HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Budoucnost dřevěných I nosníků

Dřevěné I nosníky nejsou na našem trhu novinkou, jakou však mají budoucnost? Budou jakýmsi doplňkem plných dřevěných profilů pro nadšence nebo progresivním řešením, které ušetří čas a peníze? Kde je jejich použití na místě a kde dřevo pravděpodobně zvítězí? Na všechny tyto otázky si odpovíme v tomto příspěvku, který se dřevěným I nosníkům naplno věnuje.

Dřevěné I nosníky ve stropě

Kouzlo dřevěného I nosníku

Nebudeme se dlouze zdržovat základy statiky a povídat si o tom, že při namáhán nosníku na ohyb je horní strana vláken tlačená a spodní tažená, uprostřed nosníku je neutrální zóna, a že moment setrvačnosti… (skutečně toho už nechám:)). Zkrátka dostaneme nosník, který je schopen přenést poměrně srovnatelné zatížení jako plný dřevěný nosník při stejné výšce a přitom obsahuje podstatně méně materiálu. Pásnice jsou tvořené napojovaným KVH hranolem a stojina je tvořena buď dřevovláknitou nebo OSB deskou (záleží na výrobci). S dřevěným I nosníkem je snadnější manipulace, právě díky jeho nízké hmotnosti.

To ale není zdaleka všechno. U nízkoenergetických a pasivních domů, je tepelný most tvořený dřevěným I nosníkem ve stěně dřevostavby téměř zanedbatelný, oproti plnému dřevěnému hranolu. Abychom však na ně nepěli jen samou chválu, srovnáme-li cenu nižších profilů dřevěných I nosníků a například KVH hranolů, tak jsou pořizovací náklady na plné profily stále nižší. I když je v I nosníku použito méně materiálu, je to výrobek, který vyžaduje vyšší přidanou hodnotu a ta musí být kompenzována. Úvahu, jestli rychlejší a snadnější manipulací s lehčími profily lze ušetřit výrazné prostředky při stavbě dřevostavby už necháme na vaše propočty.

Bude Vás zajímat: 6 důvodů pro KVH hranoly

Ekonomika dřevěných I nosníků

U vyšších profilů, řekněme nad 240 mm, kde již nelze používat dřevěné hranoly, a nastupují lepené nosníky, začíná být ekonomika dřevěných I nosníků skutečně zajímavá. Zejména s nástupem odvětrávaných fasád a difúzně otevřených stěn u pasivních domů, kde nejsou výjimkou ani stěny o tloušťkách přes 350 mm. V těchto případech je použití dřevěného I nosníku na místě, protože vytvořit takto silnou stěnu z plných profilů by vás přišlo dráž a bylo by mnohem pracnější.

Kde použít dřevěné I nosníky

Kromě stěn jsou další oblastí využití dřevěných I nosníků stropy o větších rozponech a stropy bungalovů s požadavkem na zvýšenou vrstvu izolace.

Předběžné dimenze stropních STEICO nosníků si můžete podle rozponu a zatížení spočítat v naší kalkulačce.

Poslední možností je použití dřevěných I nosníků jako krokví. Toto použití má opodstatnění především s ohledem na možnost vložení dostatečné výšky mezikrokevní izolace. U krokví se však projeví nevýhoda tvaru tohoto nosníku a ke spojování a kotvení je třeba speciálních spojovacích prostředků.

Bude Vás zajímat: Nepodceňte izolace do střechy

Trend zvětšování tlouštěk izolací u dřevostaveb však mluví jasně a proto se budeme s použitím dřevěných I nosníků setkávat čím dál častěji. Jaké s nimy máte zkušenosti vy?

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
23.01.2013

12

Dřevovláknité desky: Izolace co hřeje i chladí

Dřevovláknité izolační desky jsou progresivní a zároveň ekologický izolační materiál. Jaké má dřevovláknitá izolace vlastnosti a výhody a nevýhody se dočtete v tomto příspěvku.

6 důvodů pro KVH hranoly

Není hranol jako hranol. Co to je KVH a proč byste z něj měli stavět?

Skladba obvodové stěny dřevostavby je základ

Jakou skladbu stěny použít? Věčná otázka, kterou pomůžeme rozlousknout

Mechanické vlastnosti dřeva domácích dřevin

Mechanické vlastnosti dřeva domácích dřevin zjistíte v tomto příspěvku

CHYBA: Cena dřevostavby na prvním místě!

Při koupi dřevostavby bývá cena jedním z hlavních rozhodujících faktorů

Dřevěná města jsou budoucností

Stavební průmysl se z 36 % podílí na globální produkci uhlíkových emisí. Komplexní změna přístupu k výstavbě budov a nahrazení dosud užívaných stavebních materiálů ekologičtější alternativou.

Evropa má s velkými dřevostavbami velké plány. Za rok jich bude stát už jednadvacet.

Ne skromné domky, ale už pořádné stavby s výškou nad padesát metrů. Jak vypadají ty nejzajímavější projekty evropských dřevostaveb?

Kam sahají nejvyšší dřevostavby světa? Mají až desítky pater!

Přemýšlíte, jakých výšek mohou dosahovat budovy ze dřeva? Pojďte se podívat na přehled nejvyšších dřevostaveb světa.

Projděte se po krásných a odvážných lávkách z celého světa

Jeden neopatrný úkrok stranou a ... v naší galerii těch nejkrásnějších ale také nejnebezpenějších lávek se pádu do hlubin naštěstí obávat nemusíte.