HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Co pálilo dřevostavitele ve Volyni?

Vyšší odborná škola ve Volyni hostila na začátku dubna již 16. mezinárodní odborný seminář na téma Dřevostavby a hned první dobrou zprávou byl vysoký počet účastníků této konference. Podle údajů organizátorů byla překonána hranice 700 registrovaných účastníků a (nejen) tento údaj svědčí o tom, že je o dřevostavby v Čechách čím dál větší zájem. Pojďme se však ohlédnout za tím, co bylo hlavní náplní semináře.

Dřevostavba a oheň

Tématem, které doslova pálí všechny dřevostavitele, je legislativa spojená s požární odolností dřevostaveb. Tomuto se věnovala podstatná část příspěvků. Jedním z přednášejících byl i plk. Ing. Rudolf Kaiser se svým příspěvkem: Požární bezpečnost dřevostaveb z pohledu státního požárního dozoru, který na tuto ožehavou problematiku nahlížel z hlediska záchranných složek.

Téměř všichni přednášející se také shodli na tom, že legislativa spojená s požární odolností dřevostaveb je jednou z největších překážek k tomu, aby se dřevostavby staly synonymem nejen pro rodinné domy, ale i vícepodlažní bytové, či administrativní budovy.

Z velkého počtu názorných realizací především z Německa, Švýcarska, Skandinávie, Británie ale i Polska bylo patrné, že hlavní problém spočívá v nejasných a často i zbytečně tvrdých českých předpisech. Všichni hned sborem dodávali, že by nebylo nevhodné ani neekonomické stavět vícepodlažní dřevostavby tak, aby odpovídaly „pouze“ evropským požadavkům z hlediska požární ochrany.

Bude Vás zajímat: Minerální vata je přítel dřevostaveb

Příspěvky však nebyly orientovány pouze na problematiku „proč to u nás nejde a jinde ano“, ale poskytovaly rady, jak vyhovět a porozumět současným výkladům legislativy, popř. jaké konkrétní kroky povedou kupředu. V jedné z přednášek doc. Kuklíka zazněla i informace o plánovaném semináři pro příslušníky hasičských záchranných sborů, který bude organizován kapacitami v oblasti dřevostaveb.

Téma požární odolnosti se vinulo velkou částí příspěvků a možná by stálo za zvážení, jestli obecná fakta týkající se tohoto tématu nesjednotit do jedné prezentace, která by byla uvedena na začátku konference. Přednášející by pak mohli svůj vyhrazený čas více zaměřit na konkrétní problémy a jejich řešení.

Bude Vás zajímat: Má foukaná izolace jen samé výhody?

Z hladkého průběhu konference a živých zákulisních debat mezi zúčastněnými projektanty, architekty, investory i výrobci bylo patrné, že široká odborná veřejnost se o dřevostavby zajímá a aktivně jim věnuje svou pozornost.

Účastnili jste se volyňského odborného semináře o dřevostavbách? Napište nám do diskuse, který z příspěvků vás nejvíce zaujal?

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
12.04.2012

17

Požární odolnost dřevostaveb 2. díl - Požadavky na stavební materiály

Splnění požadavků na dřevostavbu z požárního hlediska začíná správným

Požární odolnost dřevostaveb 3. díl - Nosné konstrukce a třídy reakce na oheň

Požární odolnost konstrukcí dřevostaveb musí splnit normy ČSN 730810. Jak?

Česká legislativa je nepřítel pětipatrových dřevostaveb

Kvůli němu lapáme po dechu a zahraniční kolegové se nám ztrácí

Požární odolnost dřevostaveb 4. díl - Praktická aplikace

Zásady pro navrhování a realizaci konstrukcí dřevostaveb s požadavkem

Požární odolnost dřevostaveb 1. díl – úvod do problematiky

Dřevostavby nehoří, to požaduje česká i evropská legislativa. Je to opravdu tak?