Nejstarší stromy v Česku – co říkají legendy a jak je to s nimi doopravdy
HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Nejstarší stromy v Česku – co říkají legendy a jak je to s nimi doopravdy

Někteří stromoví stařešinové u nás možná pocházejí až z 11. století. Určit datum, kdy byly malými semenáčky, je mnohdy těžké, a tak se musíme spolehnout na odhady jejich stáří. U nás v Čechách máme stromy o poznání mladší. Patří mezi ně lípy a tisy, jejichž stáří se odhaduje na 800–1000 let, ale i o něco mladší duby a smrky. Realita ale mnohdy kazí půvab dávných legend.


Klokočovská lípa možná pamatuje i rok 1000.
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Parkis (Wikipedia CC)

Duby staré i půl tisíciletí

Které stromy se u nás dožívají nejvyššího věku? V současnosti dochází k průběžnému kácení lesů a jejich obnově, takže se lesní porosty většinou příliš vysokého věku nedočkají. Běžný hospodářský les má zřídkakdy stromy starší 100 let. Pouze v méně přístupných částech můžete narazit na 200leté velikány. Kdysi v pralesích ale byly běžné smrky a borovice ve věku 300 let.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Parkis (Wikipedia CC), Zdeněk Pražák, Roy, Jakub Hamza

Přibližně o století déle se dožívaly jedle a buky. Duby mnohdy rostly i půl tisíciletí. Určení stáří podle letokruhů někdy nelze provést, protože mnoho starých stromů má ve svém kmeni větší či menší dutinu. U některých dřevin navíc bývají letokruhy hůře čitelné. V řadě případů se tak jedná spíše o odhady než o přesné stanovení. To vše nahrává legendám o stáří.

Mohlo by vás zajímat: Nejstarší, nejvyšší, nejširší a největší stromy světa

Smrk má v rodokmenu 622 let

Nejstarší smrk objevili na Šumavě v první zóně zdejšího národního parku. Průměr jeho kmene je téměř 60 cm, na výšku měří 20 metrů. Na podzim roku 2015 z něj vědci z brněnské Mendelovy univerzity odebrali štěp k výzkumu. Následně zjistili, že první letokruh si strom vytvořil už roku 1372, poslední pak v roce 1994. Pamatuje tedy samý sklonek vlády Karla IV. Jeho odumření v 90. letech 20. století způsobilo zřejmě napadení kůrovcem. Kolem šumavského Plešného jezera se nachází řada stromů starších 500 let, ovšem tento ještě o století starší krasavec je opravdovým unikátem. Na smrky ve věku 400–500 let ale můžete narazit nejenom na Šumavě, nýbrž  i ve vyšších polohách Jeseníků (například smrk ztepilý starý 489 let pod vrchem Keprník). Prohlédněte si stromové rekordmany ve fotogalerii.

Pověsti hodně nadsazují

Další lokalitou s velkým výskytem nejstarších stromů je Českomoravská vrchovina. Pokud byste se chtěli seznámit s pravděpodobně nejstarší lípou u nás, je to možná Klokočovská lípa rostoucí v Železných horách. Pod ní měl prý odpočívat roku 1334 Karel IV. při své cestě z hradu Lichnice. Další kandidát na nejstarší lípu je ve Staré Lysé.

Mohlo by vás zajímat: Jak starý je nejstarší strom celé Evropy?

Hodně rušno je i mezi kandidáty na nejstarší dub. Máme jich totiž hned několik: Žižkův dub v Náměšti nad Oslavou údajně s 950 lety i Oldřichův dub v Peruci, jehož stáří má být 800 let. Dnešní dub v Peruci však vládu knížete Oldřicha určitě nepamatuje. Podle odborníků jde o mladší strom, který zřejmě převzal pověst původního dubu po jeho zániku. Stejně ošidné je to i se Svatováclavským dubem ve Stochově. Pověsti mluví o 1120 letech jeho existence, realita ale napovídá přibližně 700 roků. Odhady a pověsti prostě bývají značně nadsazené...

Analýza potvrdila čtvrtinový věk

Ve Vilémovicích u Ledče najdete úplného českého rekordmana  tis. Tyčí se do výše 10 metrů a podle odhadů je jeho stáří 1500 let. Legendy vyprávějí, že prý ho zde nechali růst benediktinští mniši. Považovali ho za symbol smrti. Uváděný věk je ale také zřejmě pouhou legendou. V našich podmínkách je málo pravděpodobné, aby se strom dožil více než 1000 let. Odhad stáří až 2000 let se zase přisuzoval tisu v Krompachu. Tento údaj ale uvedl na pravou míru v roce 1967 docent Jaroslav Hofman. Analýzou letokruhů pomocí vrtů určil, že krompašský tis je starý „jenom“ 400500 let. I tak ale věk hodný respektu.

P.S. Plánujete stavbu rodinného domu? Navštivte náš Online kurz Stavíme dům, kde se v rámci 7 video lekcí dozvíte jak ušetřit a předejít zbytečnému stresu.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Jana Krchňavá

Vydáno dne:
23.06.2022

Photocredit: Parkis (Wikipedia CC)

3

Mohlo by Vás zajímat: