HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Umělec počmáral honosné sídlo z roku 1974. Cena nemovitosti tak klesla o 13 milionů korun

Šestadvacetiletému umělci známému jako pan Doodle trvalo 2 roky pokreslit každý centimetr v obrovském domě, a to včetně květin! Před jeho zásahem byly stěny domu pokryty zlatými tapetami. Umělec Sam Cox tak drasticky snížil cenu nemovitosti za 38 milionů korun. Podívejte se na video honosného sídla zasazeného do anglického venkova a pokresleného čmáranicemi.


Umělec počmáral honosné sídlo z roku 1974. Cena nemovitosti tak klesla o 13 milionů korun
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Mr. Doodle – Sam Cox (se souhlasem)

Počmáral panství v Anglii

Myšlenkou mladého umělce při koupi panství bylo vytvořit obrovské živé dílo, přičemž ho původní majitelé prosili, aby však na zdi sídla nečmáral. Věděli, že právě čmáranice jsou typem umění, které ho celý život živí. Sam Cox ovšem prosbám nevyhověl a pár dní po koupi přeměnil sídlo na velké bílé plátno. Během dvou let celou nemovitost „počmáral“ od podlahy ke stropu. Prohlédněte si toto veledílo v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Mr. Doodle – Sam Cox (se souhlasem), nbcnews.com, architecturaldigest.com, news.artnet.com

Umělec dal svému domovu/dílu autentický název

Mladý umělec známý jako Mr. Doodle (pan Čmáranice) byl v roce 2020 šest týdnů hospitalizován kvůli problémům se stresem způsobeným administrativní stránkou jeho práce. Na svůj facebookový profil sdělil svým fanouškům:

„Prošel jsem si vlnou halucinací a iluzí, od myšlenek, že mluvím k Bohu, až po vyzvání, abych čmáral po zdech domu Donalda Trumpa.“

Po dvou letech od své hospitalizace žije nyní s manželkou ve svém anglickém panství. Tento jeho svět pojmenoval jako Doodleland (Svět čmáranice).

Aukce na dům se vyšvihly na 25 milionů korun

Anglické sídlo postavené v roce 1974 vlastnil manželský pár, který si nacenil nemovitost na přibližně 1,5 milionů dolarů (37,8 milionů korun). V polovině 70. let dokonce zdobily jejich obývací pokoj zlaté tapety. V roce 2019 prodali nemovitost Samovi, který jej přeměnil k obrazu svému. Stavba získala pozornost převážně na asijském trhu, kde bylo jeho dílo naceněno na necelý milion dolarů (25 milionů korun). 

Mimo jiné byl v roce 2020 pátým nejúspěšnějším umělcem na světě ve věku do 40 let. Do aukce se přihlásil pouze s jediným svým dílem, které prodal za necelý milion korun.

Proč vlastně pokreslil celý svůj dům?

Umělec Sam Fox čmáral po zdech už od malička, pravděpodobně jako každé malé dítě. Jeho vášeň se však nevytratila a pokračovala i v jeho 15 letech, kdy si počmáral téměř celý dětský pokoj. Pro NBC News sdělil:

„Když jsem byl mladý, asi tak kolem 16 let, uvědomil jsem si, že čmárání je prostě můj život. Začal jsem kreslit na nábytek svých rodičů a na vše kolem sebe. Chtěl jsem, aby moje čmáranice byly všude.“

Jeho hlavní inspirací pro tvorbu, která mu dnes vynáší miliony korun, se staly kreslené pohádky jako Tom a Jerry, SpongeBob a videohry typu Crash Bancicoot.

Kolik bylo potřeba barvy?

Umělec počmáral každý jednotlivý kus nábytku v domě i venku. Nezapomněl ani na vlastní auto, květiny, toaletu, kliky, lustry, pohovku, televizi a dokonce i komín. Umělec sdělil, že bylo potřeba celkem:

  • 900 litrů bílé barvy
  • 401 plechovek černé barvy ve spreji na exteriér
  • 286 lahví černé barvy na interiér
  • 2 296 hrotů per

Svoje dílo dokumentoval v průběhu uplynulých dvou let. Pořídil celkem 1 857 fotografií, ze kterých vytvořil krátké video. Co na jeho dům říkáte?

Čmárání 12pokojového sídla v Anglii započalo v ložnici. Pokračovalo přes dlouhé chodby, koupelnu, schodiště se zábradlím až do velké kuchyně. Tady se umělec rozkreslil natolik, že nevynechal ani mikrovlnnou troubu, rychlovarnou konvici, toustovač, lednici i varnou desku. Samotná koupelna zabrali Foxovi téměř dva měsíce. Musel pokreslit svými obrázky přibližně 2 000 dlaždic.

P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
24.10.2022

Photocredit: Mr. Doodle – Sam Cox (se souhlasem)

9

Video: The Balancing Barn odhaluje krásu anglického venkova

Něco pro milovníky originálního ubytování. Levitující stodola? V Anglii je možné všechno!

Monolitická vila oblečená do moderní černé barvy

Jednoduchá, elegantní, skromná a zároveň trochu arogantní. To je holandská Villa SG21. Prohlédněte si ji v galerii.

Stavíte si dům na stáří? Pak jedině bezpečně, úsporně a bezbariérově!

Bydlení pro seniory: Víte, jak si na stáří postavit pohodlné, bezpečné a bezúdržbové sídlo, které navíc potěší levným provozem? Dáme vám pár rad k nezaplacení.

Jak udělat z prasečího chlívku dokonalou venkovskou chalupu

Dokonalá venkovská chalupa, která vznikla z prasečího chlívku. Nevěříte? Pojďte se s námi přesvědčit, že i taková proměna je možná.

Luxusní vila, ve které se ničím zbytečně neplýtvá

Moderní kalifornská vila vypadá jako luxusní sídlo, byla ale postavena z recyklovaných materiálů a funguje přísně ekologicky.

Unikátní dřevěné sídlo vlády v Kanadě – pochází z dílny českých architektů

Unikátní sídlo vlády v Severním Vancouveru vás oslní svou architekturou i příběhem. Přečtěte si, co za stavbou stojí.

Cottage house – jak se žije v malém útulném domečku s nezaměnitelnou venkovskou atmosférou?

Znáte tzv. Cottage house? Jedná se o malý venkovský domek, jehož původ sahá až do středověku. Díky fenoménu tiny housů je populární i dnes.

Drsná a luxusní 500 let stará chalupa uprostřed zapomenutého anglického sadu

Proměnit historickou stodolu v luxusní chalupu k odpočinku byla výzva pro nové majitele. Udělali to s citem a neskutečným zápalem.