Postel s nebesy – v historii nutnost, nyní designový nábytek
HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Postel s nebesy – v historii nutnost, nyní designový nábytek

Ložnice by měla být místem odpočinku a klidu. Neměly by v ní být žádné rušivé elementy a jejím hlavním vybavením není nic jiného než pohodlná, kvalitní a svým vzezřením lákavá postel. Právě na tento parametr jsme se rozhodli zaměřit v tomto článku. Pojďme se věnovat postelím s nebesy, jejich výhodami a případnými nevýhodami.


Postel s nebesy inspirace
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: mark chaves (unsplash free licence)

Nebesa nad postel – historie a současnost

Postele s nebesy jsou z minulosti známé jako postele v gotickém stylu. Byla to typická konstrukce se čtyřmi sloupky po bocích postele, které byly překryty baldachýnem tak, aby z postele vznikl uzavřený prostor přívětivý pro spánek. Na nebesa se používala silná látka, aby do prostoru spaní nepronikalo světlo a hlavně zima. Zámky a hrady byly chladné. To byl historicky jeden z hlavních důvodů, proč se nebesa v našich zeměpisných šířkách používala. Jednou z dalších důležitých funkcí různě po světě byla ochrana před hmyzem, tedy moskytiéra. V dnešní době jsou nebesa nad postel považována za designové vybavení do ložnice a dětského pokoje, kde vytváří příjemné a útulné prostředí.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: mark chaves (unsplash free licence), decocrush, Maryann Kirvilaitis-Roche, Missmv.maria

Dětská postel s nebesy a manželská postel s nebesy

Nebesa chápeme jako estetický doplněk. Přivodí romantickou atmosféru do ložnice a máte-li problém s nespavostí, pak je pro vás taková postel ideálním řešením. Člověk má pocit izolace od okolního světa a lépe se tím může soustředit na jedinou věc, na spánek. I děti milují postele s nebesy. Dají se umístit do dětského pokoje nad postel či hrací koutek, což je dnes velice trendy. Dětem tak vytvoříte útulný bunkr, který budou milovat.

Držák na nebesa nad postel 

Stejně jako v minulosti i dnes najdeme nebesa na dřevěných sloupech, které jsou ukotveny v rozích postele. Na to ale potřebujeme dostatek prostoru, což je v dnešní době malých domů neatraktivní. Mnohem přívětivější řešení je háček, který se upevnění do stropu nad postel, a na něm visí cíp pěkné látky či záclony. Někdy se za nebesa považuje závěs, který je uprostřed rozdělen a po bocích ukotven mašlí. Takový způsob se často používá v případě patrových postelí v dětských pokojích. Existuje ale spousta dalších alternativ, kterými se můžete inspirovat v naší fotogalerii.

Nebesa nad postel – materiál a údržba

Dnes již nemusíme spát v chladných místnostech, proto jsou nebesa z látek jemných, průhledných a vzdušných. Barvy mohou být rozmanité. Pro výběr látky se doporučuje volit tkaninu, která se nemačká, není ji tedy třeba žehlit. Je jednoduchá na praní a údržbu. Ptáte se proč? Z prostého důvodu. O nebesa se musíme starat, protože pokud je nebudeme pravidelně vyklepávat a prát, bude se na nich usazovat prach, který nám nepřinese nic dobrého. Pokud je ale budeme pravidelně udržovat, dobře nám poslouží. 

  Mohlo by vás také zajímat:

Nebesa nad postel jsou romantickým a estetickým doplňkem v ložnici jakéhokoliv obydlí. Je jedno, jestli je to rodinný dům, chata, chalupa nebo tiny house. Vaše ložnice bude díky nebesům jiná! Romantická a intimnější. Inspirujte se v naší fotogalerie. Možností je nepřeberné množství.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Irena Valaškovčáková
Redaktorka Dřevostavitele

Vydáno dne:
16.01.2022

Photocredit: mark chaves (unsplash free licence)

1

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE