodat či koupit nemovitost zatíženou právní vadou?

Je možné prodat nemovitost s právní vadou? Na co si dát při koupi takového bytu či domu pozor? Odpovědi naleznete v našem článku... Číst více →Michaela: Místo bytu máme dřevostavbu, vyšlo nás to levněji, máme klid a zahradu

Přečtěte si rozhovor s paní Michaelou, která spolu s rodinou vyměnila byt za dřevostavbu a nám prozradila, jaké komplikace museli řešit... Číst více →Nedosáhli jste na hypotéku? Nezoufejte, poradíme, jak hypoteční úvěr získat

Získat od banky hypotéku je čím dál těžší a stále více lidí na ni nedosáhne. Co dělat, pokud ani vám banka hypoteční úvěr neschválila?.. Číst více →