HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Budoucnost dřevěných I nosníků

Dřevěné I nosníky nejsou na našem trhu novinkou, jakou však mají budoucnost? Budou jakýmsi doplňkem plných dřevěných profilů pro nadšence nebo progresivním řešením, které ušetří čas a peníze? Kde je jejich použití na místě a kde dřevo pravděpodobně zvítězí? Na všechny tyto otázky si odpovíme v tomto příspěvku, který se dřevěným I nosníkům naplno věnuje.

Dřevěné I nosníky ve stropě

Kouzlo dřevěného I nosníku

Nebudeme se dlouze zdržovat základy statiky a povídat si o tom, že při namáhán nosníku na ohyb je horní strana vláken tlačená a spodní tažená, uprostřed nosníku je neutrální zóna, a že moment setrvačnosti… (skutečně toho už nechám:)). Zkrátka dostaneme nosník, který je schopen přenést poměrně srovnatelné zatížení jako plný dřevěný nosník při stejné výšce a přitom obsahuje podstatně méně materiálu. Pásnice jsou tvořené napojovaným KVH hranolem a stojina je tvořena buď dřevovláknitou nebo OSB deskou (záleží na výrobci). S dřevěným I nosníkem je snadnější manipulace, právě díky jeho nízké hmotnosti.

To ale není zdaleka všechno. U nízkoenergetických a pasivních domů, je tepelný most tvořený dřevěným I nosníkem ve stěně dřevostavby téměř zanedbatelný, oproti plnému dřevěnému hranolu. Abychom však na ně nepěli jen samou chválu, srovnáme-li cenu nižších profilů dřevěných I nosníků a například KVH hranolů, tak jsou pořizovací náklady na plné profily stále nižší. I když je v I nosníku použito méně materiálu, je to výrobek, který vyžaduje vyšší přidanou hodnotu a ta musí být kompenzována. Úvahu, jestli rychlejší a snadnější manipulací s lehčími profily lze ušetřit výrazné prostředky při stavbě dřevostavby už necháme na vaše propočty.

Bude Vás zajímat: 6 důvodů pro KVH hranoly

Ekonomika dřevěných I nosníků

U vyšších profilů, řekněme nad 240 mm, kde již nelze používat dřevěné hranoly, a nastupují lepené nosníky, začíná být ekonomika dřevěných I nosníků skutečně zajímavá. Zejména s nástupem odvětrávaných fasád a difúzně otevřených stěn u pasivních domů, kde nejsou výjimkou ani stěny o tloušťkách přes 350 mm. V těchto případech je použití dřevěného I nosníku na místě, protože vytvořit takto silnou stěnu z plných profilů by vás přišlo dráž a bylo by mnohem pracnější.

Kde použít dřevěné I nosníky

Kromě stěn jsou další oblastí využití dřevěných I nosníků stropy o větších rozponech a stropy bungalovů s požadavkem na zvýšenou vrstvu izolace.

Předběžné dimenze stropních STEICO nosníků si můžete podle rozponu a zatížení spočítat v naší kalkulačce.

Poslední možností je použití dřevěných I nosníků jako krokví. Toto použití má opodstatnění především s ohledem na možnost vložení dostatečné výšky mezikrokevní izolace. U krokví se však projeví nevýhoda tvaru tohoto nosníku a ke spojování a kotvení je třeba speciálních spojovacích prostředků.

Bude Vás zajímat: Nepodceňte izolace do střechy

Trend zvětšování tlouštěk izolací u dřevostaveb však mluví jasně a proto se budeme s použitím dřevěných I nosníků setkávat čím dál častěji. Jaké s nimy máte zkušenosti vy?

P.S. Řešíte stavbu, bydlení či vybavení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Ing. Karel Slovák
redaktor Dřevostavitele

Vydáno dne:
23.01.2013

12

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE