HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Z tmavého podlouhlého bytu vykouzlili fantastický loft plný světla

Se starými apartmány v historických městech bývají problémy. Spousta dveří, silné stěny, málo světla. Postup architektů při rekonstrukci jádra jednoho takového bytu v centru Barcelony byl fascinující. Odbourání stěn prosvětlilo byt ze dvou stran a minimalistický design dřevěného funkčního nábytku mu dodal rozměr čisté pohody.


Loft z Barcelony
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Adri Goula

Projekt rozsáhlé rekonstrukce spočíval v úpravě a rozdělení jednoho apartmánového bytu, který se nachází v centru Barcelony (čtvrti San Antoni), na dva samostatné lofty. Nejvýraznějším rysem celé přestavby se stalo propojení prostoru v bytě, který měl úzký a podlouhlý půdorys. Původní místnosti byly zbytečně komplikované a oddělené. Architekti efektně provázali čelní stranu se částí situovanou do dvora. Byt se v tomto případě stal díky kreativní práci tvůrců koridorem světla a zeleně, ve kterém je radost žít. Prohlédněte si tuto úspěšnou rekonstrukci v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Adri Goula

Inspirace Japonskem? Jistě, když to funguje

Na první pohled tu zaujme minimalistický přístup k vybavení interiéru, který odráží jednoduchost a čistotu očekávatelnou spíše od tradičních japonských obydlí. Není to náhoda. Architekti ze studia Roman Izquierdo Bouldstridge si dali na utužení tohoto dojmu záležet a napomohli mu i instalací posuvných dveří, které nahrazují nepevný předěl stěn. Byt o rozloze 109 metrů čtverečních tak můžete chápat jako jednu dlouhou spojitou místnost, anebo čtyři oddělené úseky. Záleží, jestli jsou zrovna zasunuté dveře.

Zdi zrušit, ale prostor pro soukromí ponechat

Může se zdát poněkud paradoxní, že prvním krokem architektů při rekonstrukci bylo odstranění zdí a přepážek (a zvýšení světlosti stropů), aby je pak následně nahradili systémem posuvných dveří. Jenže díky této úpravě interiér získal spoustu místa navíc. Přesněji tři metry. Světlo a vzduch ale proniká bytem dál, i když jsou dveře zavřené. Jak? Pracuje tu totiž jeden chytrý prvek, který dodává celému bytu silný jednotící charakter. Policová stěna, která se v délce 23 metrů vine napříč celým bytem podél hlavní opěrné zdi.

Nekonečná policová stěna propojuje celý byt

Její rozvolněné police, proložené květináči se zelení, jsou víc než jen úložným prostorem a estetickým prvkem. Propojují celý loft, i když jsou zrovna posuvné dveře uzavřené. A vedou i světlo do střední části. Je to exoskelet vyrobený ze dřeva. Pro ilustraci si nepravidelnou policovou stěnu můžete představit jako 41 šedesáticentimetrových žebříků s různě širokými odstupy mezi jednotlivými stupni. V různých partiích bytu pak slouží jako knihovna, jinde jako praktické police na bytové dekorace, ale všude nesou ve svém objemu zeleň. I ta je velmi silným motivem celého bytu.

Nekomplikovaný design vám usnadňuje život

Volné a otevřené uspořádání místností evokuje pohodu, která obyvateli lahodí. Vše je tu příjemně na dosah: šatník, kuchyňský kout, ložnice, jídelna i pracovna. Dá se ale takový byt udržet uklizený? Protože je veden v jedné linii, vypadá to tak, že majitel musí vygruntovat opravdu celý byt, předtím, než si pozve návštěvu. Anebo ne? Ve skutečnosti je tu uklízení mnohem snazší, než by se zdálo. Díky tomu, že většina instalovaných součástí nábytku je plně integrována do stěn a má často multifunkční charakter.

Dřevo nemusí být jen dekorace

Úložný prostor se stává lavicí, otevřený šatník stačí zakrýt rohoží, koupelna (ve které nechybí sušička) je plně integrovaným uzavřeným blokem. Zásadní výhodou je upravenost interiéru a maximální přehled, který o dění v jednotlivých částech spokojený majitel má. Loft v San Antoni se zrodil ze starého apartmánového bytu, vznikl jako prostor s poloviční výměrou. Přesto tímto oddělením získal.

Práce architektů tu jasně poukázala na to, jak intenzivní roli může sehrát dřevo v interiéru, a že nábytek nemusí být jen výplní, ale funkčním nástrojem k organizaci bytu. Jednoduchý, čistý a útulný prostor bytu zasazený do podlouhlého koridoru je fantastickou ukázkou moderního bydlení.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
16.08.2020

Photocredit: Adri Goula

2

Moderní bytové interiéry: Fotogalerie plná inspirace

Jakým směrem jdou moderní bytové interiéry? Podívejte se na fotky, trendy a inspiraci.

Video: Skládací nábytek, který jen tak někde neuvidíte

Placatý nábytek v obýváku nebo kuchyni? A vlastně proč ne. Podívejte se, kolik místa s ním ušetříte a jak snadno se používá.

Loftová postel aneb jak doma stylově ušetřit místo

Inspirujte se v článku s foto návodem, jak si vlastnoručně smontovat loftovou (vyvýšenou) postel ze dřeva. Díky této posteli se budete cítit, jako byste spali na obláčku, a zároveň ušetříte spoustu užitného prostoru v místnosti.

Ověřené tipy, jak přifouknout malý byt

Jak zařídit malý byt, aby mohl plnohodnotně konkurovat větším bytům? Stačí porozumět radám interiérových architektů a můžete se místo do tmavého kutlochu vracet do příjemného a pohodlného interiéru. Přinášíme vám souhrn ověřených rad, jak vyzrát na malý byt.

Neotřelá rekonstrukce bytu, kde levituje nábytek a chybí zdi

Originální přestavba bytu v ikonickém kompletu Lake Shore Drive u jezera Michigan získala několik architektonických ocenění. Podívejte se, jak vypadá byt, kde se místo televize sleduje okolní příroda přes prosklenou fasádu a kde nábytek vytváří optické iluze.

Rekonstrukce bytu ušitá na míru modernímu muži

Rekonstrukce bytu v Sao Paulo je ukázkou toho, jak lze vytvořit originální a moderní bydlení na malém prostoru, které respektuje svého majitele.

Jak zařídit byt pro chlapa, který má styl?

Už vás nebaví načančané pokoje s pastelovými polštáři a květinovými vzory? Možná je ten pravý čas podívat se, jak vypadá typicky pánský interiér.

Autonomní nábytek: chytrá hříčka, která promění interiér

Vypadá to jako zmatek a náhodná změť dřevěných hranolů. Všechno tu ale má svůj řád a význam.

Nábytek z palet: tipy jak si levně a originálně vybavit byt

Chcete si vybavit byt a máte hluboko do kapsy? Máme pro vás řešení. Stačí několik dřevěných palet a zařídíte si celou domácnost.

Malý byt pro velkého chlapíka: komplexní rekonstrukce na ploše 35 metrů čtverečních

S novým dřevěným jádrem a na míru sestaveným víceúčelovým nábytkem objevíte i v malém bytě velký zdroj radosti. Podívejte se na podařenou rekonstrukci mini bytu v centru Amsterdamu.