Odhad ceny nemovitosti: Jak správně odhadnout cenu bytu, domu či pozemku
Odhadnout cenu nemovitosti není nic jednoduchého. Roli hraje spousta faktorů a pouze opravdoví odborníci dokážou vypočítat cenu nemovitosti správně. Na koho se ale při odhadu ceny bytu či domu obrátit? Kolik vás to bude stát? A kdy je vůbec odhad ceny nezbytný? Abyste se lépe v této problematice zorientovali, připravili jsme pro vás přehledný článek, který dokáže zodpovědět veškeré vaše otázky.
Kdy vlastně musím mít odhad nemovitosti?
Odhady cen nemovitostí se provádějí za různým účelem a často se od sebe i výrazně liší. Odhad ceny bytu či domu budete potřebovat pro banku na získání hypotéky, při dědickém řízení, při rozvodovém řízení, pro finanční úřad k zaplacení daní a v neposlední řadě při prodeji. Ne ve všech případech je ale nutné mít znalecký posudek o ceně, v některých případech vám bude stačit odhad od dobrého realitního makléře.
Bankovní odhad nemovitosti
Chcete-li si při koupi bytu či domu vzít hypotéku, budete potřebovat doložit odhad ceny nemovitosti. Jedná se o znalecký posudek o výši zástavní hodnoty dané nemovitosti, který vypracuje smluvní znalec banky. Velká část bank poskytuje tuto službu zdarma. Bankovní odhad ceny je zpravidla o 10–20 % nižší, než je kupní cena nemovitosti. To slouží bance jako pojistka v případě, že nebudete hypotéku včas a řádně splácet a banka bude nucena vaši nemovitost prodat.
Soudní odhad nemovitosti
Soudní znalec bude muset odhadnout cenu vaší nemovitosti vždy, když je to nařízeno zákonem, čili pro oficiální účely. Soudním znalcem může být jedině osoba jmenovaná soudem nebo Ministerstvem financí. Znalec připraví znalecký posudek o nemovitosti, který poté předložíte u soudu při různých sporech (rozvodové řízení, exekuce, majetkové spory) či finančnímu úřadu. Znalecký odhad nemovitosti se ale výrazně liší od tržní ceny. Posuzuje totiž jiné záležitosti než tržní odhad a výsledná cena může být výrazně nižší než cena tržní. Cena za znalecký posudek se liší dle obtížnosti, u bytů se pohybuje od 2800 do 4000 Kč, u domů od 5500 do 7000 Kč.
Odhad ceny nemovitosti při prodeji
Pokud byt či dům prodáváte, nepotřebujete oficiální odhad od soudního znalce, ale potřebujete znát reálnou tržní cenu. Ta se od té ze znaleckého posudku může výrazně lišit. Zatímco znalecký odhad nemovitosti zohledňuje pouze velikost nemovitosti a její stav, tržní cena zohledňuje veškeré aspekty nemovitosti, které na ni můžou mít vliv. Je to nejen stav nemovitosti, její velikost či dispozice, ale také lokalita, dostupnost služeb v okolí či dopravní situace. Jinou cenu bude mít dům u dálnice než ten u parku. Ačkoliv to na první pohled může vypadat jednoduše, určit správnou prodejní cenu je malá věda.
Homestaging – jak připravit nemovitost na rychlý a úspěšný prodej
Nesrovnávejte jablka s hruškami
Majitelé nemovitostí, kteří se rozhodnou ji prodat vlastními silami, mají často velmi zkreslené představy ohledně prodejní ceny. Myslí si, že se stačí podívat na realitní server, najít podobné nemovitosti v dané lokalitě a mají cenu určenou. Netuší, že často srovnávají jablka s hruškami a jejich zjednodušený odhad nemovitosti může být i o statisíce nižší či vyšší než skutečná prodejní cena. Prodejní cena se většinou nerovná ceně inzerované, takže nevíte, za kolik se nemovitosti ve skutečnosti prodaly. Často na první pohled maličkost jako je výtah, patro či blízkost silnice výrazně ovlivňují výslednou cenu. Srovnávat lze tedy pouze dvě naprosto stejné nemovitosti. Správné ocenění nemovitosti je mixem objektivních a subjektivních aspektů.
🔴 Nejvíc lidí právě čte:
„Tenerife jsem přešel za 4 dny,“ láká k fascinujícímu výletu mladý cestovatelJak určit cenu nemovitosti?
Jak vlastně probíhá odhad nemovitosti pro prodej? Jak odhadnout cenu nemovitosti, aby odhad nebyl podhodnocený ani příliš nadhodnocený? Hlavní roli hraje srovnávací metoda. Tato metoda využívá data z realitního trhu, čili porovnává ceny prodaných nemovitostí v dané lokalitě a stejného typu. Abyste mohli ceny porovnat, potřebujete přístup do databází realitních kanceláří, do katastru nemovitostí a do cenových map. Všechny tyto údaje zkušenému odhadci pomůžou zjistit cenu nemovitosti, za kterou se dá reálně dobře prodat.
Dá se zjistit cena nemovitosti z katastru?
V katastru mají nemovitosti zapsán cenový údaj, tj. poslední cenu, za kterou nemovitost změnila majitele. Cenové údaje jsou evidovány u nemovitostí, které byly nabyty na základě kupní smlouvy nebo v dražbě. Najdete tam tedy ceny, za které byly prodány domy ve vaší ulici či blízkém okolí. Na první pohled je katastr jednoduchý způsob, jak odhadnout cenu nemovitosti, ale má svá úskalí. Sousedův dům nemusí mít nutně stejnou cenu jako ten váš. Velkou roli můžou hrát i malé detaily jako třeba to, že jeho dům nemá garáž, zatímco váš ano. Trh se také rychle mění a rok staré údaje nemusí být nutně aktuální. K cenám v katastru je tedy potřeba přistupovat s celkovou znalostí trhu a současného dění na něm.
Nahlížení do katastru nemovitostí (KN) + NÁVOD
Co má vliv na odhad ceny nemovitosti
Pokud potřebujete znalecký posudek o ceně nemovitosti, odhadce bere v úvahu pouze stav nemovitosti a její rozměry. Jedná-li se ale o ocenění nemovitosti pro prodej, do hry přichází spousta dalších faktorů. To platí jak pro domy, tak pro byty a pozemky.
1. Výměra nemovitosti v m2
Cenu bytu, domu i pozemku zásadně určuje jeho velikost. Obecně platí, že čím menší nemovitost, tím vyšší cena na m2. Do výměry se započítává i balkon či terasa, ale cena za m2 je poloviční.
2. Dispozice a stav bytu či domu
Výrazně zahýbat s cenou může i dispozice a stav nemovitosti. Kupující často preferují prostorné otevřené pokoje, kuchyň propojenou s obývacím pokojem nebo naopak záchod oddělený od koupelny. Cenu může snížit i špatný stav nemovitosti. Přesto doporučujeme opravit pouze největší nedostatky a provést homestaging, kompletně rekonstruovat nemovitost před prodejem se většinou nevyplatí. Většina kupujících si chce nově nabyté bydlení upravit podle svého vkusu.
Bungalovy do tří a půl milionů, které se v Česku staví nejčastěji
3. Lokalita
Ocenění nemovitosti zásadně ovlivňuje lokalita. V některých případech právě lokalita tvoří největší část ceny. Důležitým kritériem je dopravní dostupnost. Pokud máte blízko bytu či domu stanici tramvaje, metra či aspoň autobusu, bude jeho cena vyšší než v případě, kdy je dostupné pouze autem či autobus jede jednou za hodinu. Dalším kritériem je občanská vybavenost, tedy jak daleko jsou obchody, úřady, školy, školky, sportoviště, divadla, parky, dětská hřiště atd. Cenu nemovitosti můžou snížit či zvýšit i chystané projekty. Vyroste v blízkosti nová stanice metra, sjezd z dálnice či obchodní centrum? Cena může vyrůst až o statisíce. Naopak výstavba rychlostní silnice přímo pod okny nebo nový developerský projekt za vaším plotem cenu spíše sníží.
4. Aktuální situace na trhu
Kromě lokality, dispozice či stavu bytu má na odhad ceny nemovitosti velký vliv aktuální situace na trhu. Ceny nemovitostí se vyvíjejí dle momentální nabídky a poptávky. Pro správné ocenění nemovitosti je tedy třeba vědět, co všechno v daném momentu ceny ovlivňuje a jestli ještě porostou, nebo naopak budou klesat. Přemrštěná cena může z vaší nemovitosti udělat ležák, který se v době klesajících cen bude prodávat jen těžko.
P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Mgr. Eva Zupančič
Vydáno dne:
04.01.2021
Photocredit: Rob (Flickr)
8 otázek, na které se zeptat, než koupíte stavební pozemek
Při koupi pozemku nahlédněte především do katastru nemovitostí a územního plánu. Kontaktujte stavební úřad a zeptejte se na těchto několik otázek.
Strom u vašeho domu se vám může pěkně vyplatit. Zvedá totiž cenu nemovitosti
Stačí pár vzrostlých stromů a cena vámi nabízené nemovitosti může být až o pětinu vyšší. Stromy totiž přináší nejen stín, ale také blahobyt.
Nahlížení do katastru nemovitostí (KN) + NÁVOD
Líbí se vám pozemek a nevíte, jak ho najít v katastru nemovitostí? Podívejte se na užitečné návody, jak s katastrem nemovitostí pracovat.
Odhalte včas lži neseriózních realitních makléřů
Že ne každý realitní makléř je poctivý, to každý ví. Ale jaké triky používají? Ty nejčastější lži neseriózních makléřů najdete v našem článku.
Vydělejte na prodeji své nemovitosti maximum
Chcete na prodeji vašeho domu či bytu co nejvíce vydělat? Pak byste určitě při prodeji neměli zapomenout na pět důležitých kroků.
Zrušení daně z nabytí nemovitosti vám může prodražit hypotéku
Vláda schválila návrh zákona o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Koho se toto rozhodnutí týká, jak ovlivní realitní trh a jaký dopad bude mít na dřevostavby?
Daň z nemovitosti se vám může téměř osmkrát prodražit
Pomocí 3 typů koeficientů mohou obce vícenásobně zvýšit základní sazby, což vám může daň z nemovitosti téměř osmkrát prodražit. Jaké navýšení se týká právě vás?
Homestaging – jak připravit nemovitost na rychlý a úspěšný prodej
Chcete svou nemovitost prodat rychle a za dobré peníze? Přečtěte si naše tipy, jak získat co nejvíce potenciálních kupců.
Daň z nemovitosti: Podání daňového přiznání za 2021 – víme jak na to
V tomto článku se dozvíte vše potřebné informace, které vám přiblíží věcné a časové vazby na podání daňového přiznání k dani z nemovitosti. Stáhněte si také vzorový formulář.
Jak rychle a bezpečně darovat nemovitost
Darování nemovitosti je podstatně jednodušší proces než dědění. Jak ale darovat nemovitost tak, aby to bylo rychlé a bez problémů?
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: