HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Chata s úžasnými závěsnými kamny – designová vychytávka, která vytopí celý dům

Horská chata s úchvatnými výhledy a fantastickými závěsnými kamny má zajímavý příběh. Majitel oslovil pro spolupráci architekta, s jehož otcem (rovněž architektem) kdysi spolupracoval jeho i otec. Navázali tak na vztah předešlé generace a možná i díky těmto vazbám dostal architekt plnou důvěru a vznikla tak stavba, která je nejen promyšlená do detailu, ale také mimořádně zajímavá na pohled. Přečtěte si, odkud vzala své jméno a jaké zajímavosti se pojí s její stavbou.


Chata se zavěšenými kamny
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Chevallier Architectes (se souhlasem)

Sluneční svit po celý den a dechberoucí výhledy

Majitel si přál zachovat původní zděnou základnu, na kterou chtěl postavit dřevěnou chatu pro celoroční užívání. Ve zbytku nechal architektovi volnou ruku, což se ukázalo jako dobrý krok. Velkou předností ale také výzvou původní stavby bylo její umístění. Okolní příroda a dechberoucí výhledy si přímo říkaly o pozornost a architekt si s tím poradil znamenitě. Chata je navržená tak, aby maximálně využila sluneční svit v hlavní obytné místnosti, kam díky velkým proskleným plochám svítí slunce v podstatě celý den.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Chevallier Architectes (se souhlasem)

Obklad podle Rubikovy kostky

Zajímavě řešený obklad z modřínového dřeva má inspiraci mimo jiné v Rubikově kostce. Aby výsledek vypadal dobře, bylo potřeba zajistit kontinuitu obkladu na všech fasádách, což nebyl zdaleka snadný úkol. Pro správné rozvržení a směřování jednotlivých hranolů si architekt musel pomoci 3D vykreslováním. Jedním z vrcholů stavby byla pak dodávka a montáž velkého arkýře, jehož mimořádné rozměry si vyžádaly přítomnost speciálních strojů a technologií.

Závěsná kamna prohřejí celý prostor

V dřevostavbě se stala dominantním prvkem obývacího pokoje kamna, která jako by levitovala ve vzduchu. Dokáží bez problému vytopit celý prostor a jsou velmi stylová. Toto moderní designové řešení zvolil architekt i z praktického hlediska, protože šetří místo. Unikátní model kamen je navržen se čtyřmi prosklenými stranami, takže můžete sledovat krásný oheň ze kteréhokoli koutu místnosti. Konstrukce kamen má litinové prvky, což zajišťuje dobrou akumulaci, maximální pevnost a dlouhou životnost kamen. Podívejte se, jak místnost rozzářila na fotografiích v galerii

Technické parametry závěsných kamen

Průměr kouřovodu: 150–180 mm
Rozsah výkonu: 4–12 kW
Účinnost: 75–79 %
Průměrná váha: 80–150 kg
Vzdálenost od hořlavých materiálů a nábytku: 800 mm

Modernímu interiéru vévodí dva materiály

Interiéru chaty dominuje samozřejmě dřevo, které bylo použito na všechny podlahy a částečně stropy. Ze stejného dřeva je pak vyrobený nábytek na míru, kuchyňská linka a interiérové dveře. Výrazným prvkem jsou točité schody, které propojují původní zděnou část s novou nástavbou. Kombinace dřeva a černého kovu, kterou najdeme na schodišti, se prolíná celou chatou. Zajímavý je také závěsný krb v centrální obytné místnosti. Celý interiér si prohlédněte v naší fotogalerii.

Video: Nízkonákladovou DIY chatu postavili dva kamarádi za jeden den

Jméno chaty odkazuje na tradiční stodoly

Svůj název Caraccard nedostala chata náhodou. Architekt se při návrhu inspiroval tradičními alpskými sýpkami, kterým se říkalo raccard a které byly v této oblasti běžně rozšířené. Podařilo se mu tak zachovat integritu místa a jistý genius loci. Raccard je tedy alpská dřevěná budova, která dříve sloužila jako stodola či sýpka pro zpracování a uchování obilí. Jejím typickým znakem je, že je postavená nad zemí, na dřevěných kůlech a zděném suterénu. Celou chatu si můžete prohlédnout v naší galerii.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
28.09.2022

Photocredit: Chevallier Architectes (se souhlasem)

1

Unikátní chata z CLT stojí v drsných podmínkách – ve výšce 934 m n. m.

Horská chata postavená z CLT panelů a fasádou z dřevěných kůlů je mimořádně unikátní stavbou. Stojí ve nadmořské výšce 934 m n. m. a potvrzuje nezdolnost dřeva.

Víkendová chata s prosklenou stěnou na sever. Proč je orientovaná naopak?

Mladý pár s dítětem hledal únik od rušných městských ulic. Postavili si dřevěný domek, který jim slouží jako odpočinková chata. Navštivte naši galerii a inspirujete se netradičním řešením.

Horská chata inspirována unikátními prvky staveb architekta Le Corbusiera

Nahlédněte do interiéru unikátní horské chaty určené pro společenská setkání v divočině.

Velkolepá áčková chata s proskleným štítem a terasou je ukrytá v lesích

Lesní chata do tvaru A podtrhuje nejmodernější trendy současného navrhování interiérů. Podívejte se na fotografie v galerii.

Luxusní chaty z celého světa – k bydlení, k pronájmu nebo jen tak pro inspiraci

Co si představíte pod pojmem luxusní chata? Pro někoho je to luxusní vybavení, pro jiného je luxusem prostředí, ve kterém se chata vyskytuje. Inspirujte se nejrůznějšími luxusními chatami k pronájmu z celého světa.

Originální chata v Alpách připomíná rozvětvený strom. Interiér je plný dřeva a slunce

Prohlédněte si zajímavou chatu stojící na vrcholu sjezdovky. Lyžařům nabízí pohoštění a odpočinek s dokonalými panoramatickými výhledy.

Luxusní rekonstrukce podkrovního bytu v Beskydech má celoprosklený štít

Bydlení pro mladou rodinu s miminkem v překrásném podkrovním bytě s proskleným štítem vás dostane do kolen. Inspirujte se fotografiemi z této realizace v naší galerii.

Lidová architektura: Kouzlo tradičního bydlení má co nabídnout i modernímu člověku

Srub, chata, roubenka, igloo či zemljanka, to jsou lidové stavby, z nichž některé přežily staletí a ještě dnes mají co nabídnout.

Na Pardubicku koupili chatu v havarijním stavu – na opravy a vybavení padlo téměř půl milionu

Prohlédnete si v naší fotogalerii neskutečnou přeměnu staré rozpadající se chaty na moderní rekreační bydlení v Pardubickém kraji.