HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Monolitická vila oblečená do moderní černé barvy

Černá – jednoduchá, elegantní, skromná a zároveň trochu arogantní. Černá vždycky zaujme a nikdy nenudí. Právě proto se i v architektuře dostává do popředí a objevuje se stále více moderních staveb z černého dřeva. Mezi stavby, které jsou celé oděné do černé barvy, patří i monolitická Villa SG21, která stojí poblíž historické cesty procházející typickým holandským venkovem mezi městy Rotterdam a Gouda.VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: FillieVerhoeven architects

Výzvy v podobě regulací

Villa SG21 je jednoduchá, elegantní a skromná, jak napovídá její barva. Ale postavit ji takovou nebylo vůbec jednoduché.  Oblast, ve které se nachází, patří mezi typicky holandské oblasti s velmi přísnými pravidly pro výstavbu a maximální povolený objem budov je zde 1000 m3.  Oblast také vyžaduje design, který bude v souladu s místní výstavbou, pro kterou jsou typické šikmé střechy. Majitelé si ale přáli minimalistický a čistý design, který by vystupoval z řady konvenční zástavby v okolí.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: FillieVerhoeven architects

Zelené okolí i střecha

Pozemek se nachází v chráněné krajinné oblasti, která je porostlá většinou trávou, která se střídá se zemědělskou půdou. Samotné místo se skládá z několika kombinovaných pozemků oddělených mělkými příkopy, jak je obvyklé v Nizozemí. Celková délka pozemku je 100 metrů, na šířku potom pouhých 50 metrů. Dům se nachází na jednom konci pozemku a dívá se na bohaté travnaté plochy poseté stromy a keři. Tato lokalita je pravděpodobně nejmokřejší a nejnižší oblast Nizozemí, takže je náchylná k záplavám. V důsledku toho je zde také spousta zeleně.

Doplněním ke vší zeleni kolem, a zároveň kontrastem k černi domu, je travnatá střecha, která je udělána z dováženého norského trávníku. Trávník je dodáván tak, aby se dal umístit přímo na povrch střechy. Je namíchán ze semen různých druhů trávy. V průběhu let budou kořeny růst a postupně vytvářet silný zelený koberec pokrývající střechu. Střecha má propracovaný zavlažovací systém, který se vysune a rozprašuje vodu na základě počítačového programu, který udržuje travnatou střechu bohatě zelenou i v parném létě.

                Čtěte dále: Zelená střecha je zahradou ve městě

Největší posuvné dveře v Holandsku

Dům má pravděpodobně největší posuvné dveře v rodinném domě v Holandsku. V tomto případě to nejsou dřevěné posuvné dveře u vchodu, které zakrývají přední dveře za nimi, ale majestátní skleněné posuvné dveře spojující obývací pokoj s venkovním přírodním prostorem. Posuvné dveře mají rozměr 10 x 3 metry a skládají se z pouhých dvou panelů o váze více než 500 kilogramů. A přesto mají okenní rámy šířku pouze 20 mm. Ve skutečnosti jsou kromě předních a zadních dveří i všechna ostatní okna a dveře vybaveny rámy o minimálních rozměrech, které dodávají domu minimalistický vzhled jak v exteriéru, tak interiéru.

                Čtěte dále: Skleněné posuvné dveře: 4 věci, které musíte vědět

Minimalistický interiér

V domě nejsou žádné viditelné sloupy a masivní dřevěná střecha je držena převážně nosnými stěnami. Vytváří tak ještě více minimalistický interiér.

Ačkoliv museli architekti dodržet maximální objem domu do 1000 m3, dům má vše, co si majitelé přáli – kromě standardních tří ložnic, dvou koupelen, kuchyně a obývacího pokoje dokázali do prostoru v přízemí přidat i pracovnu, ateliér, a dokonce hudební místnost.

Dřevěné posuvné dveře v přední části domu mají skrytý posuvný mechanismus a ventilační systém za černými dřevěnými deskami. Minimalistické a komplikované detaily v kombinaci s robustním tvarem stodoly dávají domu eleganci a skromnost, která nejlépe funguje v černé barvě.

„Na začátku projektu jsme poslali architektovi email, ve kterém stála klíčová slova designu našeho budoucího domu -  odvážné, čisté linie, moderní, teplé, zemité, přirozené světlo. Také jsme napsali slovo „stodola“. A rozhodně jsme požadovali posuvné dveře. A jak můžete vidět, architekti z FillieVerhoeven nám opravdu dobře naslouchali“, říkají majitelé Villy SG21.

Zajímají vás, jak se žije v moderních novostavbách? Podívejte se do sekce Život v dřevostavbě.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
17.06.2018

Photocredit: FillieVerhoeven architects

2

Skeletové dřevostavby jsou rájem architektů

Čím jsou zajímavé, proč si jich architekti všimli teprve nedávno a jaké mají skeletové dřevostavby výhody a nevýhody?

Jak se žije v dřevostavbě Pavlovi?

Z paneláku, přes cihlový dům došel až ke dřevostavbě. Jak dnes bydlí?

Navštivte s námi farní centrum sv. Františka v rakouském Welsu

Budova občanské vybavenosti v pasivním standardu formou dřevostavby

Dřevostavby na klíč: Jaký je rozsah dodávky?

Firma ji postaví, vy dostanete klíče a hned bydlíte. Pozor, tento ideál neplatí vždy!

Video: Postavte si dům v 10 minutách!

Podívejte se na video, které vám ukáže nový vynález modulového rozkládacího domu, který se sám postaví během necelých 10 minut. Nahlédněte, jak se bude bydlet v budoucnosti.

Vyhlídka Granasjoen: působivá kombinace dřeva a betonu se ztrácí v jezerní krajině

Norští architekti si dokázali vkusně pohrát s kombinací dřeva a surového betonu. Vytvořili tím tak krásný vyhlídkový objekt, který nemá v divoké norské krajině obdoby.

Dřevo v hlavní roli: záchrana památkově chráněné stavby

Jak smysluplně zmodernizovat historickou stavbu? Správný recept nám dnes prozradí norští architekti. Budeme potřebovat dřevo a cit.

Zázrak posuvných dveří: Renovace starého bytu dala vyniknout dřevu v interiéru

Dřevěné posuvné a skládací dveře v interiéru jsou vlastně jen maličkost. Mohou ale výrazně změnit charakter celého bytu k lepšímu. Podívejte se, jak se to povedlo v tomto bytě.

Dva domy, jedna rodina – netradiční černá dřevostavba ze Švýcarska

Atypická parcela dala vzniknout velmi netradičně sestavené dřevostavbě. Nad betonovým základem se ční tři patra prostorové mozaiky. Prohlédněte si ji v našem článku.

Rezidence obložená ohořelým cedrovým dřevem – levná a trvanlivá ochrana

Netradiční rezidence je usazena do příjemného okolí a má překvapivé dispoziční řešení. Chtěli byste mít také kuchyni v nejvyšším patře domu?