HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Uprostřed soukromého lesa blízko Hradce si postavili dům za 2 miliony

Odjeli do Kostariky a vrátili se obohaceni o zcela nové nápady, které je přiměnily opravit starou chatu o velikosti 40 metrů čtverečních. Stavba leží uprostřed 10 hektarů lesa, na břehu jihočeského rybníka. Pojďte se podívat dovnitř.


Chata v jižních Čechách za 2 miliony
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Eva K. (se souhlasem)

Rekonstrukce trvala rok

Celý proces rekonstrukce zabral Evě a Lukášovi pouhý jeden rok. Opravám věnovali své veškeré úsilí a čas a výsledek stojí opravdu za to. Přesvědčte se o tom sami ve fotogalerii. Celkové investice do projektu se pohybovaly okolo 2 milionů korun. Kdyby byli ovšem dnes na počátku celého procesu, vyhnuli by se prý složité rekonstrukci a rovnou by postavili chatu novou.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Eva K. (se souhlasem)

Paní Evo, podle čeho jste navrhovali dům?

Nejvíce jsme se inspirovali na cestách. Hodně cestujeme a všude kam jezdíme, hledáme místa s co nejméně lidmi, jsme tím už trochu posedlí. Takže se vyhýbáme hotelům a snažíme se hledat různé jiné alternativy. Učarovala nám třeba krásná chata na kůlech v deštném pralese v Monteverde na Kostarice, zajímavé chaty jsme navštívili v Mexiku, ale nejvíc a nejradši cestujeme po Asii a to je na naší chatě asi vidět, hlavně uvnitř. :)

Podle čeho jste si vybírali lokalitu?

Chata na místě již stála, prováděli jsme její kompletní rekonstrukci. Navíc má ideální umístění na břehu s výhledem čelně na rybník a z boků přímo do lesa.

Jaký materiál jste na stavbu potřebovali?

Chata je dřevěná, k rekonstrukci jsme využili hlavně smrkové dřevo a střecha je z falcovaného plechu. Venkovní obložení chaty je ze sibiřského modřínu.

Tiny house na Vysočině s rustikální fasádou z modřínových fošen postavil kompletně svépomocí

Jak to vypadá u vás doma?

Na chatě v lese jsme hodně bojovali s místem, takže jsme hledali věci, které se do chaty vejdou, jsou funkční a zároveň se nám líbí. Celou chatu jsme vybavili v čistém severském stylu.

  • Vnitřní obložení jsme natřeli bílou barvou.
  • Všechny dekorace jsou z našich cest.
  • Na terase venku jsou tibetské praporky, které jsme si přivezli z Himalájí.
  • Uvnitř je také mnoho předmětů, které pro nás mají nějaký význam.

Vnitřní dispozice

V hlavní místnosti je prosklená stěna s výhledem na rybník. Do tohoto pokoje umístili majitelé jídelní stůl a také krbová kamna. V místnosti je dále pohovka a plně vybavená kuchyňská linka s indukční varnou deskou a lednicí. V druhé místnosti je ložnice s manželskou postelí, koupelna s toaletou a sprchovým koutem.

Řešili jste při rekonstrukci nějaké komplikace?

Stará chata nebyla příliš dobře postavená, rekonstrukce byla poměrně složitá. Kdybychom stáli před stejnou situací znovu, asi bychom původní chatu zbourali a postavili novou.

Jak máte vyřešený systém vytápění?

Chata je vytápěná krbovými kamny.

Je něco, co byste vzkázali lidem, kteří zvažují podobný projekt?

Zjistěte si, komu patří cesty, které k pozemku vedou. My jsme měli štěstí na fajn lidi, ale pokud budete potřebovat cestu např. zpevnit, budete potřebovat povolení od každého z nich.

Máte ještě nějaké plány budoucna?

V současné době zvažujeme podobný projekt v zahraničí. Máme v hlavě jednu lokalitu, kde by se nám líbilo postavit podobnou chatu.

Čím je váš tiny house ve finále unikátní?

Chata stojí na kraji rybníka, uprostřed rozlehlého soukromého lesa, na úplné samotě. Stojí zde také soukromá cedrová sauna v lese, která má panoramatické okno s výhledem na rybník. Otužilci se mohou ochlazovat z mola v rybníku.

Finská sauna svépomocí – postavte si stavbu, kde zapomenete na všechny každodenní starosti

Mockrát děkujeme Evě a Lukášovi za příjemný rozhovor a přejeme spoustu štěstí při jejich cestách.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
20.01.2023

Photocredit: Eva K. (se souhlasem)

2

Unikátní chata Libušín vyhořela před šesti lety, nyní se blíží její znovuotevření

Přinášíme vám exkluzivní rozhovor o procesu rekonstrukce Libušína s ředitelem Valašského muzea v přírodě. Jeho znovuotevření se chystá v létě 2020.

Chata s masivním komínem je postavena na skále – má dokonalý výhled na fjord

Prohlédněte si krásnou chatu s výhledem na fjord, která je postavena ze dřeva a betonu. Proč má vestavěné skříně na míru a co jsou její další výjimečnosti?

Víkendová chata u Prahy je cítit láskou ke dřevu a k českému řemeslu. Její interiér vás okouzlí

Přečtěte si rozhovor s paní Karolínou a prohlédněte si fotky její úžasné víkendové chaty, kterou si s manželem postavili u Prahy.

Víkendová chata s prosklenou stěnou na sever. Proč je orientovaná naopak?

Mladý pár s dítětem hledal únik od rušných městských ulic. Postavili si dřevěný domek, který jim slouží jako odpočinková chata. Navštivte naši galerii a inspirujete se netradičním řešením.

Eko-chata na 37 metrech čtverečních je jednoduchá a nízkorozpočtová

Byť je lesní chata o rozloze 37 m2 daleko od rušných měst, podařilo se autorům snížit rozpočet na těžkou techniku. Jakým způsobem?

Chata postavená v tradičním duchu dokonale zapadne do alpského údolí

Chata postavená ve stylu tzv. švýcarského raccardu ničím nenarušuje krásu alpského údolí pod Mont Blancem a dokonale využívá své polohy. Prohlédněte si ji zblízka.

Při rekonstrukci horské chaty se inspirovali tradičními stodolami i skandinávským stylem

Chata stojící na úpatí Mont Blanc se dočkala kompletní rekonstrukce včetně zelené střechy. Prohlédněte si famózní výsledek v galerii.

Originální chata v Alpách připomíná rozvětvený strom. Interiér je plný dřeva a slunce

Prohlédněte si zajímavou chatu stojící na vrcholu sjezdovky. Lyžařům nabízí pohoštění a odpočinek s dokonalými panoramatickými výhledy.

Bílá dřevěná chata pro romantické duše ohromí svým boho stylem

Anglická chata nabízí svým obyvatelům místo k relaxaci nejen uvnitř, ale zejména v zahradě okolo. Kombinuje romantiku, vintage a eleganci.

Nádherná venkovská chata s interiérem ve stylu Mid-century má blízko k Bauhausu

Skloubit jednoduchý styl venkovské chaty a modernistické prvky v newyorském stylu minulého století chce odvahu. Tady to skvěle zafungovalo.