HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Podlaha z OSB desek: Výběr a montáž

Dřevěná podlaha na sebe může vzít mnoho podob. Dnes se podíváme na jednu zajímavou variantu, kterou je podlaha z OSB desek, která stojí za úvahu především v nebytových prostorech. Parádu může ale nadělat i v designově řešeném interiéru. Povíme si také, jak správně vybrat a položit OSB desky na podlahu.


OSB desky
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Scott Lewis

Co jsou OSB desky?

Název vychází z anglické zkratky Oriented Strand Boards. Jedná se o desky vyrobené z tenkých velkoplošných třísek (většinou z jehličnatých stromů), které jsou orientovány podélně se směrem výroby. Důvod je prozaický – takto vyhotovené desky se vyznačují vysokou tvarovou stabilitou a pevností. Proto se používají jako konstrukční desky nebo se z nich vytváří právě podlahy.

Fotogalerie:

i Foto: Scott Lewis, hnnbz, by_le, Design Build Love

Proč podlahu z OSB desek?

Už jsme zmínili, že výhodou OSB desek je tvarová stálost. Pozitivní vlastností jsou ale i minimální objemové změny tohoto materiálu. Což je (oproti klasickým dřevěným prknům, která neustále pracují) určitě v některých případech vítanou předností. Dodejme, že OSB desky dosahují skvělých hodnot i co se týká pevnosti v tlaku a tahu, snadno se fixují, jsou k dostání v celé řadě podob (formát, velikost) a v neposlední řadě jsou cenově dostupné. Aktuální cenu pro OSB 12 mm zjistíte zde a pro OSB 18 mm zde.

Výběr OSB desek na podlahu

Pozor, při úvahách o dřevěné podlaze z OSB věnujte pozornost výběru samotných desek. Zohledněte přitom především třídu vlhkosti a prostředí, ve kterém budete OSB desky instalovat.

Jak správně stavět stěny z OSB desek

  • OSB/2 – OSB desky určené pro vnitřní použití v suchém prostředí. Tyto desky mají třídu vlhkosti 1. Jsou vhodné do interiéru, kdy při teplotě 20°C přesahuje relativní vlhkost vzduchu 65 procent jen několik týdnů v roce.
  • OSB/3 – OSB desky určené pro vlhké prostředí. Jedná se o třídu vlhkosti 2, kdy při teplotě 20°C překračuje relativní vlhkost vzduchu 85 procent pouze několik týdnů v roce.

Podlaha dle typu místnosti

Výběr OSB desek je třeba přizpůsobit i typu interiéru. Jiné požadavky budou na OSB desky, které instalujeme v místě, kde se často nezatěžují (například půda), jiné na desky, jež jsou v obytných místnostech a budete po nich dennodenně chodit.

  • Například na půdě nebo v jiné části interiéru, kam často nechodíme, a není potřeba reprezentativní podlaha, si vystačíme s jednou vrstvou OSB desek o tloušťce 18 (při osové vzdálenosti nosníků do 625 mm) – 22 mm (při osové vzdálenosti nosníků do 800 mm). Na tuto podlahu nemusíte teoreticky použít ani OSB desky s pero-drážkou. Desky k sobě nebudou tak dobře chycené, ale na skladovací prostory je to dostačující.

Tip: Více technických detailů o samotných podlahových a stropních OSB deskách

  • V interiéru, kde se chystáme pobývat častěji, pokládáme pod desky OSB nejlépe izolační vrstvu. V tomto případě použijte dvě vrstvy OSB desek s označením 4PD (tedy s pero-drážkou na všech čtyřech stranách), protože samotná podlaha i spoje mezi deskami budou pevnější. Nejspíše použijete dvě vrstvy OSB desek 2 x 12 mm nebo 2 x 15 mm.

3D epoxidové podlahy do kuchyně i koupelny: originální a trvanlivé řešení, které budí emoce

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Dům na klíč s kuchyní do L, spíží a dvěma koupelnami za 3 miliony Kč

Montáž podlahy z OSB desek

Ale to už se dostáváme k samotné pokládce podlahy z OSB desek. Zaměříme se přitom na interiér. Asi dva dny před samotnou montáží je vhodné desky přinést dovnitř, aby srovnaly svoji vlhkost s vnitřním prostředím místnosti.

OSB desky pokládejte buď na dřevěný rošt, nebo na vyrovnaný podklad, na který položíte klasickou izolaci (např. mirelon) jako pod klasickou dřevěnou plovoucí podlahu. Nejdříve položíme první vrstvu desek. Desky sobě zasouváme co nejblíže, aby nám pera do drážek zajela co nejdál.

Tip: Dejte si velký pozor, abyste špatnou manipulací nepoškodili pera na deskách, protože je pak velmi těžko zasunete do drážek.

K zasouvání OSB desek můžete použít kousky OSB desky (s perem i drážkou) jako protikus k právě zasouvané desce. Na konec tohoto kousku si připevněte lať, abyste údery kladivem kousky desek nepoškodili. Pomoci si můžete jakkoli (pomáhá i kopání do desek gumovou podrážkou do plochy desky). Následuje druhá vrstva OSB desek, kdy jsou vrstvy pokládány křížem, tedy otočené o devadesát stupňů. Dbáme přitom na to, aby spáry byly kolmo na sebe. Touto pokládkou dosáhneme maximální pevnosti podlahy. U druhé vrstvy si dejte již velký pozor, abyste si povrch příliš nezašpinili.

OSB desky lze připevňovat hřebíky, sponkami nebo vruty. Zapomínat nesmíme ani na dilatační spáry – mezi deskou a stěnou musí zůstat mezera cca 15 mm.

Co říkáte vy na podlahu z OSB desek? Pořídili byste si ji?

Vydáno dne:
26.03.2015

Photocredit: Scott Lewis

48

Stropní a podlahové OSB desky

Jak silné desky na stropy použít a čím je příbíjet? Dozvíte se v tomto příspěvku.. Číst více →Jak správně stavět stěny z OSB desek

OSB deska se u dřevostaveb používá na všechny typy konstrukcí. Jak je používat?.. Číst více →Zaostřeno na dřevěné podlahy: Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Jaké jsou výhody a nevýhody dřevěných podlah? Odpoví vám tento článek.. Číst více →Typy dřevěných podlah: Parkety, prkna, plovoucí a další

Když se rozhodnete pro dřevěnou podlahu, nejsou to jen parkety.. Číst více →Údržba dřevěné podlahy: Úklid, lakování, renovace

Dřevěná podlaha je skvostem každého domu. Jak dřevěnou podlahu udržovat, aby vypadala stále jako nová, se dozvíte v tomto článku... Číst více →Ceny dřevěných podlah: Záleží nejen na typu dřeviny

Vybíráte dřevěnou podlahu a řešíte její cenu?.. Číst více →Linoleum: Vzorník, ceník a fotogalerie

Zajímá Vás linoleum, jeho ceny, vzorník a rády byste viděli fotogalerii.. Číst více →OSB deska: Aktuální cena a vývoj

V následujícím článku si představíme jednotlivé typy OSB desek a ukážeme aktuální ceny, za které si je můžete pro svou stavbu pořídit... Číst více →Korková podlaha: Přírodní krytina, která odolává vlhkosti

Korkové podlahy jsou zajímavou podlahovou krytinou. Jaké jsou typy korkové podlahy, jaká je cena a jak se pokládá? Odpovědi naleznete zde... Číst více →Vruty do dřeva – spojujeme různé typy dřevěných konstrukcí

Vyznáte se ve vrutech? V následujícím článku se dozvíte, kde všude se vruty v oblasti dřevostaveb využívají, z čeho se skládají nebo z jakého materiálu se vyrábí... Číst více →