HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Na čem v praxi nejčastěji ztroskotává získání stavebního povolení

Proces získání stavebního povolení obsahuje spoustu zajímavých situací. Některé jsou logické více, jiné méně. V procesu získávání stavebního povolení se můžete zaseknout zejména, ale nejen na neochotném sousedovi, neexistenci sítí, požárně bezpečnostním omezením nebo vyjádřením v nejasných podmínkách. Vzniká i mnoho jiných zvláštních situací. Řešení pro všechny je jedno – komunikace. Vždy když se něco někde zasekne, je potřeba komunikovat. Podívejte se s námi na nejčastější důvody ze stavební praxe, kvůli kterým získání stavební povolení často ztroskotává.


Stavební povolení u rodinných domů
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: 100 dřevostaveb

Neochotní sousedé

To je to nej. Bez podpisu souseda člověk nemůže jít cestou souhlasu a oznámení záměru. Spojené územní a stavební řízení se oproti tomu liší časem a náklady. Správní poplatek se tak může vyšplhat z 1 000 Kč až na 5 000 Kč (aktuální výše dle zákona o správních poplatcích). Vydání a nabytí právní moci pak místo 30 dnů trvá dnů 90. Pokud tedy jde všechno dobře. Vyjádření sousedů je taky asi jediné, které nemá žádnou lhůtu a většinou ani žádnou pořádnou páku, jak je přemluvit ke spolupráci. Nejlepší proto je projednat se sousedy svůj záměr ještě v době prvních úvah. Nejpozději v době přípravy studie. Získáte tak víc času na hledání řešení, jak se vypořádat s připomínkami.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: 100 dřevostaveb, Shutterstock

Připomínky sousedů se dají rozdělit do dvou skupin:

  • Mají strach ze změny, nebo mají konkrétní problém, který jim vadí. V zásadě ale komunikují.
  • Jsou rozhodnuti stavbě zabránit za každou cenu.

První případ je hratelný s pomocí kvalitní komunikace a dobrého projektu. Druhý případ je potřeba řešit s právníky od úplného začátku. A nešetřit na projektové dokumentaci, která musí splňovat všechny legislativní požadavky. Nemá smysl doufat.

Mohlo by vás zajímat: Původní chalupa se rozpadala. Postavili si místo ní vysněné víkendové bydlení

Neexistence sítí

Pokud na pozemek nejsou přivedeny sítě, je potřeba se připravit na nárůst nákladů na projekt a povolení sítí. První důležitý dotaz je, zda se jedná o jednoduchou situaci. To znamená: sítě jsou relativně blízko, pozemek, kterým mají být vedeny, je obecní, je na to vymezen územním plánem a má dostatečné parametry na veřejný prostor (šířka 8 m, pro jednosměrnou komunikaci může klesnout na 6,5 m). V tom případě je potřeba nachystat projekt pro územní rozhodnutí ohledně umístění sítí a pak následně dořešit jejich stavební povolení. Zároveň s tím je možno povolit i dům. Zde ale nelze úplně říct obecně správný postup. Hodně záleží na aktuální situaci.

Mohlo by vás zajímat: Nahlížení do katastru nemovitostí (KN) + NÁVOD

Pokud to tak není, je potřeba se zamyslet, zda je vůbec reálné sítě vybudovat. Největší limity jsou:

  • Kdo vlastní pozemek, kterým mají být sítě vedeny?
  • Je technicky reálné sítě připojit (spád u kanalizace, dimenze potrubí u vody a podobně)?
  • Máte na to dost peněz?

Neexistence sítí může zásadně prodražit výstavbu rodinného domu. Proto je potřeba tento fakt dobře prověřit před koupí pozemku. Zejména v případě výstavby levnějších domů s investicí do 10 milionů korun to časově a finančně nedává smysl.

Mohlo by vás zajímat: Chceme stavět vlastní dům – vyberme správný stavební pozemek

Požárně bezpečnostní omezení

Správně by potenciální plameny z domu měly sahat pouze na vlastní pozemek. Pokud přesahují na sousední, je potřeba získat souhlas sousedů. Soused se udělením souhlasu zavazuje nestavět a neskladovat v místě přesahu hořlavé stavby a konstrukce. Narazit na to můžete v řadové zástavbě. Může vás to limitovat ve velikostech oken. Problémem může být i dřevěný obklad. A úplně největší oříšek je necertifikovaná skladba s hořlavou konstrukcí. Například experimentální dřevostavba, slaměné domy a podobně.

Nejasné podmínky

Jsou místa, kde je možnost získat vyjádření, velmi náročná. Například různé chráněné krajinné oblasti, památkové zóny nebo rezervace. Zde bývá potřeba dokládat stanoviska památkářů nebo správy CHKO. Tyto úřady a organizace si velice rádi uzurpují právo určovat takzvaný charakter místa. Popis tohoto charakteru pak mění do víceméně přesných formálních požadavků na stavby. Ne každý je nadšen, když vzhled jeho vysněného domu definuje místní úředník vedený svým vkusem. Podrobněji se oznámením stavby věnujeme v článku Stavební povolení a dotčené orgány státní správy (DOSS).

Mohlo by vás zajímat: Vždy si chtěli postavit víkendový dům na horách. Jak to dopadlo?


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!Architektka

Vydáno dne:
07.07.2020

Photocredit: 100 dřevostaveb

3

Stavba pergoly: Návod jak na povolení a stavbu

Je potřeba stavební povolení? Jaké zásady u stavby pergoly dodržovat

Zahradní altán: Na co si dát při stavbě pozor

Potřebujete na zahradní altán stavební povolení? Jak a z čeho zahradní altán postavit

Vyhoví roubenka současným požadavkům na bydlení?

Zajímáte se o historický vývoj dřevostaveb až do současnosti? Jaké požadavky jsou kladené na sruby a roubenky z hlediska prostupu tepla a jak postupovat při jejich povolení na stavebním úřadě? Jaká je současný stav nařízení se dozvíte zde

Zahradní pergola svépomocí + návod

Máme pro vás projekt pergoly i montážní návod ke stažení. Stačí jen vyřešit stavební povolení, umístění a střešní krytinu na pergolu.

Mobilní domy a stavební povolení

Chcete ušetřit? Plánujete stěhování do mobilního domu? V tom případě si v našem článku zjistěte, co je třeba udělat před jeho umístěním na pozemek.

Stavební povolení: Princip a postup u rodinného domu

Žádost o stavební povolení má své jasně dané postupy a principy, které je nutné splnit, když chceme stavět rodinný dům. Přečtěte si odborný pohled architekta.

Stavební povolení a dotčené orgány státní správy (DOSS): poklad je v dokladu

Obeslat a obeznámit všechny příslušné DOSS (dotčené orgány státní správy), to je docela oříšek. Poradíme vám, jak to zvládnout se ctí a v co nejkratším termínu.

Chceme stavět vlastní dům – tvoříme projekt II.

Přečtěte si, jakými směry se při stavbě rodinného domu můžete vydat a co vše je dobré zahrnout do projektu na stavební povolení.

Vyplatí se prodat či koupit nemovitost zatíženou právní vadou?

Je možné prodat nemovitost s právní vadou? Na co si dát při koupi takového bytu či domu pozor? Odpovědi naleznete v našem článku.