HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Nový způsob stavby domu zrychluje realizaci 20násobně. Lidé tak ušetří

Jak při stavbě domu rapidně ušetřit čas a peníze? Nová technologie výstavby domů přináší nečekané úspory. Dnes je totiž už možné realizovat domy pomocí nových stavebních metod, které prokazatelně snižují celkové náklady investorů a dokáží ušetřit stovky tisíc korun a zrychlit dobu výstavby až dvacetinásobně.


Novou metodou lze postavit dům k bydlení za 21 dní
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

Proč okamžitá úspora vede k dlouhodobé ztrátě?

Komplikovaná situace ohledně cen energií v loňském roce nám ukázala, že na cenu nemovitosti je nutné dívat se nejen z pohledu pořizovací hodnoty, ale rovněž i z hlediska provozních nákladů. Ty jsou i v dnešní době takříkajíc opomíjeny zejména u starších domů, přestože by měly být jedním ze základních faktorů, který by se měl řešit, a určovat tak výslednou cenu nemovitosti.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Shutterstock, Se souhlasem majitele dřevostavby, © Drevostavitel.cz, Jakub Podešva

Pokud si uděláme příklad, ve kterém vás provoz novostavby vyjde v průměru na 3 tisíce korun měsíčně nebo provoz staršího domu po rekonstrukci 7 tisíc korun, dosahuje rozdíl částky provozních nákladů za 1 rok téměř 50 tisíc. Jestliže vezmeme, že při současných cenách energií platíte vyšší variantu (7 tisíc korun za měsíc), je nevyhnutelné, že vzhledem k rostoucím cenám a průměrné míře inflace, budou náklady na provoz každým rokem stoupat. Tento případ nastane samozřejmě u varianty, kdy průměrné náklady na provoz domu jsou 3 000 Kč/měsíc, ale zdražení v tomto případě nebude tak citelné.

Přestože se investice do novostavby může z počátku jevit jako nákladnější než rekonstrukce staršího domu, v dlouhodobém hledisku je ekonomicky úspornější variantou. Moderní dřevostavby svou standardní skladbou konstrukce splňují požadavky na úrovni nízkoenergetických či pasivních domů. Jejich hodnotám energetické náročnosti se starší objekty po rekonstrukci mohou přiblížit jen stěží. Jak ale snížit u novostaveb náklady na jejich pořízení? 

Klíčový faktor úspory v českém stavebnictví mnohým odborníkům uniká   

Odpověď, jak snížit celkové náklady novostavby, je ve zrychlení její výstavy. Skutečnost, že „pomalé tempo“ výstavby několikanásobně prodražuje ceny nemovitostí, můžeme pozorovat každý den. V českých končinách je tento fenomén viditelný jak u státních zakázek, tak u realizace rodinných domů. Krásným příkladem může být výstavba silnic nebo administrativních budov, jejichž realizace je náročná jak po časové, tak i po finanční stránce. Jednoduše řečeno – čím pomaleji stavíš, tím vyšší náklady máš, a naopak. V loňského roce ceny mnohých stavebních materiálů rostly z měsíce na měsíc o desítky procent. Pomalé tempo stavebních prací se tak prodražilo mnohým, jejichž metoda výstavby domu byla pomalá. Tomuto negativními aspektu lze dnes již předejít vhodnou volbou stavebního procesu. O jakých metodách je tady přesně řeč? Přesvědčte se sami. Proces rychlé výstavby rodinného domu si můžete prohlédnout v galerii.

Dům k nastěhování do 4 týdnů není pouhé sci-fi

Prefabrikace staveb a systémy modulární výstavby jsou dnes efektivní metody, díky kterým lze ušetřit značnou část nákladů při výstavbě rodinného domu. U dřevostaveb je tato metoda zcela běžnou praxí již několik let. Informace o tom, že dům k nastěhování lze postavit i za 21 dní, není z říše science fiction. Princip spočívá v tom, že se jednotlivé konstrukční prvky domu (stěny, příčky, střecha) připraví již ve výrobním závodě (tzv. prefabrikáty). Na místo realizace se poté pouze přivezou a smontují jako skládačka.

Mohlo by vás zajímat: Modulové domy – přehled nejoblíbenějších českých projektů

Dnešní stupně prefabrikace dřevostaveb jsou již tak daleko, že v rámci jednotlivých dílů je připravena např. i elektroinstalace a příprava na další navazující profese. Stěny se mnohdy dodávají na stavbu už s hotovou vnější fasádou, osazenými okny a vnitřními sádrokartony. U modulární výstavby je pro změnu celý objekt navržen jako soustava kompaktních modulů, které se přivezou a seskládají na stavbě. V tomto případě je možné například také celé koupelny realizovat už v továrně a na stavbu je přivézt jako hotové.

Výroba, prefabrikace a příprava dílů pro dřevostavby

Jelikož je u dřevostaveb (oproti zděným domům) při procesu výstavby minimum schnoucích procesů, lze bez jakýchkoliv rizik několikanásobně celou realizaci urychlit.

Průměrná doba výstavby hrubé stavby je u prefabrikovaných dřevostaveb 3 dny. U zděných domů se tento údaj pohybuje kolem 4–6 měsíců. (Zdroj: Asociace dodavatelů montovaných domů – ADMD)

V první části článku jsme se dozvěděli, v čem lze zásadně ušetřit při stavbě domu. V druhé části se dozvíme důvody, proč je dřevostavba levnější než zděný dům, a ukážeme si modelový příklad úspory u prefabrikovaných staveb.

Hned po státnicích se rozhodli stavět, ale nikdo je nebral vážně. Za 5 měsíců bydleliPokračovat na další část →


Vydáno dne:
20.05.2023

Photocredit: Shutterstock

2

Na zahradě postavil modulový domek pro svou maminku

Malá modulová dřevostavba je ideálním bydlením pro staršího člověka. Mamince pana Romana se osvědčila. Díky novému domovu se jí totiž změnil život. Navštivte ji s námi... Číst více →Modulární dům z lepenky a dřeva – je zcela rozložitelný a za rozumnou cenu

Podívejte se s námi do modulárních domů Wikkelhouse z dílny nizozemských tvůrců. Jsou ekologické, krásné a s mnohým využitím. Známe i cenu... Číst více →Modulární dům ze dřeva s atraktivní modrou fasádou

Jednoduchá konstrukce letního domku se nachází v Jižní Americe, přibližně 60 km od největšího města Brazílie, Sao Paula... Číst více →Levné modulové domy: čím se liší od dřevostaveb a opravdu se modulární dům z kontejneru vyplatí?

Líbí se vám modulární domky? Přečtěte si, jaké jsou jejich výhody a nevýhody a prohlédněte si bohatou galerii modulových dřevostaveb... Číst více →Nikol a Martin postavili levný modulový tiny house za necelé tři měsíce

Fandíte minimalismu a k životu nepotřebujete spoustu prostoru? Pořiďte si modulový tiny house jako Nikol a Martin. Je levný a za tři měsíce bydlíte... Číst více →Celoroční modulové domy jsou hitem – v čem je tiny house jedinečný a kolik stojí?

Bydlení v malých modulových domech – jak je to se stavebním povolením a co vše ukrývá tento tiny house pro celoroční plnohodnotné bydlení?.. Číst více →Modulový dům 3+kk s mezonetem a vikýřovými okny v podkroví – známe cenu

Jak vypadá modulový dům s mezonetem a dispozicí 3+kk? Prohlédněte si jeho půdorys, interiér a zjistěte cenu... Číst více →Cenově dostupné bydlení z modulů poskytuje rodině jedinečný luxus. Je k dostání i v Česku

Městská rodina si nechala postavit moderní bungalov ze tří dřevěných modulových buněk. Podívejte se, jak dokonalý atriový dům dokázali vytvořit jen za pomocí tří materiálů – dřevo, sklo, beton... Číst více →Mamince sám postavil modulový dům, který strhl vlnu zájmu. Zveřejnil plány projektu

Mamince postavil modulový dům, který získal obdiv celého světa. Zveřejnil plány projektu, podle kterých to zvládnete také... Číst více →Modulový dům na klíč s proskleným čelem nabízí příjemné bydlení za super cenu

Modulový dům na klíč – půdorys, cena, popis interiéru a kdy je potřeba stavební povolení. To vše se dozvíte na jednom místě... Číst více →