HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Monstera deliciosa – pokojová rostlina, která je v jedné věci jiná než ostatní

S výškou až 2,5 m a velkými laločnatými listy je tato vysoká pokojová rostlina přímo monstrózní. Monstera deliciosa je úchvatnou ozdobou každého interiéru, ve kterém vám při správné péči bude prosperovat dlouhá desetiletí. Jak se o tuto vcelku nenáročnou liánu starat, vám poradíme v následujícím článku.


Monstera deliciosa je královnou pokojových rostlin
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Huy Phan (Pexels)

Monstera skvostná – nenáročná pokojovka pro každého

Monstera deliciosa, známá taky jako monstera skvostná, je jednou z nejběžnějších a nejoblíbenějších pokojových rostlin vůbec. Jejím původem jsou tropické pralesy Jižní Ameriky a jejím charakteristickým znamením jsou velké dělené listy. Listy u mladých monster skvostných jsou srdčité bez dělení. Teprve až s věkem nabývají listy na velikosti, jejich okraje začínají být hluboce vykrojené a mohou se v nich nacházet díry. Za pokojových podmínek dokáže vyrůst až do 2,5 metru výšky, proto je vhodné umístit ji na prostorné místo a připravit pro ni konstrukci, která jí bude oporou. Výjimečností je její dlouhověkost, pokud je o ni správně pečováno, přežije i několik generací.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Huy Phan (Pexels), Emily Ness, Crispy Rasberrymuffin, Brielle Rinquest

Monstera deliciosa: základy pěstování 

Monstera skvostná není nijak zvlášť náročná na pěstování. Všechny důležité aspekty lze shrnout do těchto 4 bodů:

1. Umístění

Monstera deliciosa je podrostová rostlina, která má ráda dostatek světla ideálně bez přímého slunečního svitu. Při volbě umístění mějte tento aspekt na paměti, neboť přímé světlo by mohlo velké listy popálit. Pokojová teplota místnosti, kam monsteru umístíte, by rovněž neměla být nižší než 10 °C.

2. Zálivka

Zalévání monstery skvostné postačí provádět 1× za týden. Před zalitím vždy prověřte stav půdy v květináči a zálivku proveďte až v momentě, kdy je půda proschlá. Monstery mají velmi rády rosení listů rozprašovačem, takže občasné zvlhčení listů jim jenom prospěje. Obecně nejsou monstery na zalévání náročné a dobře snáší i krátkodobé sucho.

3. Hnojení

U monster se hnojení doporučuje od jara do podzimu. Optimální je používat běžné hnojivo pro zelené rostliny. Dávkujte hnojivo vždy v období 3 týdnů. V zimních měsících je pak možné hnojení zcela vynechat.

4. Přesazování

Monsteru skvostnou se doporučuje přesazovat z jara v periodě dvou až tří let. Přesazení je dále nutné v případě, kdy je květináč přeplněný kořeny. Přesazování monstery deliciosa není nijak složité. Přesný postup krok za krokem jsme pro vás připravili v článku Pěstování monster: 7 základních pravidel + fotopostup přesazování.

Plody monstery deliciosa

Monstera deliciosa prochází cyklem samosprašného květenství v letních měsících. Na koncích výhonků se poté objeví plod, který je chráněn válcovitým květním toulcem. Velikost plodu monstery skvostné může být až 30 cm na délku s průměrem 5 cm, v závislosti na velikosti rostliny. Doba zrání plodu je cca 12 měsíců a zralost poznáme podle odpadajících šupin plodu a specifické vůně. Plody monstery skvostné lze konzumovat. Svou ovocnou chutí připomínají kombinaci ananasu a banánu.

Mohlo by vás zajímat: Monstera adansonii – odborník radí, jak na pěstování originální pokojovky s opičí tváří

Monstera deliciosa – množení

Množení monstery je velmi jednoduché a provádíme jej pomocí řízku listu. Předem je však nutné vybrat list, který má na svém výhonku vzdušný kořen (neboli další výhonek, který z něj raší). Jak zvolit správný postup, aby se nový výhonek ujal, naleznete v článku: Množení monster – jak správně postupovat + fotonávod.

Žloutnutí listů a další problémy s pěstováním monster

Listy monstery deliciosa mají za normálních okolností zelenou barvu. Pokud dojde k jejich zabarvení, znamená to, že s rostlinou je v něco v nepořádku. Soupis nejčastějších 9 problémů spojených s pěstování monster, včetně galerie a postupem řešení, najdete v článku Monstera: žloutnutí listů + 8 nejčastějších problémů.

P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
08.08.2022

Photocredit: Huy Phan (Pexels)

1

Zelená fasáda – módní výstřelek nebo rozumná volba?

Jak vybrat zelenou fasádu? A vyplatí se to vůbec? Odpověď najdete v článku

Znáte mechové stěny? Tato dekorace nahradí akustickou izolaci i vlhkoměr

Seznamte se s mechovými stěnami – unikátní dekorací, která má vynikající akustické vlastnosti a upoutá každého návštěvníka.

Dekorace, která je ve světě populární: DIY florárium. Přinášíme návod krok za krokem.

Seznamte se s floráriem – originálním způsobem, jak pěstovat mech či masožravky. Inspirujte se v článku a jedno si s námi rovnou vyrobte!

Dřevěný květináč – jaké má výhody oproti plastu?

Dřevěné květináče umí být opravdu kouzelné. Jsou krásné a navíc i ekologické. Podívejte se s námi dnes na to, jaké výhody mají dřevěné květináče oproti plastovým.

5 trendy pokojovek, které nesmí chybět v moderním interiéru

Máte stále pocit, že vašemu interiéru něco chybí? Zkuste do něj dostat více zelených rostlin! Poradíme vám, které jsou teď nejpopulárnější.

Řasokoule – roztomilá dekorace nebo žijící organismus? Jak se starat o řasokouli, aby se jí dařilo

Netradiční dekorace, která zaujme na první pohled. Řeč je o řasokouli – kulaté rostlince, která žije ve vodě a moc toho k životu nepotřebuje.

Tchýnin jazyk: pokojová rostlina, která přežije cokoliv

Tchýnin jazyk se svými dlouhými a pevnými listy patří mezi nejodolnější pokojové rostliny. V čem je jiný než jiné pokojovky, jaké existují druhy a jak se o něj správně postarat?

Rýmovník – nejen proti rýmě a komárům. Na co všechno se dá použít?

Rýmovník je oblíbená pokojová rostlina, jejíž vytažky vás rychle zbaví rýmy. Jak připravit léčivý čaj a sirup z rýmovníku?

Zamiokulkas: nechte si poradit, jak jej správně pěstovat i množit

Zamiokulkas patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Jak jej správně pěstovat, množit a kam jej umístit, se dozvíte v našem článku.

Dracéna není palma. Známe vychytávku, která zajistí neuhnívání kořenů

Dracéna neboli dračinec patří k oblíbeným pokojovým rostlinám. Jak o pečovat, aby aby se jí dařilo?