HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Odmítnout pronájem nemovitosti může majitele přijít draho

Vlastnictví nemovitosti má v Česku velkou tradici a skoro každý buď nějakou vlastní nebo má zájem v budoucnu pořídit. V případě, že vlastníme nemovitostí více, nabízí se možnost přebytečnou nemovitost (typicky bytovou jednotku) pronajmout. To se sice hezky řekne, ale takové rozhodnutí s sebou nese poměrně značná rizika. Tím největším je fakticky nemožnost vybrat si nájemníka podle sebe. Takové jednání se může nepříjemně prodražit.


Odmítnutí pronájmu nemovitosti
i Foto: Václav H. (se souhlasem)

Můj dům, můj hrad? Ne tak docela

Ve chvíli, kdy umístíme inzerát nabízející pronájem naší nemovitosti určené k bydlení, pravděpodobně se začnou ozývat zájemci, kteří o tuto nemovitost projeví zájem. Jakmile začnou chodit na prohlídky, je poměrně obvyklé, že se s nimi jakožto majitelé setkáme, pohovoříme a uděláme si představu o tom, zda chceme takového nájemníka ve své nemovitosti. Pokud se ozve nájemníků více, pak se také nabízí příležitost vybrat si toho, který nám sedne nejlépe. V tu chvíli se ale pouštíme na poměrně tenký led.

Studenty u sebe nechci, dělali by v noci nepořádek

Z určitého předpokladu můžeme mít nastaveno výběrové kritérium tak, že některé skupiny nájemníků ve své nemovitosti zkrátka nechceme. Typicky se může jednat například o silné kuřáky, po kterých tradičně zůstávají místnosti ještě dlouho smrdět kouřem. A nebo také o určitou věkovou skupinu či životní etapu (typicky studenti), kde může být předpoklad určitého životního stylu, který nám do naší nemovitosti nezapadá, případně by mohl rušit sousedy. Přijde vám to jako racionální způsob uvažování? Ať tomu tak je či není, zákon hovoří jinak. Nepronajmout zájemci nemovitost právě ze dvou výše uvedených důvodů může být označeno jako diskriminace a v tu chvíli může nastat nepříjemný problém, který nás bude stát nejen řešení, ale dost možná také peníze.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Dům na klíč s kuchyní do L, spíží a dvěma koupelnami za 3 miliony Kč

Diskriminuješ mě, zaplať

Pod termín diskriminace lze bohužel zařadit poměrně širokou škálu situací. Ačkoli obecně je dohled nad diskriminací například z etnických důvodů zcela jistě společensky správný, někdy se může takový zákon zneužít ve prospěch osoby, která se pod tímto označením pouze nečestně zakryje. V případě odmítnutí nájemníka minoritní etnické skupiny může být například poměrně složité prokazovat, zda byl nájemník odmítnut právě z důvodů diskriminačních (tedy nepřípustného předsudku) a nebo z objektivních důvodů, které jsme schopni obhájit. Majitel nemovitosti se tak de facto při každé prohlídce své nemovitosti s nájemníky pouští na tenký led a do rizika, kdy tito nájemníci projeví o nemovitost zájem a on je odmítne.

Když to skončí u soudu

Situace může bohužel na popud odmítnutého zájemce o pronájem skončit až u soudu. A nejen to. V případě, že soud prokáže, že k odmítnutí nájemce skutečně došlo z diskriminačních důvodů, tedy například, jak bylo již uvedeno, z důvodu, že se jedná o kuřáka, má domácí zvíře, jedná se o studenta atp., může takový odmítnutý zájemce o pronájem požadovat od majitele náhradu škody. Jakým způsobem takovou škodu vyčíslí a kolik pak uzná soud jako její přiměřenou výši, je samozřejmě otázkou. Tak jako tak, pomineme-li fakt, že se nám může dobrá vůle a snaha nemovitost poskytnout k užívání prodražit, můžeme se také vystavit soudním tahanicím.

Omezení kuřáků nebo milovníků koček? Neexistuje

Každý, kdo někdy navštívil nemovitost, ve které dlouhodobě pobýval silný kuřák, ví, že zbavit se zatuchlého smradu cigaret je velmi obtížné. Přesto však zákon stojí na straně kuřáka, jemuž toto právo odmítá regulovat. Majitel nemá ani právo takovou aktivitu jakkoli omezovat v nájemní smlouvě. Pokud by to udělal, pak taková část smlouvy není platná. Po ukončení nájmu s kuřákem však od něj můžeme požadovat uvedení nemovitosti do původního stavu, tedy i odstranění smradu kouře. Zde však zůstává otázkou, kdo bude intenzitu smradu posuzovat a zda jsme schopni jinak než složitou soudní tahanicí se skutečné nápravy škody domoci. I v tomto případě tedy platí, že obezřetnost je na místě.

Zakázat nájemníkovi kouření ani chov zvířat majitel nesmí

Pronajímat jedině známým

Ačkoli peníze jsou pro mnoho lidí na prvním místě, ne vždy je rozumné jít po nejvyšším možném zisku. Pokud tedy nemovitost vlastníme, je volná a nechceme ji trucovitě držet, dokud stát neposkytne majitelům lepší podmínky a práva, pak se nabízí možnost pronajmout tuto nemovitost někomu z našeho blízkého okolí. Typicky pak osobě prověřené, takové, kterou si sami vybereme. V takovém případě nemusíme inzerovat nemovitost veřejně a zcela se vyhneme jakémukoli riziku potenciálních soudních pří s odmítnutým zájemcem o pronájem.

Vydáno dne:
24.04.2024

Photocredit: Václav H. (se souhlasem)

22

Nájemní smlouva 2023: Na co si dát pozor + vzor ke stažení

Správně postavená nájemní smlouva je důležitá jak pro pronajímatele, tak pro budoucího nájemce. Co by měla obsahovat, se dozvíte v tomto článku... Číst více →Sousedovo grilování na balkoně mě přivádí k šílenství. Mohu se nějak bránit?

Čtenářka Kateřina nás kontaktovala s prosbou ohledně řešení sousedského sporu, které se týká grilování. Jaké se v takové situaci bránit?.. Číst více →Nahlásil sousedovu černou stavbu, nyní má sám problém

Sousedské spory jsou tu s námi od nepaměti. Přesněji řečeno od doby, kdy si lidé začali stavět své příbytky ve vzájemné blízkosti... Číst více →Zakázat nájemníkovi kouření ani chov zvířat majitel nesmí

Domy a bytové jednotky, ve kterých bydlí silní kuřáci nebo vášniví chovatelé domácích zvířat (typicky koček), mají jedno poměrně známé specifikum... Číst více →Když sousedova kočka není zvaný host. Zabránit jejímu vstupu na pozemek lze velmi jednoduše

Rodinný dům se zahradou má v Česku několik milionů lidí. K takovému bydlení neodmyslitelně patří i určitá forma sdílení prostoru se sousedy... Číst více →