HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

← Zpět na předchozí část článku

Největší příčinu ztrát zatepleného bytu lze vyřešit za pár korun

U zateplených paneláků s novými okny dochází k dosti velkým tepleným ztrátám skrze vstupní dveře. Staré typy dveří mají minimální těsnění a propouštějí značnou část tepla do méně vytápěné chodby. Úsporu je možné vyřešit instalací nových vstupních dveří do bytu s patřičnou izolací, ale je třeba počítat s vyšší investicí. Druhou možností je využití těsnicí pásky, která sníží několikanásobně prostup vzduchu. Cena těsnicích pásek se pohybuje v desítkách korun a nalepí se jednoduše na hranu dveří a futer. Při instalaci pásek dojde i k přerušení tzv. tepelných mostů, díky kterým uniká teplo konstrukcí. Dále může pomoci i instalace závěsu za prostor vstupních dveří, který bude sloužit jako přirozená bariéra pro unik tepla.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: © Drevostavitel.cz, testblog, conrad

Úspora ohřevu teplé užitkové vody? Ve hře jsou hned 2 varianty

Sprchování tvoří až 60 % veškeré spotřeby teplé užitkové vody (TUV), jejíž teplota se při odtoku do kanalizace pohybuje v rozmezí 18–30 °C. Lokální systémy rekuperace tepla odpadních vod umístěné pod vanou nebo od sprchovým koutem dokáží zpětně získat až 50 % tepelné energie odpadních vod a využít ji pro předehřev vody ve vodovodní baterii.

Výhodou tohoto systému je, že pro svůj provoz nepotřebuje žádné čerpadlo, je velmi snadný na údržbu a jeho provoz je zcela beznákladový. Životnost rekuperačních jednotek pro zisk tepla z odpadních vod je srovnatelná s životností vany nebo sprchy.

Jednoduchým zařízením jde ušetřit 30 % energií z odpadních vod

Další možnost se týká především těch panelákových bytů, které využívají pro ohřev TUV bojler. Většina zařízení je nastavena pro ohřev TUV v oblasti 55–60 °C, která je pro běžný provoz mírně nadsazená. Pro běžné účely v domácnostech se většinou používá teplota kolem vody kolem 40 °C. Je tedy možné snížit teplotu ohřevu o 5 až 10 °C, což se na úspoře energií jednoznačně pozitivně projeví. Pokud akumulujete vodu v zásobníku TUV, nikdy nenastavujte na termostatu teplotu pod 45 °C. Při nižších teplotách totiž vzniká riziko množení bakterií legionely v zásobníku. Doporučuje se proto ohřívat vodu minimálně na 50 °C. Dále je dobré ověřit si, zda máte vhodnou distribuční sazbu od svého poskytovatele elektřiny.

Shrnutí – jak snížit výdaje za vytápění a ohřev TUV v panelákovém bytě?

Způsobů, jak docílit snížení nákladů za vytápění, je celá řada. Pokud bychom je měli shrnout do jednoduchého výstupu, jsou to tyto body:

  • Ověření typu regulace otopného systému panelákového domu.
  • Regulace otopné soustavy a vytápění v průběhu dne.
  • Tipy na zvýšení účinnosti otopných těles.
  • Izolace náchylnost míst k tepelným ztrátám.

U domů, které již prošly zateplením a výměnou oken, se tak jako jeden z nejefektivnějších faktorů úspory ukazuje investice do moderního regulačního systému. Nicméně je třeba počítat s investicí celého družstva v řádu stovek tisíc korun, jehož návratnost se projeví stejně jako u zateplení až po několika letech.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
27.09.2022

Photocredit: © Drevostavitel.cz

5

Elektrický krb: Zatopíte si bez sazí, ale s romantikou

Milujete plápolající oheň v krbu, ale nemáte na pravý krb místo ani prostředky? Pořiďte si efektivní elektrický krb. O příjemné plameny z krbu nepřijdete a neumažete si ruce! Elektrický krb do domu či paneláku, stačí si vybrat.

Na stáří si splnili sen a vyměnili panelák za dřevostavbu

Jak se žije v moderní dřevostavbě na jihu Čech? A co vedlo majitele k tomu, aby se rozhodli na „stará kolena“ stavět? To vše a mnohem více se dočtete v tomto článku.

Nechtěli děti vychovávat v paneláku. Dřevostavba pro ně byla jasná volba.

Přečtěte si, jak se žije v moderní dřevostavbě a jak se řeší její stavba na základě individuálního projektu. Podívejte se také na krásnou fotogalerii domu, která vás provede celým interiérem.

Na stáří si splnili sen a vyměnili panelák za dřevostavbu – 360° video

Starší manželé Jitka a Tomáš se rozhodli se na „stará kolena“ postavit dřevostavbu. Co je k tomu vedlo? A jak jejich domek vypadá? Podívejte se v našem 360° videu.

Solární panely ušetří 60 % energie na teplou vodu

Úspory hýbou světem. Můžete hodně ušetřit, pokud se rozhodnete pro solární panely. Mimo topnou sezónu vystačí i na kompletní ohřev vody!

Po sedmdesátce si postavili dřevostavbu u Ostravy. Platí minimální náklady

Blízko Ostravy si starší manželé Alena a Jaroslav nechali postavit krásnou dřevostavbu z masivních panelů. Co je přimělo na stará kolena stavět moderní dům?

30+ nápadů, jak si zařídit malý balkon – inspirace pro radost a chvíle relaxace

Hledáte inspiraci pro nábytek na váš malý balkon? Zajímá vás, jak upravit balkon třeba v paneláku? Načerpejte inspiraci a užívejte pak zaslouženého odpočinku!

Správce paneláku v severních Čechách vyřešil úsporu pro 22 bytů

Panelák v severních Čechách disponuje systémem, který šetří energie všem 22 bytů. Jak tento systém funguje, nám ukázal jeho správce.

Mám elektrokotel – jak mohu snížit výdaje za vytápění?

Existuje několik základních principů, jak snížit náklady za vytápění elektrokotlem. Která distribuční sazba je nejvýhodnější?

Okna a izolace vám umí ušetřit až 70 % nákladů. Návod, jak toho dosáhnout

Když se řekne zateplení, vybaví se většině z nás nová fasáda. Možností zateplení je ale mnohem více. Které z nich je to úplně nejvýnosnější?