HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Krásný a originální obraz z opáleného dřeva – podrobný návod v 15 krocích

Víte, kolik by stál takový obraz dělaný na zakázku? Anebo kupovaný v obchodě? Pokud se obáváte, že něco takového nedokáže vytvořit, existuje jen jedna varianta, jak to zjistit – zkusit to. V článku vám povíme, kdo by se do takového projektu pouštět neměl. A naopak pro ty z vás, kteří jsou odvážnější, máme detailní postup výroby v 15 krocích. Pojďme na to.


obraz z opáleného dřeva
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: AnitaH25 (se souhlasem)

Z čí hlavy je tento návod?

Anita předělává a restauruje starý nábytek a vytváří různé dřevěné výrobky už několik let. Jejími návrhy je zaplněný téměř celý internet, přičemž většinu svých projektů vyrábí s použitím recyklovaného dřeva. Prohlédněte si tento krásný závěsný obraz z páleného dřeva, jenž se může stát krásnou dekorací i ve vašem domě. Kompletní fotonávod krok za krokem najdete v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: AnitaH25 (se souhlasem)

Co budete potřebovat? Seznam nářadí a materiálu

Pokud si kladete otázku, zda pro vás bude výhodnější koupě nebo výroba takového obrazu, jednoduše vám odpovíme. Je-li kladivo nebo šroubovák jediným nářadím, které doma máte, běžte raději rovnou do obchodu. Pokud je vaším hobby kutilství, pokračujte ve čtení, mohlo by vás to zajímat.

K výrobě obdobného obrazu, který vytvořila autorka Anita, budete potřebovat následující náčiní. Jestliže vám jedno nebo dvě chybí, proč nedoplnit vaši domácí sbírku nářadí? Proklikněte se na aktuální ceny.

Budeme vypalovat dřevo. Jste připraveni?

Technika, kterou budeme zpracovávat dřevo, se jmenuje Shou Sugi Ban. Jedná se o japonskou techniku vypalování dřeva, která vás jednoduše dostane. Přečtěte si, jaké materiály a nářadí budete potřebovat, a pusťme se do toho.

Opalování dřeva: levná povrchová úprava dřeva, která má životnost přes 50 let

1. Krok: Najděte vhodné dřevo

Abyste ušetřili za materiál, inspirujte se recyklovaným materiálem. Mohou to být palety, máte-li je k sehnání. Spousta kutilů se také nebojí rozebrat starý nábytek, kdy navíc získá např. i kliky nebo panty. Skvělou variantou mohou být také různé bazary právě s nábytkem či starším stavebním materiálem. Co se dá také využít?

  • Dřevěný materiál, který zbyde ze stavby;
  • padlé stromy;
  • odpadové koše na dřevo;
  • místní recyklační skládky dřeva.

„Nejlepší volbou pro opalování dřeva je borovice. Většina druhů dřeva bude také fungovat, ale nejdramatičtější kresbu má borovice. Také doporučuji použít tenčí dřevo, aby hotový nástěnný závěs nebyl příliš těžký,“ radí Anita.

2. Krok: Opalování dřeva

K opálení dřeva budete potřebovat hořák, pochopitelně. Před pálením se ujistěte, že ve vašem okolí nejsou žádné hořlavé předměty, abyste předešli nechtěnému požáru. Podle Anity neexistuje žádný správný způsob, jak dřevo správně opálit. Důležité je, aby bylo propálení dostatečně hluboké a vzniknul tak zuhelnatěný povrch. Podívejte se, jak má vypadat správně opálené dřevo, na na této fotce.

„Při zkouškách jsem použila menší butanový hořák, ale trvalo to mnohem déle. V rámci bezpečnosti jsem na pracovním stole pracovala na kovových deskách. Protože mé dřevo bylo poměrně tenké, trvalo opálení jen asi 30 sekund.“

3. Krok: Řezání dřeva

Nyní je čas použít stolní pilu. Dřevo si nařežte na libovolně malé kousky. Anita zvolila 50 mm. Nezapomeňte po rozřezání dřeva viditelné části borovice opět opálit. 

4. Krok: Broušení dřeva

Broušení dřeva je časově náročné a velmi komplikované, ale výsledek stojí za to. Začněte kartáčováním zuhelnatělého povrchu dřeva drátěným kartáčem. Po odstranění jeho povrchu by mělo vypadat dřevo nějak takhle.

5. Krok: Broušení nylonovým kartáčem

V pátém kroku musíte odstranit část měkkého dřeva mezi kresbou vláken. Hrubý nylonový kartáč napojte na vrtačku a držte ji nad povrchem materiálu ve směru kresby dřeva. Důležité je brousit dostatečně hluboko, abyste viděli prolínající světlé borové dřevo. Čím hlouběji brousíte, tím světlejší dřevo bude a tím výraznější bude kontrast barev.

Pokud chcete na povrchu vidět dramatičtější textury, můžete dřevo opálit i podruhé. Nezapomeňte při broušení na ochranné brýle a respirátor.

TIP: Pokud nemáte nylonový kartáč, můžete pokračovat drátěným kartáčem, ale je to velmi časově náročné.“

6. Krok: Příprava dřeva

Zde si dejte pozor při výběru přípravku na ošetření dřeva. Anita použila nejdříve polyuretan na olejové bázi a výsledek byl strašný. Opálené dřevo získalo tmavší barvu a naopak světlé dřevo zežloutlo. Pokud máte stejný cíl, jako měla původně i Anita (světlé dřevo bez viditelného chemického zásahu), použijte modrozelenou akrylovou barvu.

Chcete-li získat dobré rozložení barvy, musíte dřevo nejprve navlhčit. Já použila vodu ve spreji, radí Anita.

7. Krok: Nanesení barvy

Nyní budete potřebovat navíc i štětec s houbou. Proces je naprosto jednoduchý – naneste barvu na houbičku a setřete jí povrch dřeva. Barvu můžete nechat pár minut působit, aby se vsákla. Kompletní fotopostup naleznete zde.

Posléze vezměte suchý hadřík a povrch otřete do sucha. Tím odstraníte veškerou přebytečnou vodu a barvu. Pokud chcete tmavší odstíny dřeva, můžete přidat další nátěr. A pokud nejste se vzhledem vůbec spokojení, můžete povrch znovu vypálit a proces opakovat.

8. Krok: Vytvoření základní desky

Opět budete potřebovat větší kus dřeva, který se stane podkladem pro nalepení jednotlivých kousků. Aby byl design rovný, nakreslete si na povrch několik čar. Zkrátka si rozdělte desku na několik částí.

„Chtěla jsem, aby finální nástěnný obraz měl čtvercový rozměr 400 mm, tak jsem ho rozřezala na čtverec o rozměrech 450 mm. Díky navýšeným milimetrům vznikne rezerva pro případné odříznutí a zarovnání stran.“

9. Krok: Řezání dřeva

Pokud chcete jednoduchý design, můžete nařezat všechny kusy dřeva na stejné velikosti pomocí dorazu připojeného k pokosové pile. Pokud budete dělat stejný design jako Anita, rozdělte si dřevo na dvě poloviny:

  • jedna polovina dřeva řezaná lakovanou stranou dolů,
  • druhá polovina dřeva řezaná lakovanou stranou nahoru.

Rozdělení vám později umožní vytvořit krásný vzor rozdělený na dílky.

„Nespěchejte a nařežte všechno dřevo stejným způsobem. Dřevo musí být nařezáno pod stejným úhlem, aby se do sebe dalo zasunout. Já jsem materiál ořízla pod úhlem 45°, ale můžete použít jakýkoli úhel.“

10. Krok: Vytvoření návrhu

Začněte tím, že si poskládáte dva kusy dřeva dohromady, aby vytvořily šipku, a zarovnejte ji s čárou nakreslenou na desce. Postupujte tímto způsobem od středu až k vnějším hranám desky. Tyto malé destičky prozatím nenalepujte. Jakmile si vytvoříte design, se kterým budete spokojení, můžete přejít k následujícímu kroku.

„Váš design bude zajímavější, když vedle sebe postavíte různé barvy a textury. Cílem je přidávat kousky dřeva, dokud nezakryjete střed. Všechny své malé odřezky si prozatím ponechte, abyste mohli na závěr případně zaplnit mezery.“Pokračovat ve čtení článku →


Vydáno dne:
11.12.2022

Photocredit: AnitaH25 (se souhlasem)

1

13 tipů na originální vánoční dárky ze dřeva

Inspirujte se na letošní Vánoce dřevem. Podívejte se na 13 netradičních vánočních dárků, které si zvládnete i sami vyrobit.

Návod na výrobu originálního dřevěného křesla svépomocí podle našeho čtenáře Jakuba

Jakub se rozhodl vyrobit tatínkovi k narozeninám originální dřevěné křeslo. Vyrobte si taky takové podle jeho návodu.

Podzimní DIY inspirace – zkrášlete si svůj domov vlastnoručně vyrobenými dekoracemi

Podzim. Ve všech jeho barvách, se všemi možnostmi, v celé své kráse. Pusťte se svépomocí do podzimní výzdoby... Máme pro vás spousty inspirace!

Video: Nízkonákladovou DIY chatu postavili dva kamarádi za jeden den

DIY chata v lese byla sestavená za pouhý jeden den. Na realizaci se podíleli dva šikovní kutilové a odvedli opravdu skvělou práci. Podívejte se na krátký video návod v článku.

30+ inspirace na jarní truhlíky – dekorace v netradičních nádobách a nepřehlédnutelná DIY aranžmá

Chcete mít jarní květinovou výzdobu, která vyrazí všem dech? Nepohrdněte klasickými hliněnými květináči, ale inspirujte se jarními truhlíky z upcyklovaných předmětů. V tomto článku jsme jich pro vás vybrali velkou spoustu.

DIY kurníky pro slepice – 25+ inspirace pro chovatele, kteří chtějí domácí vajíčka

Rozhodli jste se pro domácí chov slepic? Pusťte se do budování domácího kurníku. Načerpejte základní potřebné informace a inspirujte se v galerii.

DIY dřevěné dekorace na zahradu i do bytu – více jak 25 nápadů z větviček, klacíků a proutí

Patříte mezi ty, kteří milují přírodní dřevěné dekorace? Inspirujte se originálními nápady, jak využít větvičky, klacíky, proutí, naplavené dřevo nebo samorosty z lesa.

Dřevěná loftová postel – návod na její výrobu svépomocí v 10 krocích

Chystáte se na rekonstrukci a bojujete s nedostatkem místa? Zvažte loftovou postel, která dobře vypadá a ušetří vám i mnoho prostoru!

30+ inspirace pro levnou a stylovou předsíň pomocí DIY nábytku

Předsíň – prostor, díky kterému si vytváříme první dojem při vstupu do domu. Chtěli byste designové, moderní a levné vybavení v DIY provedení? Inspirujte se.